Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de ovideli »

pescarusull scrie:Oare de ce la Varlam exista in regulament folosirea unei grosimi minime a firului ?
"Ca sa te vad mai bine, pescarul meu" zise crapul catre "pescariosi" :wink:
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de osc1or »

pescarusull scrie:Oare de ce la Varlam exista in regulament folosirea unei grosimi minime a firului ?
Ca sa nu ii dea in judecata pescarii pe administratori ca isi strica mulinetele in garla lor

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2758
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de PallBogdan »

pescarusull scrie:Oare de ce la Varlam exista in regulament folosirea unei grosimi minime a firului ?
Si a firului si al inaintasului...care trebuie obligatoriu sa fie monofilament, obligatoriu 10 m, obligatoriu minum 0.60 mm...

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de Simu Alexandru »

:lol: :lol: :lol:
DumiD scrie:Ia uimeste-ne, ce lanseta, mulineta si fir se foloseste pentru siguranta totala. Mai ales ce mulineta, daca tot vorbim de mulinete, ce mulineta trebuie sa folosim ca sa fie pestele in siguranta?
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de Albert »

DumiD scrie:Ia uimeste-ne, ce lanseta, mulineta si fir se foloseste pentru siguranta totala. Mai ales ce mulineta, daca tot vorbim de mulinete, ce mulineta trebuie sa folosim ca sa fie pestele in siguranta?
Ce naiba sa te mai uimesc pe tine si pe colegul plin de zambiciosi on-topic? Apreciez ca intrebi ceva ce nu ti-e clar.Chiar daca nu prea meriti iti dau un posibil raspuns. Mulineta care sa-i ofere siguranta maxima pestelui ar trebui sa aiva...de exemplu ..o frana care sa lucreze ireprosabil.Bine, si un pescar cara sa inteleaga ce si cum functioneaza dar nu-i cazul sa intram in detalii d-astea rusinoase. Ce zici, te-ai gandit la asta cand ai umplut tamburu' fokoshimii cu fir de 0.18 si inaintas de minim 40lebeshei- sa tina la lanseta de 4lbs si actiune rapiiiida de tot - ca sa arunci momitoru' pe malu' alalalt? Neah, tu esti smecher ca n-ai Shimano la care stii tu sigur (de pe forum, normaaaal) ca se taie bucsa aia de plastic.
Ti-as mai explica despre ce insemna un ansamblu, cum sa faci compromisuri ca ajungi la un rezultat decent dar n-am cu cine. Tu chinuie-te sa mai pui intrebari d-astea "inteligente" si voit incuietoare ca sa vina colegii cu zambiciosi sa contribuie cu plus-valoare la discutie.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de gabi1 »

Cîtă energie consumată în cîteva zile și 4 pagini.
Mîine urmează pagina 5 și pozele cu fata. :D
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de DumiD »

Albert, deja te-am expus la tot forumul ca esti un prostanac, de ce vrei sa-ti fac upgrade?

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de Albert »

Dupa ce ti-ai dat cu teslan oo ce sa mai zici ai tu? Inca un coclete incearca sa ma "injure" pe forum. Nimic nou pe crapmania.

Mircea.Jakab
Mesaje: 41
Membru din: Lun Oct 07, 2013 18:54
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de Mircea.Jakab »

