BALTA SANPAUL C&R - jud. Harghita

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Zagrai Emilian
Mesaje: 270
Membru din: Vin Feb 01, 2013 18:04
Puncte: 0
Localitate: Miercurea Ciuc

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de Zagrai Emilian »

altele
Fişiere ataşate
STP80391.JPG
STP80391.JPG (67.05 KiB) Vizualizat de 1882 ori
STP80390.JPG
STP80390.JPG (66.76 KiB) Vizualizat de 1882 ori
STP80392.JPG
STP80392.JPG (66.11 KiB) Vizualizat de 1882 ori
Nume utilizator schimbat din znemilian
"Pescuim din pasiune"

Avatar utilizator
PiciuS
Mesaje: 140
Membru din: Lun Oct 04, 2010 20:07
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de PiciuS »

znemilian scrie:Dupa cum am promis revin cu informatii proaspete si capturi deasemenea. Chiar daca vremea nu ne-a ajutat in sensul in care de vineri dupa ora 18 cand am ajuns pe balta si pana duminica dimineata ploaia nu nea lasat in pace.(cu mici intreruperi), cu toate astea pestii nu au avut nicio problema in a se hranii si bineanteles noi sa ii prindem.Estimativ am prins un numar de 30 crapi atat romanesti cat si golasi din care 2 sariti de 12kg, 5 peste 10kg, restul intre 8-9kg, si o serie de rateuri pe care le-am pus pe seama bradisului care acopera fundul intregii balti. Trebuie depus un pic de efort mai ales cand scoti pestii deoarece pe laga pestii foarte sanatosi si zbataiosi mai ai de adus si cateva kg de bradis. Per ansamblu a fost o partida reusita am spus noi, mai ales ca nu cunosteam deloc balta, pestele sa hraneste la aproape orice, recomand folosire arcului naditor, si a pop-uprilor, cu plumbul este o mare problema la recuperat.
Felicit intrega conducere si pe toti ce implicati in administrarea baltii pentru ca ne-au oferit un astfel de loc in Harghita. Vom revenii cu deosebita placere pe aceasta balta.
am trecut si eu Duminica pe la ora 6 pe la locul acela dar erai deja plecat acasa :P
Sergiu Morar

Catch & Release

Avatar utilizator
alin pitters
Mesaje: 223
Membru din: Sâm Noi 21, 2009 16:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de alin pitters »

Fantastica balta!
Eu as spune ca e un Tancabesti de Ardeal ;)
Am facut o partida de 24 ore sa vad ce lauda si promoveaza Claudiu, am reusit sa pun pe saltea 26 bucati si am scapat inca pe atatia

Imagine

M-am chinuit putin dar am reusit sa imi pozez mai toate capturile

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

O sa mai pun poze de pe aceasta fantastica balta, merci Claudiu pentru recomandare ;) , am unde pescui de acum :)

Avatar utilizator
PiciuS
Mesaje: 140
Membru din: Lun Oct 04, 2010 20:07
Puncte: 0
Localitate: Targu Mures

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de PiciuS »

Frumoase capturi Alin'e :D cate kg a avut cel mai mare? doar cu bile ai dat?
Sergiu Morar

Catch & Release

claudiubv
Mesaje: 311
Membru din: Lun Iul 19, 2010 14:44

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de claudiubv »

Mersi mult pentru aprecieri Aline si te mai astept la Sanpaul :wink:
Lukacs Claudiu


*** CAMPION NATIONAL 2012***
*** CAMPION MONDIAL 2012***
*** VICE CAMPION MONDIAL LA INDIVIDUAL 2012 ***
...ACS Carpteam Brașov...

Avatar utilizator
alin pitters
Mesaje: 223
Membru din: Sâm Noi 21, 2009 16:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de alin pitters »

PiciuS scrie:Frumoase capturi Alin'e :D cate kg a avut cel mai mare? doar cu bile ai dat?
Doar la bile, foarte bine merg bilele, se poate pescui extrem de elegant pe Sanpaul si e senzatie sa stii ca fiecare captura este peste 8 kg, cu exceptia crapilor Koi.
Densitatea este extraordinara, te muncesti in 24 de ore de nu e adevarat si am pescuit doar cu trei lansete.
Din pacate am scapat multi pesti in vegetatie, banuiesc ca pe cei mai mari, nu am venit pregatit cu fire groase, data viitoare merg pregatit pentru cei mari.

Mai pun ceva poze cu balta

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de gimi_mures »

Am reusit si eu sa ajung pe aceasta balta pentru o partida de 48 ore.Inceputul a fost unul sub asteptari pestele necolaborand deloc. Astfel dupa mai bine de 30 ore in care vremea a fost potrivnica cu vant si ploi, au aparut si trasaturile odata cu asezarea vremii si aparitia soarelui. In putinul timp ramas am reusit sa pun pe saltea un numar de 10 crapi cu greutati cuprinse intre 7 kg si 14.5 kg.
Multumesc Alin Pitters pt informatii si nu in ultimul rand multumesc Claudiu Lukacs care m-a sunat tot timpul pentru a mi da informatii si a ma incuraja ca balta pana la urma isi va da drumul.
Cateva poze :

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Uploaded with ImageShack.us
Imagine
Uploaded with ImageShack.us
C&R

Avatar utilizator
alin pitters
Mesaje: 223
Membru din: Sâm Noi 21, 2009 16:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de alin pitters »

O alta pescuiala de 24 de ore pe Sanpaul, am avut un numar de 24 de prezentari, 7 crapi scapati pe traseu, m-am pus de data asta pe partea de la sosea spre capatul baltii.
Dar mai bine pun poze.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
BartLeby
Mesaje: 105
Membru din: Dum Iul 07, 2013 10:28
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de BartLeby »

nu exista nici un fel de reducere la taxa, daca de exemplu vrei sa pescuiesti o perioada mai lunga, de exemplu o saptamana?

Avatar utilizator
alin pitters
Mesaje: 223
Membru din: Sâm Noi 21, 2009 16:48
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: BALTA SANPAUL C&R BRASOV

Mesaj de alin pitters »

BartLeby scrie:nu exista nici un fel de reducere la taxa, daca de exemplu vrei sa pescuiesti o perioada mai lunga, de exemplu o saptamana?
Din ce stiu eu nu, dar exista posibilitatea de a pescui 2 pescari pe un loc cu 4 bete, deci fiecare cu 2 lansete, asa taxa se injumatateste.
Crede-ma ca e suficient 2 bete la ce densitate de peste e acolo, eu pescuiesc orcum cu 3 si abia ma descurc singur fiindca sunt multe runnuri duble sau triple.

In doua persoane taxa e onorabila zic eu, am vazut multi pescari pe balta in formula asta.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”