Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Am ales aceste 3 modele deoarece la capitolul asezarii firului stau foarte bine datorita sistemului slow oscilation...
Intrebarea ar fi: Care credeti ca ar fi solutia mai buna pt. un upgrade, luand in calcul raportul calitate/pret.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de osc1or »

Eu de da, quick sls nici nu auzisem, vad ca searamana foarte mult cu penn affinity lc8000
Eu as prefera varianta simpla si sigura, Shimano.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Da seamana cu affinity iar ca pret este mai ieftina decat xsc si fox... insa slabe sanse sa fi folosit-o careva... la noi inca nu a aparut.
In ceea ce priveste xsc-ul ma nemultumeste acele bucse de plastic care imita rulmentul (nu ma atrage deloc ideea de a desface o mulineta noua pt a schimba bucsa cu rulment)
La fel de putine informatii si despre fox... pe alte forum-uri de afara majoritatea pescarilor le lauda...

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut.

Daca nu stiai ca acolo este un plastic, si nu este rulment, ai fi cumparat mulineta? :)
Imagine

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Salut. Daca nu stiam as fi fost in aceiasi dilema... Pana la urma xsc-ul are pretul mai mare comparativ cu celelalte doua insa din punct de vedere calitativ nu vad prea multe avantaje. Oricum prima optiune ar ramane fox...dar mai astept si alte pareri...

Driscu Radu
Mesaje: 304
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de Driscu Radu »

Cei care folosesc scule de la dam-mad sunt foarte putin eu sunt printre putini pescari de pe forumuri care folosesc cu precadere scule de la ei ( sper sa ma insel).Nu cred ca vei afla prea multe pareri de la cei care folosesc astfel de scule.Pe scurt marea majoritate a mulinetelor lasand la o parte gama de varf gen quick fd sau mad fsx sau fs sunt o idee mai sus decat marea majoritate a mulinetelor de la okuma.referitor la asezarea firului se aseaza spira langa spira( modelu fsx), putin sa zic asa cu ridicare spre buza tamburului, asta daca obtii sau mentii o tensiune constanta la punerea firului pe tambur.Nu am testat modelu enumerat de tine pentru ca este prea nou, dar am testat destule modele si produse de la ei ca sa-mi pot forma o parere obiectiva asupra majoritati produselor.

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Modelul quick sls fd cred ca are o asezare mai buna fata de fsx datorita oscilatiei foarte lente a tamburului... fiind un model nou nu cred ca exista posesori de la care sa aflu mai multe informatii... insa din caracteristicile date de producator si din ce am mai citit pe forumu-uri de afara pare o mulineta bine incheiata.

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de DumiD »

esti sigur ca la fox sau dam nu exsista plastice in angrenaj? raport calitate pret shimano este peste orice mulineta de crap la toate modelele mai putin beastmaster, asta daca vrei raport calitate/pret. daca vrei doar sa scapi de-un plastic ai grija sa nu primesti altul in loc

Avatar utilizator
mrs
Mesaje: 696
Membru din: Joi Ian 03, 2013 21:15
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de mrs »

Daca stiam sigur faceam alegerea cea mai buna.... Insa, daca luam pretul lui xsc si al lui dam quick si il punem in balanta o sa vezi ca la un set de 4 bucati este o diferenta considerabila care nu reflecta nicidecum o calitate superioara a xsc-ului (poate gresesc).

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ultegra xsc vs Fox fx 11 vs Dam quick sls fd

Mesaj de osc1or »

Cineva aici pe forum a spus odata o vorba mare: recomandabil este sa iti cumperi cele mai scumpe mulinete pe care ti le poti permite. :) Asta in conditiile in care scump = bun.
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”