Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de petre iulian »

eu vad alfel "problema "

-Daca se face concurs cu taxa mica nu prea se inghesuie "veteranii" si sincer pe mine nu ma deranjeaza ca nu sunt premii in joc dar ma deranjeaza intre ghilimelele de rigoare ca scade mult in valoarea competitiei . Eu merg in concursuri sa `ard cat mai multe echipe veterane si nu are nici un farmec pentru mine sa castig in fata unor echipe incepatoare . Avem multe poilite de platit intre veterani si se merge pe sistemul " sa le scot pescuitul din cap si sa-i umilesc cat mai mult " Eu pescuiesc de placere in competitii si din minimul de 20 de concursul pe an , aleg sa merg si la concursuri ieftine fara miza dar si scumpe cu miza mare .Este o parere personala de-a mea si poate multi nu inteleg aceasta competitie intre veterani .
In concluzie nu se pot ocupa toate locurile la acst concurs cu taxa mica fara aportul echipelor "veterane "

- Daca se face concursul cu o taxa mare ,apar veteranii dar dispar echipele mai incepatoare si iar sunt sanse sa nu se ocupe toate locurile . Eu personal nu merg la Cupa Primaverii din mai multe motive pe care le voi enumera :

in primul rand daca ma mut in fiecare zi nu-mi pot face o strategie buna si pescuiesc mai mult la ciupeala si nu este un stil pe care-l agreez . Practic nu pot sa nadesc calumea ca nu beneficiez de ce-am nadit eu in cele 20 de ore petrecute in stand . Aici intervine si vina mea pentru ca eu vreau sa pescuiesc cu boiliesuri dar in 20 ore n-o pot face calumea si cei cu naditoare si mamaliga ,ma "face" usor in timp scurt ....pe termen mai lung sunt sigur ca se schimba situatia . Un exemplu ar fi in toamna cand s-a castigat locul 1 pescuind cu momitoare si mamaliga si multe alte editii care s-au castigat la fel ...... Eu personal am castigat locul 1 tot cu mamaliga acum ceva ani dar intre timp am refuzat sa mai pescuiesc cu asa ceva .Acum e vorba si de "mandria" mea ca pescar care promovez boiliesul, sa pescuiesc cu mamaliga . Chiar daca castig cu mamaliga parca nu are farmec daca n-o fac cu ce promovez eu si sunt dedicat de ceva ani .... Asa gandesc eu si am niste chestii cam tampite de care nu trec . Practic nu vreau sa ma intorc in timp si sa ma "prostituez" cu o nada pe care n-o folosesc de ceva timp dar pe urma daca castig sa mint c-am prins la boiliesuri ... Nu am nimic cu mamaliga , este bune in multe situatii dar am trecut peste aceasta etapa de ceva ani .....eu zic ca evoluez :wink: . Si uite asa daca pescuiesc doar 20 de ore pe un stand nu pot pescuii si nadi cu ce vreau eu ....boiliesurile dupa parerea mea le trebuie minim un 24 ore ca sa-si faca treaba .

In concluzie nu mai particip la concursuri in care nu stau pe loc minim 48 ore ... Pe orice balta ...

Sa revenim la subiect - Eu cred ca sunt mai multi care gandesc la fel referitor cu mutatul la 20 ore si multi zic `pas din cauza asta .Eu asta cred pentru ca an de an acest concurs care era cu ,casa-nchisa din decembrie , de ceva vreme nu prea se mai strang echipe .

Vladut este prins la mijloc acum si incearca sa-i impace pe toti dar " nu prea se amesteca merele cu perele " Ani la rand dupa Cupa Primaverii cu taxa mare urma alt concurs mai ieftin numit Cupa Senior si fiecare avea de unde alege . Eu am participan la ambele mult timp pana nu mai se strangeau pescari la taxe mici si a trebuit sa renunte la aceste concursuri sportive cu taxa mica si fara premii in bani :oops: .

Sper sa nu se supere Victoras pe mine iar si sa ma acuze ca am eu ceva cu Moara Vlasiei . Decizia sa nu particip se aplica tuturor baltilor cu acest regulament de pescuit "ciupeala" cu mutat la 20 ore ...Conduc un club in care invat membrii sa pescuiasca curat si cu tehnici moderne si nu vreau sa ma intorc in timp ....cu ceaune ,tigai,lopeti etc ... :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de petre iulian »

Am uitat sa specific ca nu vreau sa jignesc pe cei care pescuiesc la mamaliga cu postarea mea . Se poate interpreta ... :wink: . Au respectul meu ...
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de Alexandru Mihai »

Calitate / cantitate , 3 sectoare, fără mutat, cel mai mic punctaj câștiga balta.
Taxa sa fie exact cât trebuie sa merite deranjul.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de petre iulian »

Alexandru Mihai scrie:Calitate / cantitate , 3 sectoare, fără mutat, cel mai mic punctaj câștiga balta.
Taxa sa fie exact cât trebuie sa merite deranjul.
-------
corect ... prefer sa trag o gherla de sector si sa nu prind nimic 3 zile dar sa am sanse sa-mi "fac joaca mea " decat sa ma mut de 3 ori si sa am tot sansa sa trag tot 3 gherle ....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de petre iulian »

si ca sa-i impaci pe toti merge modelul 2 in 1 ...
sectorul A si B taxa mare si premii pe masura iar sectorul C taxa mica /fara pemii. Impaci pe toti ... :D
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de arsinel »

Alexandru Mihai scrie:Calitate / cantitate , 3 sectoare, fără mutat, cel mai mic punctaj câștiga balta.
.
Ok. Fara mutare si 1500de lei taxa. Daca asa multumeste marea majoritate.
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

Dan Draguloiu
Mesaje: 658
Membru din: Lun Apr 29, 2013 17:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de Dan Draguloiu »

Fara o miza care sa merite efortul vorba lui Maxx nu o sa fie inghesuiala, iar ca sa tinem cont de ce spune Iulian 2 sectore: A si B, 96 ore, cu mutare dupe 48 de ore ,concursul sa incepta la ora 10. Atunci poti sa iti faci si strategia care iti convine. Clasament pe fiecare sector, cel mai mic punctaj…….stiti voi mai departe.
danezu
Nume utilizator schimbat din drdan

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de romanraul »

Dc faci cu schimbare si nimeresti ca la Crapmania Tancabesti sa strangi pe ploaie si sa instalezi pe ploaie si furtuna te lasi de pescuit :))))
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Dan Draguloiu
Mesaje: 658
Membru din: Lun Apr 29, 2013 17:53
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de Dan Draguloiu »

Raul, decat sa stau 3 zile in frig pe o gherla mai bine ma mut chair daca e ploaie
danezu
Nume utilizator schimbat din drdan

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cupa Primaverii editia a X-a, Moara Vlasiei 2016

Mesaj de petre iulian »

drdan scrie:Raul, decat sa stau 3 zile in frig pe o gherla mai bine ma mut chair daca e ploaie
--------

.... dar ai sansa sa te muti tot pe-o grerla din acel sector :lol: :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”