Mtx 14 TOP si UNI!!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Indre Ovidiu
Mesaje: 125
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 16:26
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mtx 14 TOP si UNI!!

Mesaj de Indre Ovidiu »

Buna ziua!Am o intrebare ptr Dl Mitranescu..Dl Dan se poate sa prezentati lansetele sus mentionate!Detalii despre schimbari si eventual daca ati putea sa faceti un video cu prezentarea lansetelor mai de aproape sa imi pot face o parerea despre cum arata!Doresc sa imi achizitionez un set din aceste lansete si ptr asta as fi interesat!Multumesc.
Nume utilizator schimbat din indre1988

sebyy
Mesaje: 277
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 13:17
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Mtx 14 TOP si UNI!!

Mesaj de sebyy »

A facut Dan o prezentare in topicul de mai jos :
http://www.crapmania.ro/forum/dan-mitra ... 28-15.html

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Mtx 14 TOP si UNI!!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Din 2002 pana acum am avut cateva sute de lansete si am vandut cateva mii la magazinul Senzor. Deci, imi permit sa-mi dau cu parerea pe acest topic si sa va recomand lansetele pe care le-am cumparat si eu astazi, adica Hakuyo Mtx Top, 3.90 m, 4 lbs, inel plecare 50 mm. Nu am ce sa le reprosez, poate doar ca sunt prea ieftine ptr calitatea lor.... :D Dar, ptr cine doreste, Dan poate sa scrie Harrison pe ele la cerere...sau ce vrea clientul ! :D

Lasand gluma la o parte, este lanseta (din gama ei de pret) cea mai buna pe care am TESTAT-O, o recomand cu incredere.

Interesanta si varianta UNI, la un pret de 350 lei si finisaje deosebite....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

atb333atb
Mesaje: 208
Membru din: Lun Noi 12, 2012 19:05
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Mtx 14 TOP si UNI!!

Mesaj de atb333atb »

cam cu ce gramaj se incarca optim top-ul ?
Flaviu Zapartan. Virusat recent de pescuit.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx 14 TOP si UNI!!

Mesaj de Dan Mitranescu »

atb333atb scrie:cam cu ce gramaj se incarca optim top-ul ?
Incarcarea optima a unei lansete este in functie de stilul de aruncare al fiecaruia in parte si poate sa difere cu pana la 20g.

TOP-ul se incarca "optim" cu 110g- 120g.

Adrian44
Mesaje: 6
Membru din: Dum Oct 02, 2016 10:15

Re: Mtx 14 TOP si UNI!!

Mesaj de Adrian44 »

salut Dane te rog ajutor. Vreau sa-mi cumpar un set de mtx. Oscilez intre mtx14, mtx 14 uni si mtx 16. Doresc bineanteles aruncari la distanta si placere in dril( daca se poate...), daca nu...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mtx 14 TOP si UNI!!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Adrian44 scrie:salut Dane te rog ajutor. Vreau sa-mi cumpar un set de mtx. Oscilez intre mtx14, mtx 14 uni si mtx 16. Doresc bineanteles aruncari la distanta si placere in dril( daca se poate...), daca nu...
Expresia "placerea in dril" este decat o inventie pleonasmica plecata de la cei care vor sa vanda lansete banale cu preturi mari.
Este singura "caracteristica" ce se poate scoate in evidenta la o lanseta moale, proasta calitativ, cu un raport pret/ calitate nejustificat de mare.
Drillul este o placere prin definitie, de la cei care prind sabioare sau guvizi si pana la cei care prind somni sau pesti spada. In nicio alta categorie de pescuit nu se mai intalneste promovata "placere in drill", cum se intampla la crap. Oare de ce ? Pentru ca aici este nevoie de lansete fara compromisuri in calitate, datorita necesitatii pescuitului la distanta, lucru ce are nevoie de lansete cat mai usoare, dar in acelasi timp cat mai rigide.Aceste aspecte sunt usor de verificat de catre pescari si alegerile deveneau prea simple in detrimentul celor care vor sa vanda fibra de sticla la pret de carbon, sub masca unor lacuri atent intinse si a expresiei ... "placerea in drill".

Intre cele trei modele nu sunt diferente mari de putere decat in mana celor foarte experimentati in aruncari. Greutatea lansetelor este aproximativ aceeasi.
Sentimental sunt mai apropiat de MTX 14. :) Au un trecut fara reprosuri.
Pe UNI s-a marit o idee puterea prin alta constructie a blankului. Chiar daca lanseta are aceeasi greutate este putin mai groasa. Din conicitatea marita pierde putin la aspect, dar a castigat la rigiditatea.
Nici eu nu stiu pe care sa o aleg dintre acestea.

MTX16 este o idee mai moale, motiv pentru care o scot din schema.

Adrian44
Mesaje: 6
Membru din: Dum Oct 02, 2016 10:15

Re: Mtx 14 TOP si UNI!!

Mesaj de Adrian44 »

Multam mult. Respect!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”