Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Încuiat
Avatar utilizator
radocles
Mesaje: 233
Membru din: Joi Feb 21, 2013 21:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de radocles »

Catalin Sebastian scrie:Buna ziua tuturor.

Incerc sa nu intru in polemica cu nimeni,asa ca nu o sa ma adresez nimanui in mod special. O sa incerc doar sa imi spun parerea personala vis a vis de ceea ce s-a intamplat acolo.

Din punctual meu de vedere, s-au facut greseli organizatorice grave, greseli care,intr-un final , au dus la toate aceste discutii, dar cel mai important, la crearea unui precedent si la patarea bunului nume pe care aceasta pista o are. Si dati-mi voie sa ma explic.

1. De ce am aflat abia la tragerea la sorti, ca premiile s-au diminuat? Presupunand ca acest concurs era de un calibru mult mai mare iar premiile ar fi fost pe masura, oare concurentii ar fi reactionat tot cu aceeasi indiferenta? Ma indoiesc. Asadar, total lipsita de tact comunicarea dintre organizator si concurenti si mega neprofesionista.
2. Tinand seama ca ne place sa ne batem cu pumnii in piept ca suntem pescari sportivi, inseamna ca suntem sportivi, corect? Ori, in orice sport, toti concurentii pleaca cu SANSE EGALE !! Faptul ca nu s-a intamplat asa, este exclusiv vina organizatorului. Sau mai précis , dorinta lui vecina cu nebunia, de a aduna la linia de start, 20 de echipe, din care au ramas 18. Organizatorul, oricare ar fi el, stia foarte clar conditiile pe care balta le ofera. Si trebuia sa faca pe dracu in patru sa ofere tuturor concurentilor sanse egale. Asta se facea fie prin reducerea numarului de echipe participante si cresterea implicita a taxei de participare, fie prin punerea la dispozitie a conditiilor prielnice desfasurarii concursului tuturor echipelor. Cu alte cuvinte, fiecare stand trebuia sa aiba de la bun inceput un minim de bun simt. Dupa un circ terbil pe care recunosc ca l-am provocat, am avut acces la aceasta minunata tehnologie , aparuta abia acum cateva luni in urma, numita curent electric. Si nicidecum prin bunavointa organizatorului ci prin amabilitatea si efortul proprietarului, Dl. Sebi, in fata caruia scot, din nou, palaria.
Sunt absolut convins ca daca se recurgea la prima metoda, cea de reducere a numarului de echipe si cresterea taxei, ar fi fost un concurs ultra puternic, concurs care nu ar fi lasat un gust amar atator de multe echipe. Si nici nu ar mai fi nascut aceste polemici de doi bani.
Domnule Organizator, toate echipele prezente la start, au ramas in concurs, tocmai pentru ca sunt sportive si nu braconieri. Tuturor ne place sa pescuim, indiferent de conditii. Dar totusi, unii sa aiba aer conditionat , ponton de 4 metri, foisor care sa te apere de soarele ala nenorocit, buda civilizata,etc, iar altii sa nu aiba nici macar curent electric, mi se pare total aiurea. Si stiti cum se cheama asta, Domnule Organizator? Lipsa de respect fata de concurenti. Ori, in atare conditii, nu va mai vaitati ca nu va respecta concurentii. Ca sa fii respectat, trebuie sa respecti.
Asadar, bifam gafa numarul 2, din umilul meu punct de vedere, cea mai mare si cu consecinte din cele mai grave.
3. Domnule Organizator, imi puteti spune pentru ce a fost redactat acel regulament? Doar ca sa bifati un regulament? Pentru ca, daca nu stiati, au existat concurenti care au pescuit cu monturi interzise. Surprinzator?
4. Am citit cu mare atentie tot ceea ce au scris antevorbitorii mei si vad ca sustineti,ca multora dintre ei le-ati propus un schimb de locuri sau restituirea banilor. Atunci, va intreb acum, cum satana faceati daca veneau 2 echipe sa faca schimb de locuri? Imparteati locul dumneavoastra cu alte cel putin 4 echipe? Eu cred ca doar ati incercat sa supravietuiti primei seri, aruncand cu praf in ochii celor nemultumiti. Parerea mea personala este ca ar trebui sa mergeti duminica asta la biserica si sa aprindeti o lumanare, in semn de multumire ca ati scapat neviolat de acolo.
Ceea ce este mult mai grav de atat, este faptul ca nu recunoasteti nici in ruptul capului ca ati gafat puternic cu acest concurs. Cu mana pe inima va spun ca absolut , dar ABSOLUT toate echipele vor reveni acolo, la pescuit sau la alte concursuri. Si tot cu mana pe inima va spun ca absolut, dar ABSOLUT toate echipele vor fugi ca de dracu daca s-ar pune problema sa ma vina odata acolo, la un concurs organizat de dumneavoastra.
As vrea sa mai punctez un lucru. Stiti, in general, cand oamenii angrenati in polemici raman fara replici sau sunt prinsi cu mata in sac, recurg la metode ca ale dumneavoastra. Jigniri, barfe, cancan-uri ieftine si atacuri direct la jugulara, fara a avea in spate argumente. Dumneavoastra chiar credeti ca pescarii prezenti sunt prosti, sau batuti in cap, sau neprofesionisti sau mai rau, pescari de duminica? Ei bine nu. Sunt précis ca oricand , orice echipa de acolo poate face cu oricare alta echipa , un Death Match. Asadar, argumentele dumneavoastra sunt suptiri rau si nu stau in picioare.
Nimeni nu contesta ca poate coada lacului este cel mai bun loc din toate locurile de pe pamant plus judetele limitrofe. Dar istoria recenta ne arata ca totusi nu sunt cele mai bune locuri. Tocmai de aceea, datoria dumneavoastra de organizator,era sa le scoateti din grila.


