Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
maldea
Mesaje: 742
Membru din: Lun Dec 26, 2011 23:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de maldea »

Le folosesc și sunt extrem de mulțumit. Le - am folosit peste tot, în toate condițiile de mai mult de 3 ani și nu ma gândesc sa le schimb. Și le țin fără probleme pe un Nick pe balta (apropo de aspect) . Mai sunt snobi pe balta care mi - au spus : ce ba... Pui Hakuyo pe Nick.. Ești nebun? Le - am folosit în concursuri la ciortan viteza, la concursuri pe moara, la plantat în tara și în Ungaria... Asa ca le poți alege cu încredere.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de Dan Mitranescu »

bakelyt scrie:
Sa clarificam cateva aspecte:
-eu imi intretin lansetele si am mare atentie sa nu fie lovite, zgariate si evit greselile de genul fir rasucit pe inel la lansare
-pentru mine intretinerea unei lansete nu se rezuma la simplu fapt ca la sfarsitul partidei de pescuit le strangi, ajungi acasa si le arunci gramada in beci,garaj,debara etc.

Pentru prima data lanseta sa rupt tronsonul la mijloc intr-o partida de la inceputul lunii august, dupa care a fost reparata. A doua oara la al doilea inel de sus intro partida de la sfarsitul lunii august. Repet nu s-a rupt din neatentie sau lovitura, pur si simplu la lansare cu plumb de 95 gr + montura cu bila de 20 mm ( cca 8-9 gr cu carlig cu tot).
Pentru aceasta problema am deschis un alt topic unde chiar astept parerile celor care se pricep ;-) , dar eu prin intermediul acestui topic doresc sa primesc informatii in legatura cu lansetele Hakuyo MTX 14 de 3.9 lungime si 3.75 lb iar cei care folosesc acest tip de lansete sunt chiar rugati sa ma ajute cu informatii despre finisajul lor ( despre cat de bune sunt la casting am citit destule deja :-))
Acest topic a fost deschis deoarece chiar ma gandesc sa-mi achizitionez un set din aceste lansete dar nu-mi spuneti ca daca cineva vrea lansete bune la pret cat de cat decent acelea trebuie sa fie "urate" si prost finisate... sau doar lansetele din categoria HI-S, Tribal, NG... sunt finisate frumos? Nu cred.
Dar ca sa nu jignesc pe nimeni si sa evitam discutiile inutile pe aceasta cale il rog cu cel mai mult respect pe D-ul Mitranescu ca dupa posibilitati si timp sa ataseze cateva poze despre finisajul lansetelor MTX 14 ca sa ma lamureasca si poate sa castige un nou client.
Multumesc anticipat, o seara placuta tuturor
Lansetele MTX 14 sunt urate . Imi este rusine sa le fac poza si sa apar cu asa ceva pe internet. Este ca si cum ai un Logan cu un motor de 300cp si incerci sa il recomanzi prin formele deosebite pe care le are. :D
La Class am gresit putin fara sa vrem si panza de carbon folosita ca intarire a blank-ului , arata chiar bine.
Nu vreau sa intelegeti ca finisajele lasa de dorit, pentru ca pe MTX-uri nu ai ce sa finisezi. Lacul a fost exclus pentru a obtine o greutate cat mai mica.
MTX12 ( un MTX14 lacuit ) era foarte frumos desenat cu o panza de carbon si lacul convingea orice ochi pretentios. Totusi cele cateva zeci de grame aferente impopotonarii au facut ca stocul sa fie lichidat numai atunci cand pretul de vanzare a fost ca cel de achizitie. :wink: Altfel nu se vindea , chiar daca era mai ieftin ca 14-le cu 50 lei. In schimb 14-le se vinde in continuare foarte bine, asa "urat" cum este el.

Am incercat sa va spun ca va cautati lansete dupa un criteriu gresit. Va mai spun acum ca daca vi le luati dupa niste poze facute de producator este si mai grava gresala.
Nu pot sa particip la asa ceva, cu tot respectul pe care incerc sa il acord oricarui potential client.
Respectul pentru produsele mele si pentru ideea pe care au fost facute este putin mai mare.

Avatar utilizator
odoctee
Moderator
Mesaje: 3769
Membru din: Mie Noi 11, 2009 12:48
Puncte: 0
Localitate: Tulcea
Contact:

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de odoctee »

Dane, ce facem cu mandrinele?
Acea problema cum se poate remedia?
Adrian Pelmuş
CLUB TOMIS CARP
https://www.facebook.com/odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de Dan Mitranescu »

odoctee scrie:Dane, ce facem cu mandrinele?
Acea problema cum se poate remedia?
Majoritate brand-urilor se lovesc de asta. Numai ce repar eu nu mai are probleme niciodata. :D
Am trimis un filmulet cu toata "tehnologia" reparatiei in fabrica si le-am recomandat sa lucreze asa.
Toate modelele viitoare asa vor veni.
Pe Class-uri deja este rezolvata problema .

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de Neamtul »

Ca o parere sincera, imi place cum sunt finisate betele Hakuyo. Am avut multe bete pana acum si nu pot sa zic, ca Hakuyo au finisaje mai slabe decat altele. Betele arata chiar foarte bine, arata cel putin la fel de bine ca majoritatea betelor de 5-600lei.

Pentru initiatorul topicului

Daca tot vrei alte bete si te-ai orientat catre Hakuyo, de ce nu-ti iei MTX 11 ? E undeva intre Warrior S si MTX 14. Oricum, la cum l-am simtit, duce mai mult decat Warrior S(am avut si de astea).

Avatar utilizator
bakelyt
Mesaje: 113
Membru din: Lun Noi 18, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de bakelyt »

Neamtul scrie:Ca o parere sincera, imi place cum sunt finisate betele Hakuyo. Am avut multe bete pana acum si nu pot sa zic, ca Hakuyo au finisaje mai slabe decat altele. Betele arata chiar foarte bine, arata cel putin la fel de bine ca majoritatea betelor de 5-600lei.

Pentru initiatorul topicului

Daca tot vrei alte bete si te-ai orientat catre Hakuyo, de ce nu-ti iei MTX 11 ? E undeva intre Warrior S si MTX 14. Oricum, la cum l-am simtit, duce mai mult decat Warrior S(am avut si de astea).
Multumesc frumos pentru informatii sa stii ca sunt de folos ;-)

Avatar utilizator
bakelyt
Mesaje: 113
Membru din: Lun Noi 18, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de bakelyt »

Multumesc mult celor care au raspuns la subiect si m-au ajutat cu informatii despre aceste lansete.
Rog un moderator sa inchida acest topic.
O seara placuta.

Avatar utilizator
razvan_bv
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 04, 2009 11:53
Puncte: 0
Localitate: Brasov-Madrid

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de razvan_bv »

Salut! In urma cu ceva timp am avut aceeasi nedumerire .I-am trimis lui Dan un mesaj privat pe aceasta tema si am primit cam acelasi raspuns pe care l-ai primit tu;atunci am apelat la un prieten care are mtx 14 si mi-a spus ca finisajele nu sunt prea grozave,motiv pentru care m-am orientat spre altceva.Detin doua produse marca Hakuyo comandate online,ambele au un finisaj care lasa de dorit, aici ma refer la setul de avertizori 2013 si cobra de carbon (primul model).Sper sa nu fi suparat pe nimeni cu acest post, este doar o parere personala. ;)
C&R

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”