Balastiera Fughiu Bihor

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
shubu
Mesaje: 148
Membru din: Joi Noi 10, 2005 12:45
Puncte: 0
Localitate: oradea

Balastiera Fughiu Bihor

Mesaj de shubu »

Reclamele sunt permise doar partenerilor Crapmania.ro
Sinca Bogdan

Cristicj
Mesaje: 52
Membru din: Dum Oct 11, 2009 6:52
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Balastiera Fughiu Bihor

Mesaj de Cristicj »

In perioada 8-12 mai am fost pe balastera de la Fughiu si am pescuit pe standul nr 3 un stand plin de agataturi,dar incitant, pentru care nu am fost pregatit avand fire de 0,25 mm pe tamburi.In aceste conditii am reusit sa scot pe saltea 15 crapi cu greutati intre 3,5-10 kg si cam tot atatea rateuri.Dar per ansamblu a fost o partida reusita cu niste pesti salbatici cu care am avut niste driluri memorabile asa ca abea astept sa ma intorc acolo dar de aceasta data pregatit pt pescuitul pe acest stand.Mai jos atasez cateva poze
http://s967.photobucket.com/user/Cristi ... a%20Fughiu

george n
Mesaje: 43
Membru din: Vin Ian 25, 2013 23:42

Re: Balastiera Fughiu Bihor

Mesaj de george n »

foarte frumoasa balta, iar pestele foarte, foarte bataios.


george n
Mesaje: 43
Membru din: Vin Ian 25, 2013 23:42

Re: Balastiera Fughiu Bihor

Mesaj de george n »

tot ce pot sa zic despre aceata balta este ca are peste, sanatos si puternic in primul rand.
poate a fost problema mea, adica mai mult ca sigur a fost, cu toate ca am schimbat 4 tipuri de monturi cu 4 tipuri de carlige si tot atatea momeli pentru a pacalii pestele, dar cu prideam un peste cu o montura, alti 3 pesti scapau pe aceeasi montura...(asta inca nu pot sa imi explic, cu toate ca schimbam carlig, fir tot era la fel) parca invatau miscarea de scapare, am inceput partida cu carlide de nash twister de 10 cu o bla de 10 mm si am terminat partida cu carlige gamakatsu superhook 0.1 cu care am reusti sa ``pacalesc`` cei mai multi pesti(adica 4...), inclusiv captura de 10,5 kg. trecand peste partea cu monturile si cu scaparile in masa, pestele raspunde foarte bine la nada, chiar daca mi s-a recomandat bile mici, cat mai mici, la bile de 20 am prins cel mai bine, am prins si la bile de 10 dar numai 1, 2 pesti...(intradevar am nadit cu bile de 20 si era logic ca dupa 24 ore de mancat ble de 20 sa traga la bile de 20....), in final o balta frumoasa cu pesti puternici si foarte flamanzi, pentru cei care inca nu sau decis unde sa mearga la pescuit in bihor, le recomand aceasta balta cu mare incredere. fir intis

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Balastiera Fughiu Bihor

Mesaj de atb333atb »

Pe ce stand ai stat si cam cat ai prin in 24h?
Eu am pus pe seama agataturilor cateva din rateuri. Un peste l-am scapat pentru ca ma plantat in paralel cu malul meu sub un copac si cred ca a frecat firul principal de un copac cu scoici pentru ca in momentul in care tata a luat batul in mana sa-i dea contra firul era moale iar nodul cu textilul nu m-a dezamagit niciodata...
Eu cand am fost am prins canicula de 37-39 grade si mi-a parut rau ca am mers cu bile de 20-24, altii in primavara au dat doar cu 24 si au prins in nestire...
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

george n
Mesaje: 43
Membru din: Vin Ian 25, 2013 23:42

Re: Balastiera Fughiu Bihor

Mesaj de george n »

am stat pe standul 5. iar peste prins in 24 ore... cam 2 bucati. scoase, cel mai mic peste a avut 5,5 kg, unul de 6 si restu sariti de 8,5. eu am ramas uimit de rata trasaturilor, pot sa zic ca nu ma asteptam sa se intample asa, bilele fiind de productie proprie, la prima partida cand le folosesc. in legatura cu agataturile si scoicile, in prima noapte am pierdut toti pestii pentru ca firul de forfac se rupea pe la jumate in timpul drilului, si in fata aveam apa libera fara agataturi,

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Balastiera Fughiu Bihor

Mesaj de atb333atb »

Esti sigur ca fiecare rateu a fost crap?
Eu am avut vreo 20 de trasaturi de caras...
In rest crapi am pierdut cam jumatate, dar atunci era adormit lacul...
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

george n
Mesaje: 43
Membru din: Vin Ian 25, 2013 23:42

Re: Balastiera Fughiu Bihor

Mesaj de george n »

foarte sigur , intradevar, carasii aveau trasaturi ca de crap dar toti carasii erau intepati impecabil in buza de jos, la un moment dat am zis ca nu poate fi posibil ca un caras sa ia o bila de 20 si sa fie intepat in buza de jos (pe interior cu un carlig numarul 0.1) dar era clar ca erau crapi, dupa drill. ori se dezgatau la minciog ori pe la jumatatea drilului. si un caras il il aduci rapid la mal, are trasatura puternica dar apoi nu opune rezistenta in schimb tot ce am scapat avea miscari lente, in lateral. in plus cei scapati la minciog se vedea clar ca sunt crapi, le dadeam o gura de aer iar apoi drilul incepea din nou...

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Balastiera Fughiu Bihor

Mesaj de atb333atb »

Nu-mi dau seama ce se intampla, peste 3 saptamani o sa stau fix pe standul 5 si poate imi dau seama despre ce e vorba :P
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”