Inchid prin a felicita toti participantii. Chiar daca nu ii cunosc pe toti, am reusit sa cunosc o parte din ei, iar scopul , ca in orice activitate sportiva, a fost atins. Am participat si cel mai important, am legat prietenii frumoase.
Big Up 17, Big Up Adrian, Mircea si George !

PS. Dl. Sebi, ca intotdeauna, la inaltime. Jos palaria de 100 de ori. Sebi, nu ar trebui sa te simti jenat atunci cand pleaca oamenii de acolo, dupa un asemenea concurs. Cel jenat ar trebui sa fie organizatorul. Tu ai facut ( si s-a vazut ), tot ce ai putut ca sa se simta lumea bine. Good Work Bro !
Domnule Catalin Sebastian daca pt dvs montura elicopter este interzisa atunci m-am lamurit ce cunostinte bogate aveti despre pescuitul la crap. Si mai lasati-l in pace pe Nae care si-a dat silinta sa fie bine pt toata lumea dar bineinteles ca intotdeauna se gasesc cativa carcotasi carora nu le convine cate ceva. Domnilor carcotasi data viitoare nu mai veniti la pescuit, daca vreti casute si aer conditionat duceti-va la bai !!! P.S. Am pescuit pe standul 18 !!
MG Special Carp

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de cornelserbu »

radocles scrie: Domnule Catalin Sebastian daca pt dvs montura elicopter este interzisa atunci m-am lamurit ce cunostinte bogate aveti despre pescuitul la crap. Si mai lasati-l in pace pe Nae care si-a dat silinta sa fie bine pt toata lumea dar bineinteles ca intotdeauna se gasesc cativa carcotasi carora nu le convine cate ceva. Domnilor carcotasi data viitoare nu mai veniti la pescuit, daca vreti casute si aer conditionat duceti-va la bai !!! P.S. Am pescuit pe standul 18 !!
radule, tu ai pescuit la elicopter, sau din elicopter... :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de popescu59 »

(. Dar sunt convins ca deja stiai asta , doar ca ai vrut sa mai dai o replica taioasa.)

