Sarulesti - informatii

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

Buna ziua, cu respect !
Duminica trecuta am fost pentru prima oara pe sarulesti (la salcii), o partida foarte activa, platica manca aproapea la orice, carasul intra putin mai rar...una peste alta o partida excelenta, cu toate astea, as dori si eu cateva informatii despre balta, momeli, etc. de la cunoscatori :P

1. Am observat ca in zona "salcii" crapul, sau pestele mare, sta foarte in larg iar balta este foarte lunga si lata, stiti cumva daca de obicei se poate prinde crap, ten aruncat din mana, sau nu este posibil fara nadire cu navomodel ?

2. In acest moment, este deschis pescuitul doar la caras&platica in zona gurbanesti si salcii, sau este si o "portita" deschisa pentru pescuit la crap cu alte conditii si alte zone ?

3. Daca merg la o partida de caras si platica in cele doua zone specificate mai sus, am nevoie sa caut si crapu, sa nadesc cu navomodel, sa dau cu montura de crap ?

4. Daca se poate sa ma ajutati cu ceva informatii despre metodele, momelile, zonele in care se poate prinde crap, ten, peste mai mare (la salcii am observat ca nu poti sa scapi de platica si caras, am prins chiar si la boabe dipuite)

5. Am ramas foarte impresionat de aceasta balta, curata, habitat extraordinar, natura...mi-as dori sa petrec mai mult timp pe aceasta balta, e posibila stationarea pentru mai multe ore decat 12 ?


Sunt incepator in ceea ce priveste pescuitul la crap, sunt tanar si de cateva luni mi-am gasit un job mai bine platit si am inceput sa investesc si in acest hobby, stiu ca Sarulestiul este una din cele mai bune balti din Europa, ii stiu potentialul din povestile tatalui meu si din povestile televizorului :)), chiar mi-as dori sa intalnesc si alti pesti in afara de platica si caras, iar daca nu este permis pescuitul in alte zone si mai mult de 12 ore, poate puteti sa ma ajutati cu ceva sfaturi pentru zonele "salcii" si "gurbanesti" ca sa-l intalnesc pe domnul Crap intr-o partida de 12 ore :D. Chiar in acest weekend vreau sa merg iar. Va multumesc mult !!

zaky
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Ian 16, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de zaky »

Salut
Poti pescui mai mult de 24 ore sau mai mult pe Polcesti,tot o parte din sarulesti este si ate crap cu sanse mai mari la plantat cu navo,sau pachet de joi pina duminica 125 euro pe cele mai bune locuri de crap ale lacului, in functie de rezervari, credema ca merita fiecare banut numai da te duci pregatit

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

zaky scrie:Salut
Poti pescui mai mult de 24 ore sau mai mult pe Polcesti,tot o parte din sarulesti este si ate crap cu sanse mai mari la plantat cu navo,sau pachet de joi pina duminica 125 euro pe cele mai bune locuri de crap ale lacului, in functie de rezervari, credema ca merita fiecare banut numai da te duci pregatit
Imi surade ideea pentru un pachet de joi pana duminica, problema este ca serviciul nu-mi permite decat 2 zile libere :(...presupun ca la Polcesti platesti alta taxa si sunt alte conditii pentru pescuitul la crap diferit de cel de la gurbanesti si salcii nu?

Ca idee, la salcii si gurbanesti sunt sanse mai mici sa intre crapul ? chiar si cu navomodel?

P.S. - imi poti recomanda niste solubile (am inteles ca ai nevoie de solubile ca sa selectezi crapul) ?

zaky
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Ian 16, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de zaky »

La Polcesti e 100 lei 12 ore sau 150 24 ore, poti sa iei un crap max 5 hg si caras si platica la liber.In orice parte a sarulestiului ai pescui uita de solubile , eu folosesc bile tari cit mai bine deshidratate 20-24 mm

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

zaky scrie:La Polcesti e 100 lei 12 ore sau 150 24 ore, poti sa iei un crap max 5 hg si caras si platica la liber.In orice parte a sarulestiului ai pescui uita de solubile , eu folosesc bile tari cit mai bine deshidratate 20-24 mm
Wow, chiar eram sigur ca solubilele sunt solutia :D, ce aroma folosesti ? Tu personal ai pescuit la Polcesti ?

P.S. - ai idee daca se poate inchiria navomodel de la ei ?

zaky
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Ian 16, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de zaky »

Solubilele atrag pesti mici , personal de ceva ani folosesc in mare parte The Source de la Dinamite Baits cu care am avut mereu rezultate, chiar daca uni sustin ca nu e un boiles de peste mare , eu am avut pesti foarte mari prinsi cu ele.Nu cred ca ai de inchiriat navo de la cei de acolo cauta in alta parte ca acolo nu au sigur
Am prscuit pe Polcesti cu rezultate bunicele,dar predomina crapul sub 8kg

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

zaky scrie:Solubilele atrag pesti mici , personal de ceva ani folosesc in mare parte The Source de la Dinamite Baits cu care am avut mereu rezultate, chiar daca uni sustin ca nu e un boiles de peste mare , eu am avut pesti foarte mari prinsi cu ele.Nu cred ca ai de inchiriat navo de la cei de acolo cauta in alta parte ca acolo nu au sigur
Am prscuit pe Polcesti cu rezultate bunicele,dar predomina crapul sub 8kg
Ok, iti multumesc mult, am vorbit la balta, am inteles ca la polcesti e mai ingust locul fata de salcii, o sa ma duc de sambata pana duminica :d, pui ceva dip pe boilesuri ? Cu ce nadesti, tot boilesuri ?

zaky
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Ian 16, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de zaky »

La Polcesti poti folosi un amestec de seminte fierte amestecate cu boilesuri

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de Filip Mihai »

zaky scrie:La Polcesti poti folosi un amestec de seminte fierte amestecate cu boilesuri
Ms mult de tot, acum mai imi trebuie doar navo :))

zaky
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Ian 16, 2010 20:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Sarulesti - informatii

Mesaj de zaky »

Daca vrei sa ti cumperi unul ai mare grija ce iei , nu te uita sa cumperi cit mai ieftin ca o sa plingi dupa bani si o sa ti strice niste partide de pescuit , mai bine dai un ban mai mult de la inceput si stai linistit , nu sa se strice pe balta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”