Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Încuiat
oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de oanavictor »

SITUATIA SA AGRAVAT CONSIDERABIL ,RISCUL CA ROMANIA SA NU MAI ORGANEZEZE CAMPIONATUL MONDIAL LA CRAP 2014 ESTE FOARTE MARE SPRE MAXIM .
VINOVATUL ESTE PRESEDINTELE ASA NUMITEI FRPS ........UN ADEVARAT PATRIOT !!!!!!!!!!!CARE PRIN NENUMARATE PETITII ,SESIZARI ,RECLAMATII A REUSIT SA CREEZE UN ADEVARAT HAOS LA MTS SI CIPS !!!!!!!!!!!
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de miyagi »

Pai si nu era de asteptat Nea Victore? Numai O ALTA federatie ( indiferent ca era vorba de crap, rapitor sau pescuit bidoane ) in parteneriat cu AGVPSul putea salva CM-ul. Eu v-am spus asta la timp.
Urban culture.

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de miyagi »

gabrielcalin scrie:
andrei vladeanu scrie:
george tomescu scrie: Din pacate, cat va fi acolo toata lumea va pune egal intre federatie si popescu.
Si este pacat pentru ca lumea nu contesta ideea de federatie ci conducatorul si modul in care a incercat sa "vanda gogosi". S-a vazut clar ce comportament are. E dus rau !!!
domnule draga,
imi permit sa am o parere diferita.

in primul rand, nu mai cred ca "lumea" contesta pe popescu si nu federatia. pur si simplu am inceput sa cred ca "lumea" nu vrea nicio federatie.

apoi, realitatea trista este ca "lumea" va merge la entitatea aflata in realitie oficiala cu cips-ul, chit ca aceasta este "cooperativa", "C.A.P.", "stabor" sau orice alta forma asociativa...

...inclusiv o federatie. chiar si condusa de popescu.

"lumea" e dispusa sa se uite si sa astepte, nu sa construiasca.

sa aleaga calea simpla si comoda.
Andrei, ai dreptate, lumea nu mai crede in popescu dar nici in federatia luisi asta datorita scopului pentru are a creat-o.
Eu cred intr-o federatie pentru fiecare ramura sportiva in parte, cu o conducere aleasa in mod democratic, nu intr-o conducere impusa sau numita.
Intr-o alta ordine de idei lumea N-A CREZUT in carcinomul lui popescu numit federatie. Daca era istet si fuziona la timp se mai putea face ceva din ea, dar asa a extrapolat si metastaza e inevitabila. Trebuia sa fie conciliant si sa faca echipa de la bun inceput. Orice club care s-a asociat aiurea va fi compromis din cauza faptului ca a acceptat sa fie coordonat de o structura ilicita neconditionat. Decizie proasta pe fondul unui management defectuos.
Urban culture.

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de Anti FRPS »

Legea 69/2000 art 37

(1) Federatiile sportive nationale au urmatoarele atributii principale:
a) elaboreaza strategia nationala de dezvoltare a ramurii de sport si controleaza aplicarea acesteia de catre membrii afiliati;
(2) Federatiile sportive nationale asigura reprezentarea Romaniei in competitiile sportive si in organismele internationale la care sunt afiliate.



A.G.V.P.S. din România este acum persoana juridică de drept privat şi de utilitate publică, apolitică, cu patrimoniu propriu, distinct şi indivizibil. Este înscrisă, definitiv şi irevocabil, în Registrul Asociaţiilor şi Fundaţiilor de pe lângă Judecătoria sectorului II, sub nr. 4/2000, şi în Registrul Naţional al Asociaţiilor şi Fundaţiilor, sub nr. 1561/A/2000.

AGVPS este din anul 1954, membră în Confederaţia Internaţională de Pescuit Sportiv (C.I.P.S.).Fapt reconfirmat de Congresul CIPS-FIPS din 5 Aprilie 2014 Orice alte ingerinte in organizarea competitiilor de catre CIPS FIPS ,ca entitate privata la care AGVPS este afiliata, sau dezinformare privind reprezentarea Romaniei la FIPS CIPS vor suporta consecintele legilor romanesti si europene.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de andrei vladeanu »

Cristi Y scrie:
gabrielcalin scrie:Eu cred intr-o federatie pentru fiecare ramura sportiva in parte,

asa este firesc , asa cum am spus-o mai sus , ceea ce este comun intre ramurile de pescuit este faptul ca avem apa in fata si..cam atat , asa cum si la multe alte discipline sportive factorul comun este mingea dar sunt gestionate organizatoric de federatii de profil fiecare in parte
Tataie,
continui aceasta discutie, nu ca o polemica ci pentru ca mi se pare de inters general.

In primul rand as putea sa dau cateva exemple de federatii sportive - sky, atletism - in care activitatea este structurata pe probe sportive. Slalomul si sariturile de la trambulina au in comun numai zapada, iar aruncarea discului si 100 m plat numai faptul ca se desfasoara pe stadion.

Totusi, o federatie de pescuit la crap nu ar suna deloc rau in cazul nostru. Exista, din pacate, impedimentul ca nu exista for omolog international, asa cum zice legea. Daca in Romania ar functiona mai multe federatii de pescuit (crap, stationar, spinning, musca, etc) ar trebui sa fie toate afiliate la CIPS si nu cred ca asa ceva se poate, din moment de statutul prevede cate un membru in fiecare tara.

