Alegere set swingere.

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Dan Mitranescu »

norisss scrie:
Folosesc si eu de un sezon cele MKM2 de la d-nul Mitranescu. Destul de bune, singura chestie....care nu-mi place.....daca vreau sa scot lanseta ca sa o reimprospatez, se desface destul de greu capatul, adica trebuie desfacut manual. Cand am trasatura si capatul este sus, sare destul de ok, nu e problema.

Chestie care nu se intampla la MKII original. Pur si simplu lucreaza fara cusur, atat pe trasatura cat si atunci cand ridici lanseta ca sa o raincarci, sau pentru a o pozitiona in alt loc pe rod pod. Folosesc MKII original de 5 ani si nu am ce sa le reprosez. Se comporta ca in prima zi.
La mine un an de pescuit inseamna aproximativ 10 tone de crap si pescuit in regim de concurs. Lucru ce se poate dovedi oricand. Face cam 10-15 ani din astia normali. :wink:

Acum doi ani ( 24 luni :D ) toate "alea originale" aveau arucul prea moale si cadeau prea repede.A uitat lumea . :wink: Prin simpla intindere a arcului a fost remediata problema. Eu am dat sfatul pe forumuri, ( fara sa maresc niciun scris ).
Produsul MKM2 in sine si pretul aferent nu se vad , se vede un simplu reglaj ca un mare defect .
La MKM2 venea prea tare arcul acum trei ani. Se rezolva intr-un minut problema prin taierea arcului. Pentru cei care un minut depaseste ca valoare milionul, chiar a fost un deranj. :D
Acum vin reglate toate modelele, inclusiv cel "nou" , MKM3 .

P.S. Toate swingerele care pleaca de la mine sunt verificate si functioneaza fara cusur. Reglaje se pot face si in garantie... si postgarantie... si pe orice model . Nu costa nimic , PENTRU CA ESTE O OPERATIE BANAL DE SIMPLA :D

norisss
Mesaje: 229
Membru din: Dum Mai 25, 2008 10:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de norisss »

@dan, prin îngroșarea scrisului nu am vrut să scot în evidență vreo problema la swingerii pe care-i vinzi, ci pur și simplu am vrut să fac o precizare exact la partea din fraza pe care am insemnat-o cu bold. Și eu am vreo 2 swingeri de genul ăsta și manifestă exact același comportament. Eliberează firul mai greu, dar nu mi-am bătut capul cu ei.

sorin71
Mesaje: 72
Membru din: Joi Mai 08, 2014 20:48
Puncte: 0
Localitate: TImisoara

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de sorin71 »

Multumesc pt raspunsuri,cred ca am sa fac o comanda pt mk3 si mai multe articole de la d-nul Mitranescu mai la iarna poate apare si penarul pana atunci,merg pe mana d-lui Mitranescu care chiar vrea sa ajute pescarii cu articole de calitate la preturi accesibile.

Avatar utilizator
andrei_h
Mesaje: 217
Membru din: Mar Ian 08, 2013 0:47
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de andrei_h »

ce as putea face cu un swinger mkm2 lumino modelul cu limitator de cursa: sa intepenit balamaua si swingerul efectiv abia il misti sus jos. mi-a tras pestele in run destul de puternic avertizorii urlau, firu pleca de pe tambur si swingerul nemiscat. problema asta o am doar la un swinger din 3 dar totusi nu as vrea sa il arunc. exact la imbinarea de plastic (limitatorul acela de cursa) s-a intepenit.

ce as putea face? pt ca nu pot sa il desfac ca e plastic si cu un pin nu surub sau altceva.

Avatar utilizator
andrei_h
Mesaje: 217
Membru din: Mar Ian 08, 2013 0:47
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de andrei_h »

andrei_h scrie:ce as putea face cu un swinger mkm2 lumino modelul cu limitator de cursa: sa intepenit balamaua si swingerul efectiv abia il misti sus jos. mi-a tras pestele in run destul de puternic avertizorii urlau, firu pleca de pe tambur si swingerul nemiscat. problema asta o am doar la un swinger din 3 dar totusi nu as vrea sa il arunc. exact la imbinarea de plastic (limitatorul acela de cursa) s-a intepenit.

ce as putea face? pt ca nu pot sa il desfac ca e plastic si cu un pin nu surub sau altceva.
nimeni nimic...?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei_h scrie:ce as putea face cu un swinger mkm2 lumino modelul cu limitator de cursa: sa intepenit balamaua si swingerul efectiv abia il misti sus jos. mi-a tras pestele in run destul de puternic avertizorii urlau, firu pleca de pe tambur si swingerul nemiscat. problema asta o am doar la un swinger din 3 dar totusi nu as vrea sa il arunc. exact la imbinarea de plastic (limitatorul acela de cursa) s-a intepenit.

ce as putea face? pt ca nu pot sa il desfac ca e plastic si cu un pin nu surub sau altceva.
Nu stiu care este problema, pentru ca nu am mai intalnit asa ceva niciodata. O balama care merge o data, ca apoi sa se "umfle".
Ce se poate face, in ordinea asta:
1.Sa se observe cu atentie zona, sa nu fi intrat ceva la balama( gen monofilament, ata, ... ) si sa se indeparteze surplusul respectiv.
2.Sa se forteze balamaua intre limite, de mai multe ori, pana isi face joc . Daca tot nu merge :
3.Cu un cui sau ceva asemanator se bate in axul care imbina piesele si se desface ansamblul. Se scoate catre partea cu caneluri a axului, astfel incat canelurile sa nu treaca prin toata gaura. Se curata piesele si eventual cu o bucata de smilgher fin , se curata piesele care freaca in exces.
4. Daca nici asa nu merge, veniti cu swingerul la noi. Asta poate sa fie si punctul 1.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de gabize »

A folosit cineva swingerii Hakuyo illuminated MKM1? Sunt OK, merită achiziţionaţi pentru pescuitul în regim de plăcere?
Merci!
Imagine
Susţin pescuitul catch & release!

Mexicanu'
Mesaje: 256
Membru din: Vin Feb 15, 2013 16:22
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Mexicanu' »

nu am folosit Hakuyo, dar am ceva foarte asemanator: K-Karp Drake XTR Illuminated si sunt foarte multumit de ei, problema e ca mi s-a pus pata pe altceva si de aia ii vand. Sistemul de prindere cu bile magnetice e ""best of". Si ce mi-am comandat acum sunt pe acelasi sistem cu bile magnetice.

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de Chryys »

Firul e tinut foarte strans si nu se pot regla, in rest sunt ok.

Avatar utilizator
gabize
Mesaje: 230
Membru din: Mar Dec 30, 2014 19:03
Puncte: 0
Localitate: Bistriţa

Re: Alegere set swingere.

Mesaj de gabize »

Dar aluneca bine firul printre bile cand ia pestele fir? Nu afecteaza structura firului?
Susţin pescuitul catch & release!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”