Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
bakelyt
Mesaje: 113
Membru din: Lun Noi 18, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de bakelyt »

Salutare,
Sunt interesat de parerile pescarilor care folosesc sau au folosit lansete mtx 14 3.9 3.75 lb. Ma intereseaza finisajul lor la inele, culoarea blankului si dopul pe care scrie "Hakuyo".
Sunt multumit de lansetele pe care le folosesc in prezent Fox Warrior S 3.9 3.5 lb am reusit performanta sa rup la lansare o lanseta de 2x si nu reusesc sa cumpar tronson nou. Din aceasta cauza am fost la un magazin de profil in Satu Mare si am avut ocazia sa tin in mana un mtx 14 de 3.9 3.75 lb si spre surprinderea mea lanseta parea sa nu fi fost noua(desi era oferit spre vanzare ca una noua): dopul zgariat o bucata de lac ramasa la inelul de 40 si era parca decolorata pe ici colo :-(
Am urmarit anuntulrile din bazar al userilor de pe forum din pozele primite cam tot acelasi lucru se vede (normal daca sunt sh).
Intrebarea mea este lansetele noi comandate de la D-ul Mitranescu din punct de vedere al finisajelor sunt ok?

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de DumiD »

cred ca mai important decat dopul zgariat sau nu este ca nu o sa-i rupi varful de doua ori intr-un sezon ca la fox. ba mai mult, pun pariu ca nu-l rupi nici macar o data :lol:

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de jdmishere »

Sunt mai mult decat ok, stai linistit !
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
bakelyt
Mesaje: 113
Membru din: Lun Noi 18, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de bakelyt »

Mumtumesc pentru raspunsuri; mai astept si alte pareri de la cei care folosesc aceste lansete ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de Dan Mitranescu »

bakelyt scrie:Mumtumesc pentru raspunsuri; mai astept si alte pareri de la cei care folosesc aceste lansete ?
Lansete MTX14 noi nu se gasesc la vanzare in alte magazine.

P.S. inteleg ca ati mai cumparat lansete aspectuoase. Nu v-ati saturat sa va ghidati dupa acest criteriu ?

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de zfcristian »

Dan Mitranescu scrie:
bakelyt scrie:Mumtumesc pentru raspunsuri; mai astept si alte pareri de la cei care folosesc aceste lansete ?
Lansete MTX14 noi nu se gasesc la vanzare in alte magazine.

P.S. inteleg ca ati mai cumparat lansete aspectuoase. Nu v-ati saturat sa va ghidati dupa acest criteriu ?
Dane pe langa calitatile care trebuie sa le aibe o lanseta trebuie avut in vedere si aspectul. Eu unul si nu cred ca sunt singurul imi place sa am un echipament ingrijit altfel ne luam trestii sau bambus si am terminat

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de Dan Mitranescu »

zfcristian scrie: Dane pe langa calitatile care trebuie sa le aibe o lanseta trebuie avut in vedere si aspectul. Eu unul si nu cred ca sunt singurul imi place sa am un echipament ingrijit altfel ne luam trestii sau bambus si am terminat
Sunt si trestii de bambus ingrijite. :D Garantez ! :wink: Asa ca ...

Fiecare isi "ingrijeste" hobby-ul , iar profesional cauta partea utila. :wink: General valabil.
Acum este alegerea fiecaruia unde se incadreaza intre cele doua aspecte.

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de mrs »

Dan Mitranescu scrie:
zfcristian scrie: Dane pe langa calitatile care trebuie sa le aibe o lanseta trebuie avut in vedere si aspectul. Eu unul si nu cred ca sunt singurul imi place sa am un echipament ingrijit altfel ne luam trestii sau bambus si am terminat
Sunt si trestii de bambus ingrijite. :D Garantez ! :wink: Asa ca ...

Fiecare isi "ingrijeste" hobby-ul , iar profesional cauta partea utila. :wink: General valabil.
Acum este alegerea fiecaruia unde se incadreaza intre cele doua aspecte.
Majoritatea pescarilor (nu ma refer la pescarii de copetitie) atunci cand achizitioneaza in set de lansete incearca sa incadreze ambele aspecte mentionate de dumneavoasta, si nu undeva "intre cele doua".
Folosesc aceleasi lansete ca userul in cauza... iar cand le-am achizitionat nu am luat in calcul numai aspectul. Fox w s este o lanseta testata si retestata... atunci cand apare un caz de genul mai intai trebuie cautata cauza si dupa aceea o putem cataloga. Atunci cand blancul sufera lovituri (stiute sau nestiute) poate sa scrie pe el fox, shimano, century sau hakuyo mai devreme sau mai tarziu va ceda (mai ales daca a fost folosit timp de 3 sezoane).

