Shimano sau Hakuyo

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

Fara voi ce ma faceam . :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

Alexandru.Popescu scrie:
Lao scrie:Alexandru.Popescu, vezi ca pe data de 14 martie pe lacul vaarlam si 15 pe lacul corbu, se tine un concurs-test de casting cu lansete si mulinete shimano. Nu se da premii dar participiarea e gratis.
Testezi ce lansete si mulinete vrei tu de la shimano.

Perfect! Pe Varlaam pot merge, este aproape de Bucuresti. Dar sa ma duc pana la Constanta nu cred...Asadar ne vedem si pe Varlaam . Curand o sa avem si targul si ma pot documenta mai bine.Sa le vad, sa le simnt .
Daca vrei sa vezi totusi cum arunca cei mai buni dintre pescari si care sunt parerile lor despre lansete, poti sa vii pe 15 la Hakuyo Casting.
Acolo prezinta pescarii lansetele, nu organizatorul. :wink:

Pe data de 14 este numai o "copie" facuta pe idei Hakuyo. :D ( pt. tecsi, ca el tine socoteala la astea :D )

Sau cel mai bine urmaresti pe data de 7 concursul din Ungaria. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

Gata ? :D



Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Poze interior shimano navi
Fişiere ataşate
10913038_1049117008448784_874018083_n.jpg
10913038_1049117008448784_874018083_n.jpg (89.36 KiB) Vizualizat de 1003 ori
10893650_1038387096188442_389426006_n.jpg
10893650_1038387096188442_389426006_n.jpg (105.09 KiB) Vizualizat de 1003 ori
10881209_1038387122855106_898374938_n.jpg
10881209_1038387122855106_898374938_n.jpg (181.29 KiB) Vizualizat de 1003 ori

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de nicuB »

daca tot e off topic, eu nu am nimic cu brandul hakuyo sau cu faptul ca iti faci reclama la produsele pe care le comercializezi. in schimb, ma deranjeaza modul in care o faci. dpmdv ai devenit un infatuat, ai uitat de unde ai plecat. afacerea ta se bazeaza aproape in totalitate "pe spatele" celor care au inventat, inovat, cheltuit timp si bani in domeniul pescuitului la crap. tu ai facut "efortul" de a da un telefon la curier ca sa vina sa ridice coletul cu produsul original pe care vrei sa-l copiezi. dupa care spui pe forum ca x sau y este fraier daca da bani multi pe produsul original deoarece al tau e mai ieftin si mai bun (cu alte cuvinte, da' asta-i sensul). asta se numeste lipsa de bun-simt, fair-play, etc, la adresa celor care si-au stors creierii ca sa scoata un produs nou/imbunatatit, ca sa ai tu ce sa copiezi.
cei care au ochelari de cal si nu vad in fata decat brandul hakuyo "iti inghit" toate vorbele fara sa le proceseze....chiar daca uneori spui aberatii......dar asta-i alta discutie. aici vorbesc strict de comerciantul Dan Mitranescu, nu de pescarul de pe malul baltii in fata caruia imi scot palaria.
pe mine m-ai pierdut ca si client (nu ca ar fi o mare pierdere pt tine) nu pt faptul ca ai produse de proasta calitate (chiar daca unele chiar sunt de proasta calitate) ci pt felul in care ai ales sa iti promovezi produsele.
nu stiu daca tu i-ai gasit pe hakuyo sau hakuyo te-a gasit pe tine (inclin sa cred ca i-ai gasit pe aliexpress sau alte site-uri de acest fel), nu stiu daca chinezul care produce blankurile le face OEM sau sunt exclusiv pt hakuyo, cert este ca pt tine, pt hakuyo si nu in ultimul rand pt pescarul roman, aceasta intalnire a fost de bun augur. totusi, e bine sa pastrezi proportiile si sa ai respect pt cei care au inventat, inovat si au cheltuit mult mai mult timp si bani pt ca pescuitul crapului sa ajunga la nivelul la care a ajuns astazi.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de DumiD »

Alex Matea scrie:DumiId, salut, nu stiu daca te cunosc sau nu, eu nu am spus ca este vina cuiva ca apar sau nu topicuri de acest gen, se pare ca intelegi mai greu, sau nu ai inteles nimic din ce am scris...
Se poate arunca cu ce vrei tu in orice firma, atunci cand produsele lor nu sunt reusite si de-a lungul timpului s-a dovedit ca pana cand si firmele mari au dat chix cu destule produse...
baiete inainte sa faci pe altul greu de cap invata sa citesti, n-ai vrea sa creada milioanele de telespectatori si fani ca esti retard, nu?

Avatar utilizator
Claudiu Cutus
Mesaje: 514
Membru din: Mie Sep 05, 2012 3:20
Puncte: 0
Localitate: cluj-napoca

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Claudiu Cutus »