In al doilea rand sa stii ca tu privesti lucrurile de la distanta, si la propriu si la figurat.
Ancorandu-ma in realitatea mioritica, vreau sa-ti spun ca in urma cu vreo 2 ani, la Tancabesti, am participat la o intalnire a cluburilor de crap cu scopul de a infiinta Federatia de Crap.
La vremea respectiva inca il aveam pe Popescu incurcat in procesele cu APCR.
A existat unanimitate si s-a format o comisie de 3 oameni care sa se ocupe de partea juridica a lucrarii. (Dan Badarcea, Dan Mitranescu si Cezar Bibu, daca nu ma insel).
Si asa a murit totul...
The One Team

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de Vali Vesa »

andrei vladeanu scrie: ...Si asa a murit totul...
Sa spuna Dan de ce a murit? Cand teoretic aveam solutia in buzunar?
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 972
Membru din: Lun Oct 01, 2012 9:24

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de george tomescu »

andrei vladeanu scrie: Daca in Romania ar functiona mai multe federatii de pescuit (crap, stationar, spinning, musca, etc) ar trebui sa fie toate afiliate la CIPS si nu cred ca asa ceva se poate, din moment de statutul prevede cate un membru in fiecare tara.
Fata de CIPS, situatia nu ar fi aceeasi? Adica AGVPS = membru CIPS?
Sau o singura federatie se lupta mai cu spor sa desfiinteze AGVPS?
CS APS

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de Cristi Y »

andrei vladeanu scrie: Daca in Romania ar functiona mai multe federatii de pescuit (crap, stationar, spinning, musca, etc) ar trebui sa fie toate afiliate la CIPS si nu cred ca asa ceva se poate, din moment de statutul prevede cate un membru in fiecare tara.

asta nu ar fi un impediment , fedratiile care implica pescuitul s-ar aduna intr-o asociatie cu statut juridic ( asociatia federatiillor de pescuit de exemplu ) si peoblema e rezolvata

andrei vladeanu scrie: in urma cu vreo 2 ani, la Tancabesti, am participat la o intalnire a cluburilor de crap cu scopul de a infiinta Federatia de Crap.
La vremea respectiva inca il aveam pe Popescu incurcat in procesele cu APCR.
A existat unanimitate si s-a format o comisie de 3 oameni care sa se ocupe de partea juridica a lucrarii. (Dan Badarcea, Dan Mitranescu si Cezar Bibu, daca nu ma insel).
Si asa a murit totul...

aici intr-adevar este o mare problema , din pacate toata lumea prefera sa stea " la cutie " din varii motive care mai de care mai subiective , ba sa nu " se strice " cu nimeni , ba sa-si lase loc la cel care castiga , etc , specific romanesc

" SOMNUL RATIUNII NASTE MONSTRII " .... a nascut !!
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
miyagi
Pescar de competitie
Mesaje: 4837
Membru din: Mar Aug 03, 2010 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de miyagi »

andrei vladeanu scrie:
Cristi Y scrie:
gabrielcalin scrie:Eu cred intr-o federatie pentru fiecare ramura sportiva in parte,

asa este firesc , asa cum am spus-o mai sus , ceea ce este comun intre ramurile de pescuit este faptul ca avem apa in fata si..cam atat , asa cum si la multe alte discipline sportive factorul comun este mingea dar sunt gestionate organizatoric de federatii de profil fiecare in parte
Tataie,
continui aceasta discutie, nu ca o polemica ci pentru ca mi se pare de inters general.

In primul rand as putea sa dau cateva exemple de federatii sportive - sky, atletism - in care activitatea este structurata pe probe sportive. Slalomul si sariturile de la trambulina au in comun numai zapada, iar aruncarea discului si 100 m plat numai faptul ca se desfasoara pe stadion.

Totusi, o federatie de pescuit la crap nu ar suna deloc rau in cazul nostru. Exista, din pacate, impedimentul ca nu exista for omolog international, asa cum zice legea. Daca in Romania ar functiona mai multe federatii de pescuit (crap, stationar, spinning, musca, etc) ar trebui sa fie toate afiliate la CIPS si nu cred ca asa ceva se poate, din moment de statutul prevede cate un membru in fiecare tara.

In al doilea rand sa stii ca tu privesti lucrurile de la distanta, si la propriu si la figurat.
Ancorandu-ma in realitatea mioritica, vreau sa-ti spun ca in urma cu vreo 2 ani, la Tancabesti, am participat la o intalnire a cluburilor de crap cu scopul de a infiinta Federatia de Crap.
La vremea respectiva inca il aveam pe Popescu incurcat in procesele cu APCR.
A existat unanimitate si s-a format o comisie de 3 oameni care sa se ocupe de partea juridica a lucrarii. (Dan Badarcea, Dan Mitranescu si Cezar Bibu, daca nu ma insel).
Si asa a murit totul...
Ce vorbesti Andrei?! Cate FIPS-eduri inglobeaza CIPS-ul?
Urban culture.

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Topicul lui Popes CUTZU - DAT MOKA

Mesaj de Anti FRPS »

O noua incercare ratata , de acesta data se vroai , transformarea tuturor persoanelor juridice, autorizate de ANPA, in structuri sportive
Se gandea adunatura de la Alba ,ca in acest fel ,poate pune mana pe niste "cascaval "

http://portal.just.ro/57/SitePages/Dosa ... id_inst=57

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”