Albert scrie:Baietii astia suparati pe plastice, mari concurentii in brail..aaa concursurile vietii nu se gandesc nicio secunda ca probabil problema e la ei. Ei dau cu pari de minim 4lbs cu inaintas si fir de 0.18.Apoi se plang de urmatoarele
- scot un ciortan de 4 kile la 3 standuri distanta
- e balta plina de fire si inaintasi
- daca nu-s prea stresati de concurs mai declara si pestii prinsi cu monturi deja in bot
- se taie bucsa la mulineta.
E ca si cum ai baga GPL la motor diesel.
Nu mai bine, inainte de-a va da mari pescari de competitie invatati sa pescuiti?Ca sugestie prima lectie ar trebuie sa fie cunoasterea echipamentului cu care pescuiesti. Ce lanseta, mulineta si fir se foloseste la pescuit in siguranta totala. Siguranta pestelui, pescarului si a echipamentului.
Albert,cu tot respectul eu as spune sa te opresti putin si sa meditezi mai bine la ceea ce spui,nu de alta dar te umpli de ridicol.e asa greu sa accepti ca shimano au dat-o in bara cu aceste mulinete?e inadmisibil la o mulineta de acest calibru sa aiba aceasta problema.nu are voie sa se taie cacatu ala.sunt mii de modele pe piata de la 50 lei la 5000 lei care nu au aceasta problema.shimano are...plus ca eu nu stiu sa existe un producator de mulinete sau un model de mulineta la care sa se specifice undeva intr-o prezentare/certificat de garantie etc ca daca folosesti fire mai subtiri decat 0.* se taie nu stiu ce rahat.cat despre remarca ta din final..mai bine ar fi sa incerci sa intelegi pescuitul,sa intelegi de ce uneori este necesar sa folosesti fire subtiri,sa intelegi ca exista balti unde profilul lor permite folosirea firelor subtiri fara nici un fel de problema legata de siguranta pestelui....dar probabil tu folosesti stilul smuls...ca fapt divers si pt cultura ta generala ..eu pe tamburii principali am fir de 0.20 iar pe cei de rezerva 0.44....in functie de distanta unde gasesc pestele,profilul lacului si ceea ce se gaseste sub apa,agataturi,praguri cu scoici etc aleg firul care se preteaza cel mai bine la conditiile respective...
ca o concluzie,problema mulinetelor shimano este una cat se poate de reala si nu exista loc de scuze inventate..si ca sa nu ma intelegeti gresit eu sunt fan shimano dar totusi sunt constient ca au realizat un mare cacat cu bucsa aceea...

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Penn Affinity vs Ultegra(ABCD)

Mesaj de Albert »

Mircea.Jakab scrie: Albert,cu tot respectul eu as spune sa te opresti putin si sa meditezi mai bine la ceea ce spui,nu de alta dar te umpli de ridicol.
N-am cum sa ma umplu cu nimic. Ca tu si diversi credeti asta e fix problema voastra. A nu stiu cata oara spun: pe forum combati postari nu useri. Dar e greu pentru multi sa nu se dea 'ntelijenti.
Mircea.Jakab scrie:e asa greu sa accepti ca shimano au dat-o in bara cu aceste mulinete?
:)) asa o fi, unii asa considera. Eu nu intru in categoria asta. Din pct meu de vedere Shimano face mulinete bune. La fel si Penn sau Okuma sau Daiwa. Important e sa stii sa le folosesti. Ok, la unele mulinete Shimano, anumiti pescari reusesc sa taie un cacat de plastic. Asta nu inseamna ca Shimano face mulinete de cacat. E o problema care trebuie rezolvata la service, in garantie.
Mircea.Jakab scrie:.cat despre remarca ta din final..mai bine ar fi sa incerci sa intelegi pescuitul,
Ei lasa, nu incerca sa-mi dai si tu lectii. Nu-i cazul, eu am prostul obicei sa intreb daca-mi da ceva cu virgula.
Mircea.Jakab scrie:ca o concluzie,problema mulinetelor shimano este una cat se poate de reala si nu exista loc de scuze inventate..
Cum ziceam, e o problema aprauta la anumiti pescari. Daca e asa cum sustin fatalistii toti pescarii care ar pescui, de fapt nu..care ar lansa cu fire mai subtiri de 0.2sinushcat ar taia bucsa aia...dar nu-i asa...doar unii reusesc. Or fi aia care inteleg pescuitul, nush..
Cu asta am incheiat. Apreciez moderarea care a lasat si topicul asta sa se duca-n balarii. Way to go! :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”