Avatar utilizator
bakelyt
Mesaje: 113
Membru din: Lun Noi 18, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de bakelyt »

mrs scrie:
Dan Mitranescu scrie:
zfcristian scrie: Dane pe langa calitatile care trebuie sa le aibe o lanseta trebuie avut in vedere si aspectul. Eu unul si nu cred ca sunt singurul imi place sa am un echipament ingrijit altfel ne luam trestii sau bambus si am terminat
Sunt si trestii de bambus ingrijite. :D Garantez ! :wink: Asa ca ...

Fiecare isi "ingrijeste" hobby-ul , iar profesional cauta partea utila. :wink: General valabil.x
Acum este alegerea fiecaruia unde se incadreaza intre cele doua aspecte.
Majoritatea pescarilor (nu ma refer la pescarii de copetitie) atunci cand achizitioneaza in set de lansete incearca sa incadreze ambele aspecte mentionate de dumneavoasta, si nu undeva "intre cele doua".
Folosesc aceleasi lansete ca userul in cauza... iar cand le-am achizitionat nu am luat in calcul numai aspectul. Fox w s este o lanseta testata si retestata... atunci cand apare un caz de genul mai intai trebuie cautata cauza si dupa aceea o putem cataloga. Atunci cand blancul sufera lovituri (stiute sau nestiute) poate sa scrie pe el fox, shimano, century sau hakuyo mai devreme sau mai tarziu va ceda (mai ales daca a fost folosit timp de 3 sezoane).
Sa clarificam cateva aspecte:
-eu imi intretin lansetele si am mare atentie sa nu fie lovite, zgariate si evit greselile de genul fir rasucit pe inel la lansare
-pentru mine intretinerea unei lansete nu se rezuma la simplu fapt ca la sfarsitul partidei de pescuit le strangi, ajungi acasa si le arunci gramada in beci,garaj,debara etc.

Pentru prima data lanseta sa rupt tronsonul la mijloc intr-o partida de la inceputul lunii august, dupa care a fost reparata. A doua oara la al doilea inel de sus intro partida de la sfarsitul lunii august. Repet nu s-a rupt din neatentie sau lovitura, pur si simplu la lansare cu plumb de 95 gr + montura cu bila de 20 mm ( cca 8-9 gr cu carlig cu tot).
Pentru aceasta problema am deschis un alt topic unde chiar astept parerile celor care se pricep ;-) , dar eu prin intermediul acestui topic doresc sa primesc informatii in legatura cu lansetele Hakuyo MTX 14 de 3.9 lungime si 3.75 lb iar cei care folosesc acest tip de lansete sunt chiar rugati sa ma ajute cu informatii despre finisajul lor ( despre cat de bune sunt la casting am citit destule deja :-))
Acest topic a fost deschis deoarece chiar ma gandesc sa-mi achizitionez un set din aceste lansete dar nu-mi spuneti ca daca cineva vrea lansete bune la pret cat de cat decent acelea trebuie sa fie "urate" si prost finisate... sau doar lansetele din categoria HI-S, Tribal, NG... sunt finisate frumos? Nu cred.
Dar ca sa nu jignesc pe nimeni si sa evitam discutiile inutile pe aceasta cale il rog cu cel mai mult respect pe D-ul Mitranescu ca dupa posibilitati si timp sa ataseze cateva poze despre finisajul lansetelor MTX 14 ca sa ma lamureasca si poate sa castige un nou client.
Multumesc anticipat, o seara placuta tuturor

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Parere finisaje la lansetele MTX 14 3.9 3.75 lb

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut.
Eu am avut doua seturi de MTX14 pana acum. Nu sunt la fel de frumoase ca hi-s200 dar acum depinde ce intelege fiecare prin "lanseta frumoasa". Cunosc persoane care apreciaza o lanseta daca blancul are aspect de fagure sau nu, altii daca are inele minima 4 sau nu (eu:D) , iar altii prefera ca levierul sa fie imbracat in diferite materiale. Eu as prefera sa le aiba pe toate si sa coste putin :)
Din experienta personala, stiu ca Dan nu vinde lansete zgariate pe cotor si nici lansete decolorate. Ale mele nu au avut nici un defect. Un strop de lac pe inele posibil sa gasesti la orice lanseta, nu doar la MTX. Intradevar, am mai auzit si la altii despre acest aspect, la fel cum am auzit si faptul ca, orice problema aparuta , se rezolva fara probleme la magazin.
Sincer sa fiu, eu cand am vandut primul set de lansete, am fost intrebat daca sunt noi pentru ca nu prezentau nici un fel de urma, desi au fost "batute" de doua furtuni pe Ebro si multe altele pe baltile noastre.

Daca esti reticent, cumpara o singura bucata, si te vei convinge singur...
Ultima oară modificat Mie Oct 22, 2014 22:19 de către Alin Galbenu, modificat 1 dată în total.
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”