echipament crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

echipament crap

Mesaj de Costin Tudora »

salut,

as dorii sa imi schimb echipamentul, vreau sa imi achizitionez 5 seturi (lanseta + mulineta) important ar fi sa fie toate la fel...detin echipament de sationar (lansete 2.7m, 3.0m no name de incepatori) :) vreau sa trec la ceva adevarat.
am gasit cateva lansete pe net, as dori sa stiu pareri daca le detineti si sunteti multumiti de ele.


Lansete:
Oxygen Magic Carp 3,90m/3 Lbs/3 seg
Hakuyo Advance 3.90m/3.50Lbs/2Seg
Crap FL Tournament 3.90m/3.50 Lbs/2seg


Mulinete:
Diamant KD 5000A / 9 rulmenti / long cast / Baitrunner
Cool Angel V65 / 11 rulmenti / tambur conic / Baitrunner

de pescuit o sa folosesc momitoare/tablite/arici.
pentru mulinete, astept si alte propuneri :mrgreen:
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: echipament crap

Mesaj de gabi1 »

baxUS scrie:salut,

as dorii sa imi schimb echipamentul,
de pescuit o sa folosesc momitoare arici.
Cum sunt momitoarele ''arici'', cum te impaci cu ele?!
ps. momitoare "dihor & nevastuica'' ai incercat? :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: echipament crap

Mesaj de Costin Tudora »

gabi1 scrie:
baxUS scrie:salut,

as dorii sa imi schimb echipamentul,
de pescuit o sa folosesc momitoare arici.
Cum sunt momitoarele ''arici'', cum te impaci cu ele?!
ps. momitoare "dihor & nevastuica'' ai incercat? :D

ma asteptam la replici de genul dar decat sa zic ca sunt maestru in boilesuri numai stiu cum puse pe lansetele de stationar mai bine nu......alea le-am folosit si cu alea defilez :)) am incercat si cu monturi pe fir de par dar nu am avut nimic la ele, asa ca bagam imediat o "bomba" si incepea distractia :))) iubesc sa pescuiesc dar nu mananc peste :!: maxim sa iau 2-3 carasei pentru pisica :))

alea cu dihor & nevastuica nu am prins pe stoc ....cum merg ?=))
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

sollo
Mesaje: 108
Membru din: Lun Sep 24, 2012 17:39
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: echipament crap

Mesaj de sollo »

colegu toti am fost incepatori si nimeni nu sa nascut invatat... :)
pe forum gasesti tot ce ai nevoie numai sa ai timp sa cauti, din ce ai enumerat tu mai sus, lansete si mulinete alege pe cele care ti se potrivesc cel mai bine, si in functie de stilul de pescuit pe care vrei sa l adopti.
daca pescuiesti la distanta si cu momitoare ( nu arici ) cauta lansete mai puternice 3.5 lbs
mulinete cu tambur mare Okuma calitate pret super.
fie ca dai la boilies sau porumb nu folosi decat un carlig .altfel risti ca la o captura mai frumoasa, un ac sa ramana in gura pestelui iar altul sa prinda o cioata sau o agatatura si adio captura , plus ca soarta pestelui e pecetluita.

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: echipament crap

Mesaj de ovideli »

baxUS scrie:
gabi1 scrie:
baxUS scrie:salut,

as dorii sa imi schimb echipamentul,
de pescuit o sa folosesc momitoare arici.
Cum sunt momitoarele ''arici'', cum te impaci cu ele?!
ps. momitoare "dihor & nevastuica'' ai incercat? :D

ma asteptam la replici de genul dar decat sa zic ca sunt maestru in boilesuri numai stiu cum puse pe lansetele de stationar mai bine nu......alea le-am folosit si cu alea defilez :)) am incercat si cu monturi pe fir de par dar nu am avut nimic la ele, asa ca bagam imediat o "bomba" si incepea distractia :))) iubesc sa pescuiesc dar nu mananc peste :!: maxim sa iau 2-3 carasei pentru pisica :))

alea cu dihor & nevastuica nu am prins pe stoc ....cum merg ?=))

pai atunci la ce mai schimbi echipamentul daca nu ai avut "succesuri" la boilies pe fir de par, sau crezi ca daca ai echipament mai nou merge la boilies?
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Driscu Radu
Mesaje: 304
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: echipament crap