Ce va mirati asa fratilor ??? Cei mai buni avertizori sunt hakuyo, cele mai bune lansete sunt hakuyo, cele mai bune spomburi sunt cele facute de hakuyo, swingerij numarul 1 sunt hakuyo, chiar asa ciudat e ca si cele mai tari mulinete sa fie de la hakuyo? :))))) ))))))) Asta chiar e tare, nici shimano nu mai fac mulinete bune.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

nicuB scrie:daca tot e off topic, eu nu am nimic cu brandul hakuyo sau cu faptul ca iti faci reclama la produsele pe care le comercializezi. in schimb, ma deranjeaza modul in care o faci. dpmdv ai devenit un infatuat, ai uitat de unde ai plecat. afacerea ta se bazeaza aproape in totalitate "pe spatele" celor care au inventat, inovat, cheltuit timp si bani in domeniul pescuitului la crap. tu ai facut "efortul" de a da un telefon la curier ca sa vina sa ridice coletul cu produsul original pe care vrei sa-l copiezi. dupa care spui pe forum ca x sau y este fraier daca da bani multi pe produsul original deoarece al tau e mai ieftin si mai bun (cu alte cuvinte, da' asta-i sensul). asta se numeste lipsa de bun-simt, fair-play, etc, la adresa celor care si-au stors creierii ca sa scoata un produs nou/imbunatatit, ca sa ai tu ce sa copiezi.
cei care au ochelari de cal si nu vad in fata decat brandul hakuyo "iti inghit" toate vorbele fara sa le proceseze....chiar daca uneori spui aberatii......dar asta-i alta discutie. aici vorbesc strict de comerciantul Dan Mitranescu, nu de pescarul de pe malul baltii in fata caruia imi scot palaria.
pe mine m-ai pierdut ca si client (nu ca ar fi o mare pierdere pt tine) nu pt faptul ca ai produse de proasta calitate (chiar daca unele chiar sunt de proasta calitate) ci pt felul in care ai ales sa iti promovezi produsele.
nu stiu daca tu i-ai gasit pe hakuyo sau hakuyo te-a gasit pe tine (inclin sa cred ca i-ai gasit pe aliexpress sau alte site-uri de acest fel), nu stiu daca chinezul care produce blankurile le face OEM sau sunt exclusiv pt hakuyo, cert este ca pt tine, pt hakuyo si nu in ultimul rand pt pescarul roman, aceasta intalnire a fost de bun augur. totusi, e bine sa pastrezi proportiile si sa ai respect pt cei care au inventat, inovat si au cheltuit mult mai mult timp si bani pt ca pescuitul crapului sa ajunga la nivelul la care a ajuns astazi.
In tot ce fac in viata asta nu sunt si nu am fost infatuat sau arogant. Sunt un om simplu, care se imbraca intotdeauna simplu, care are prieteni apropiati oameni simpli, nu port bijuterii si nu am suferit niciodata de mine.
Cand mergeam prin noroaie si ma bucuram de carasii prinsi, nu se inventasera multi mari producatori. De acolo am plecat. Cine a intrat peste celalalt ?
Cine copiaza ?
Lansetele sunt copii? avertizorii la care am ajuns sunt copii ? firele sunt copii ?
Ce fac eu si altii nu fac ? Ce am copiat concret ?
Multe produse se gasesc la liber in targurile din China, Dong le aduce si eu le aleg . Asta face toata lumea, unde este copiatul ?
Ca raspund la acuze si imi bat joc de minciuni comerciale inseamna ca sunt infatuat ? Acelasi lucru l-am facut si pe topicuri legate de uleiul de masini, saltele de fita si altele de acest fel. Asta sunt . Asta inseamna infatuat ?
Eu cred ca gresesti Nicu si asta pentru ca ma judeci ca dau cu pumnul acolo unde nu se vad palmele pe care le primesc.
Ca imi evidentiez rezultatele se numeste aroganta sau infatuare ?
Nu cred. Sunt singura si cea mai puternica arma a mea de a razbi impotriva atator comercianti care promoveaza produse cu castig cat mai mare. Altceva nu am si pentru asta am muncit multi ani cu multa placere si ambitie.
Spui ca nu ma intereseaza ca te pierd ca si client. Ai dreptate in totalitate, pentru ca nu banii ma intereseaza. Este greu sa crezi asa ceva in zilele astea, dar unii au ajuns la concluzia ca este singura forma in care sa nu iti traiesti viata chinuit.
Insa, ca ma judeca un om cu rationament in multe privinte, pentru mine chiar este o parere de rau. Nu ca ma judeca , ci ca nu ma cunoaste cu adevarat.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de DumiD »

ce-au sarit astia de c.ur in sus...velocity cu mtx treaca mearga...da' cand vorbim de mulinete si va luati de shimano ati belit belengherul...calm colegilor ca nu va ia nimeni ultegrele din geanta. si stati linistiti ca si eu pescuiesc tot cu shimano si nu le-as schimba...da nici nu-mi plezneste vreo vena pe tampla ca recomanda cineva hakuyo sau penn sau okuma. trebuia sa ne anuntati si pe noi mai devreme ca stam de vorba cu adunarea actionarilor shimano, nu mai ziceam nimic urat....

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

Claudiu Cutus scrie:Ce va mirati asa fratilor ??? Cei mai buni avertizori sunt hakuyo, cele mai bune lansete sunt hakuyo, cele mai bune spomburi sunt cele facute de hakuyo, swingerij numarul 1 sunt hakuyo, chiar asa ciudat e ca si cele mai tari mulinete sa fie de la hakuyo? :))))) ))))))) Asta chiar e tare, nici shimano nu mai fac mulinete bune.
Vand si eu ce pot, dar iti garantez ca niciodata cu gramul.
Este ultima data cand mai discutam despre preferintele mele comerciale. Data viitoare le luam in calcul si pe ale tale.
Discut cu orcine orice, dar nu cu tine. Am un prieten mort ... si mi se urca sangele la cap fara sa vreau. Te rog eu sa ma intelegi.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”