Concurs casting Duminica 22.03.2015

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
ygor
Mesaje: 55
Membru din: Joi Feb 10, 2011 19:17
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de ygor »

.......voi stiti cate lucruri de iau in calcul pt a putea face o masurare corecta si cat mai aproape de adevar?In primul rand temperatura, scula calibrata si materialul curatat.Nu mai vb de cel care foloseste scula.
fara suparare domnilor dar acel micrometru Topex....ca si firma lasa mult de dorit, mai bine nu mai masori cu el pt ca sigur este decalibrat.
cum sa masori cu sublerul fire asa subtiri????
folositi si voi un pasametru (micrometru comparator cu precizie de 0.002 sau 0,001 mm) sunt multe la vanzare pe net.
Si apoi sa stiti ca si in lumea asta a metrologiei sunt scule si scule. Mitutoyo va spune ceva ? este un fel de Century, free spirit... comparand cu sculele din pescuit de calitate.
Eu le masor cu pasametru cu cadran si din cate fire am masurat cel mult au + 0.015 mm peste ce scrie pe ambalaj.Adica fir de 0.250 cel mult am gasit un 0.265 mm.

Avatar utilizator
adibogdan
Mesaje: 105
Membru din: Sâm Iul 05, 2014 21:29
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de adibogdan »

Dan Mitranescu scrie:Uite cum lucreaza un micrometru decalibrat, care totusi se poate folosi corect:
niciun aparat de masura decalibrat nu se poate folosi correct. atat timp cat nu este parallelism intre suprafata plana a tijei surubului si cea a nicovalei putem sa ne luam adio de la o masurare corecta, este un aparat defect. evident o mica abatere de la parallelism exista intre cele doua suprafete chiar si pentru un aparat de masura nou, dar vorbim de ordinul miimilor de micron.

ygor
Mesaje: 55
Membru din: Joi Feb 10, 2011 19:17
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de ygor »

apropo... la pasametru nicovala nu este fixa are un arc si nu iti permite sa sugrumi firul......

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Dan Mitranescu »

adibogdan scrie:
Dan Mitranescu scrie:Uite cum lucreaza un micrometru decalibrat, care totusi se poate folosi corect:
niciun aparat de masura decalibrat nu se poate folosi correct. atat timp cat nu este parallelism intre suprafata plana a tijei surubului si cea a nicovalei putem sa ne luam adio de la o masurare corecta, este un aparat defect. evident o mica abatere de la parallelism exista intre cele doua suprafete chiar si pentru un aparat de masura nou, dar vorbim de ordinul miimilor de micron.
Exista strunguri cu uzura mare, dar meseriasul poate sa ia in calcul abaterile si sa scoata piesa cu precizie de sutimi.
Majoritatea utilajelor din industrie sunt vechi si decalibrate. Totusi se lucreaza si acum pe ele, chiar foarte bine. Este adevarat, nu cu oricine.
Este normal ca o scula de precizie sa fie cat mai bine calibrata, pentru siguranta masuratorilor, dar unde gasim asta fara sa dam pe ea cat pe o lanseta.
Asa ca este de preferat sa ne invatam aparatul.
La Silviu este simplu . Scade 4 sutimi din masuratori si gata treaba. :D

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Digital »

Dan Mitranescu scrie: Daca avea / aveam lere, rezolvam problema de la inceput. :D
Nici eu nu mai am. Se lipisera de la rugina.
Am zis sa le curat cu smilgher ... si a iesit o poveste frumoasa. Era sa mi le iau in cap de la tata. :D
Dane,
Donez un set de lere (nou) numai sa fie bine si toata lumea multumita :lol: :lol: :lol:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

ygor scrie:.......voi stiti cate lucruri de iau in calcul pt a putea face o masurare corecta si cat mai aproape de adevar?In primul rand temperatura, scula calibrata si materialul curatat.Nu mai vb de cel care foloseste scula.
fara suparare domnilor dar acel micrometru Topex....ca si firma lasa mult de dorit, mai bine nu mai masori cu el pt ca sigur este decalibrat.
cum sa masori cu sublerul fire asa subtiri????
folositi si voi un pasametru (micrometru comparator cu precizie de 0.002 sau 0,001 mm) sunt multe la vanzare pe net.
Si apoi sa stiti ca si in lumea asta a metrologiei sunt scule si scule. Mitutoyo va spune ceva ? este un fel de Century, free spirit... comparand cu sculele din pescuit de calitate.
Eu le masor cu pasametru cu cadran si din cate fire am masurat cel mult au + 0.015 mm peste ce scrie pe ambalaj.Adica fir de 0.250 cel mult am gasit un 0.265 mm.
Eu nu neg faptul ca micrometrul meu este neprofesional sau gradat aiurea. Este unul de 50lei.
Am pus poze cu cat arata el firele ca fiind de groase. Am vrut sa arat in special ca firul meu de la concursul respectiv este la fel de gros ca si cel al lui Dan.
Nu putem sa venim si noi la tine sa masuram firele cu pasametrul tau?

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

Scuze, acum am vazut ca esti din Iasi :)

Avatar utilizator
silviu_florescu
Mesaje: 268
Membru din: Vin Aug 22, 2008 18:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / Pantelimon-Cernica(IF) 0767554004
Contact:

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de silviu_florescu »

In ultimele zile am aflat ca exista atatea aparate de masura... ca nu stiu de care sa mai caut :)
Totusi, varianta cu masurare optica mi se pare ca ar fi ce mai buna.. Ce e cu strans mecanic, nu pare a fi ce ne trebuie noua.

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de Dan Aron »

poti sa-i trimiti prin posta intr-un plic 2 segmente de fir. unu plin si altul teava :))
CS Senzor Team

ygor
Mesaje: 55
Membru din: Joi Feb 10, 2011 19:17
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Concurs casting Duminica 22.03.2015

Mesaj de ygor »

silviu_florescu scrie: Ce e cu strans mecanic, nu pare a fi ce ne trebuie noua.
asa este ai dreptate avand in vedere ca firul este din material moale si-l poti deteriora la strangerea prea tare....dar avand in vedere ca la pasametru potcoava nu este fixa (are un arc care nu iti permite prea mult sa strangi obiectul masurat si impinge in acul cadranului)....vezi pe net ca la cca 200-300 ron iti poti lua un pasametru bun la mana a-2a si-l verifici prin comparatie cu un etalon sigur.Dupa mine asta ar fi o metoda bunisoara, ieftina si mai la indemana.Cu sublerul nu mai incerca ca degeaba masori oricat de bun ar fi sublerul sau cu micrometre din astea fantoma....

din ce am masurat eu, sa stii ca in general se respecta ce este scris pe ambalaj, acum vb de firme renumite de fire gen.Trabuco, P-line, Shimano, Sufix....In nici un caz un fir de la o firma consacrata de 0.250 in realitate nu are 0.280 sau 0.300 Nici aia nu sunt chiar nebuni sa scoata fire cu asa diferenta,.. sa fim seriosi au si iei tehnica de masurat.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”