Mesaj de Driscu Radu »

Salut la monturi casa ai totusi sansa sa prinzi incearca exclusiv cu naditoare culisante si carlig in fata, e prima varianta si ceea mai usoara de a prinde peste cu un singur carlig, eventual fara fir de par cu ceva expandat pe carlig( ca sa te dezobisnuiesti sa folosesti astfel de monturi, presupunand ca pescuiesti exclusiv pe lacuri si nu pe rauri),referitor la lansete eu personal ti-as recomnda un defender de la mad de 3,6m/3,25 lbs undeva pe la 240-250 lei, se incarca optim cu 90-95 grame.Numai bine si fire zbuciumate.
P.S. cam toti mai vechi in breasla au pescuit cu arici bombe, momai etc.

pescuitcrap
Mesaje: 86
Membru din: Lun Iun 22, 2015 13:49

Mesaj de pescuitcrap »

Cele 3 modele enumerate de tine Oxygen, Hakuyo Adoance si FL sunt cele matari jafuri in special OXYGEN. Cat despre momitoarele arici sa ne arati si noua cum sunt astea ca suntem tare curiosi...momitoarele liliac, vultur ai incercat?

pescuitcrap
Mesaje: 86
Membru din: Lun Iun 22, 2015 13:49

Mesaj de pescuitcrap »

Si poate ne mai spui o chestie daca ai lansete de 2,70 si 3 metri sunt de statinar si cele de 3,90 sunt de crap? Cele de 2,7 si 3 nu sunt tot de crap? Nu se pot folosi pe ele monturi cu un singur ac cu fir de par?

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re:

Mesaj de Costin Tudora »

Driscu Radu scrie:Salut la monturi casa ai totusi sansa sa prinzi incearca exclusiv cu naditoare culisante si carlig in fata, e prima varianta si ceea mai usoara de a prinde peste cu un singur carlig, eventual fara fir de par cu ceva expandat pe carlig( ca sa te dezobisnuiesti sa folosesti astfel de monturi, presupunand ca pescuiesti exclusiv pe lacuri si nu pe rauri),referitor la lansete eu personal ti-as recomnda un defender de la mad de 3,6m/3,25 lbs undeva pe la 240-250 lei, se incarca optim cu 90-95 grame.Numai bine si fire zbuciumate.
P.S. cam toti mai vechi in breasla au pescuit cu arici bombe, momai etc.
multumesc Radu, ei s-au nascut cu in-line ... si cu helicopter, gen baiatu de mai jos.. !
pescuitcrap scrie:Cele 3 modele enumerate de tine Oxygen, Hakuyo Adoance si FL sunt cele matari jafuri in special OXYGEN. Cat despre momitoarele arici sa ne arati si noua cum sunt astea ca suntem tare curiosi...momitoarele liliac, vultur ai incercat?
pescuitcrap scrie:Si poate ne mai spui o chestie daca ai lansete de 2,70 si 3 metri sunt de statinar si cele de 3,90 sunt de crap? Cele de 2,7 si 3 nu sunt tot de crap? Nu se pot folosi pe ele monturi cu un singur ac cu fir de par?
cam frustrat tu asa de felul tau ?
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: echipament crap

Mesaj de ritesco »

Nu ai deschis un topic sa te certi cu lumea,dar pe buna dreptate acest forum incurajeaza pescuitul C&R,protejarea pestelui,iar tu te astepti la licurici si curcubee cand ne explici ca vei folosii monturi arici,parasute si mai stiu ce trucuri de braconier .Serios,eu unul iti recomand lansetele de la Mitranescu,incearca macar un Mtx 8,ca si mulinete Okuma,poti pescui cu momitoare normale si monturi pe fir de par,cand vei prinde gustu nu iti mai arde de arici sau altceva.Sanatate
Eu bine,Tu ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”