sfat achizitie echipament crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

cornea_andrei
Mesaje: 17
Membru din: Mar Feb 02, 2016 13:38
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca / harghita

sfat achizitie echipament crap

Mesaj de cornea_andrei »

Va salut ! As vrea sa achizitionez 3 lansete de 3,90m - 3,5lb , 2 tronsoane + 3 mulinete . Bugetul nu trebuie sa depaseasca 1100 lei. Mentionez ca sunt incepator, pana acum nu am pescuit decat cu chinezarii. Ies de maxim 10* pe balta tot anu si de multe ori pescuiesc cu momitor. Pentru lansete m.am gandit la : Hakuyo mtx8 sau fl strategist si mulineta : Hakuyo xa 8000... Voi ce mi.ati recomanda?

Avatar utilizator
Sorin Calin
Mesaje: 126
Membru din: Joi Ian 15, 2015 21:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de Sorin Calin »

combinatia asta de Hakuyo o folosesc si eu si sunt multumit,la multinete se poate schimba la Dan o saiba pt frana rapida care te ajuta foarte mult
Nume utilizator schimbat din domnitoru'

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de Alin Galbenu »

Daca tot te-ai oprit la MTX, mai bine cauta Mtx14 SH, pentru ca e forumul plin si poti negocia pentru ele, si le scoti la un pret super, si le poti cupla cu mulinete Okuma Longbow 665. Le-am folosit si eu, si iti pot spune ca sunt mulinete bune care te vor tine mai mult decat XA8000.
Imagine

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de Claudiu Cutus »

Incearca poate gasesti ceva la un pret mai bun in '' marele bazar''. In bugetul ala e destul de greu sa gasesti de noi trei lansete si trei mulinete bune.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de Andrei91 »

Mulinetele okuma longbow 665 sunt prea mici,mai bine cauti un 885,acum pentru un incepator sunt bune ambele variante ..

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de ionut72 »

Andrei91 scrie:Mulinetele okuma longbow 665 sunt prea mici,mai bine cauti un 885,acum pentru un incepator sunt bune ambele variante ..
Nu-s prea mici deloc ("prea mici", sensibil mai mici, sunt variantele 640 si 650 si 660). Si nu cauta varianta "885" (ca n-ai sa gasesti asa ceva la Logbow), ci poate ai vrut sa spui varianta 680!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

clau91
Mesaje: 47
Membru din: Joi Iul 30, 2015 21:29
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de clau91 »

Salut , detin si eu mulinete hakuyo xa8000 pana acum le-am folosit un sezon si au fost foarte bune pentru pretul lor, le folosesc cu urmatoarele lansete : http://www.crapmania.ro/cumpara/lan ... gm-7757527

cornea_andrei
Mesaje: 17
Membru din: Mar Feb 02, 2016 13:38
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca / harghita

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de cornea_andrei »

As fi tentat si la combinatia mtx 14 + okuma 665 SH insa nu pot sa am asa incredere mare in cineva sa dau o suma mare de bani, mai ales ca sunt la inceput si nu cunosc ce defecte ar putea sa aiba lansetele si mulinetele. Dar multumesc de sfat!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de ovideli »

cornea_andrei scrie:Va salut ! As vrea sa achizitionez 3 lansete de 3,90m - 3,5lb , 2 tronsoane + 3 mulinete . Bugetul nu trebuie sa depaseasca 1100 lei. Mentionez ca sunt incepator, pana acum nu am pescuit decat cu chinezarii. Ies de maxim 10* pe balta tot anu si de multe ori pescuiesc cu momitor. Pentru lansete m.am gandit la : Hakuyo mtx8 sau fl strategist si mulineta : Hakuyo xa 8000... Voi ce mi.ati recomanda?
1100 cam putin. Parerea mea este sa mai strangi ceva si sa iei lucru nou (cum ai zis si tu pana vezi ce si cum e cu SH), asta ca sa nu te complici dupa doi sau trei ani sa schimbi iar lansetele sau mulinetele.
Deci in locul tau as lua:
2 mulinete de genul http://www.totalfishing.ro/mulineta-oku ... 13595.html
2 lansete de genul http://danmitranescu.ro/205-857/LANSETE ... 75-lbs.php
atentie la talpa mulinetei daca se imbina cu mandrina fara joc sau mai rau sa nu intre, in rest ce sa-ti spun doar ca-ti va trebui mult antrenament sa o incarci (totusi 3,75lb)
total 1270lei, nu cred ca e diferenta asa mare. Sa intrebi nevasta inainte de a face achizitia, asta daca nu vrei sa dormi cu azorel :lol: .
Dupa doi trei ani cand prinzi smecheria fie le completezi pana la 4 buc. cu piese noi, fie SH (ai de unde alege)
Ultima oară modificat Joi Feb 04, 2016 10:08 de către ovideli, modificat de 2 ori în total.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

vecinu
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 02, 2016 14:22
Puncte: 0
Localitate: navodari

Re: sfat achizitie echipament crap

Mesaj de vecinu »

cumpara 2 lansete cu doua mulinete noi .cel putin ai garantie

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”