Cind ati inceput sa strigati ca nu aveti curent la locul de pescuit am dat fuga acasa si personal v-am adus si dat 2 prelungitoare 1 de 20 m si 1 de 50 de m . E bine ca i-ati multumit dl Sebi care a avut grije de voi :lol: :lol: dar corect si normal erea sa inapoiati ce ati primit de la cineva s-au cel putin sa il anuntati ca i-ati lasat prelungitoarele pe loc , dar uite ca nu s-a intimplat asa . Acum mai prinde hotu .Paguba e la mine nu la cel caruia i-ati multumit voi .

Asta arata cit de circotas sunt , findca am ramas cu o paguba de 2 prelungitoare ar fi normal sa va multumesc .

PS- Chiar nu mai inteleg nimic , mi de multumiri dl Sebi dupa care rusine organizatorului care a fost tot dl Sebi :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
doru_croc
pescar de competitie
Mesaje: 2433
Membru din: Dum Aug 30, 2009 10:01
Puncte: 0
Localitate: Alexandria

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de doru_croc »

popescu59 scrie:PS- Chiar nu mai inteleg nimic , mi de multumiri dl Sebi dupa care rusine organizatorului care a fost tot dl Sebi :lol: :lol: :lol:
Chiar asa???
Am impresia ca tu ai fost organizatorul, tu ai postat regulamentul si ti-ai tocit gherale pe tastatura in perioada inscrierilor.
Nu-l baga pe Sebi la inaintare pentru nepriceperea ta.
Si inca ceva "mii de multumiri" se scrie cu doi de ii si cand te referi la timpul trecut spui si scri "era" nu erea :lol: :lol: :lol:
In rest, sa auzim numai de bine :wink:
Pentru unii umorul este ca si o limba straina: fara subtitrare nu inteleg nimic!
Este de o mie de ori mai bine să fii optimist şi să te înşeli, decât să fii pesimist şi să ai dreptate.

Avatar utilizator
boilescarp
Mesaje: 38
Membru din: Mie Iun 11, 2014 22:59

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de boilescarp »

ba frate dar cine dracu a vr sa pescuiasca de la casuta???eu cred ca locurile 9 10 11 12 au fost cele mai bune dar a fost prea multa presiune din partea pescarilor pe peste nu poti sa nadesti 25 kg de porumb fara sa te opresti a fost un concurs plantat nu aruncat ca sa faci nadirea grea

Avatar utilizator
boilescarp
Mesaje: 38
Membru din: Mie Iun 11, 2014 22:59

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de boilescarp »

doru ai fost in vizita la casuta 7 am vr sa vin sa va salut dar m am gandit ca zic colegi de stand ca vr sa fur ceva de la ei si,am renuntat

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de popescu59 »

Adevarul adevarat ca au fost citeva probleme foarte foarte mari la acest concurs .

Problemele cele mari au fost 2 .
1- Unei echipe nu ia convenit standul de pescuit facut de organizatori ( findca e normal sa nu iti placa standul daca tu crezi ca trebuia facut altfel, findca asa se procedeaza la concursuri nu iti place cum este facut standul de pescuit incepi sa zbieri si sa reclami ca tu vrei altceva )
2- Unei echipe nu ia convenit ca nu a avut aceleasi condiitii de camapare la fel ca cei de pe fata de la casute ( cel mai grav nu avea curent la locul de pescuit atunci cind a inceput concursul , pina seara s-a rezolvat )

Acestea au fost problemle extrem de grave ale acestui concurs .

La problema nr 1 e simplu organizatorul isi face standurile in functie de cit de bun sau rau este locul de pescuit , la locul cu pricina s-a considerat ca daca se da drumul la pescuit in fata in stuf acel loc va avea 250 m in comparatie cu ceilalti care aveau 50 m, deci ar fi avut avantaj foarte foarte mare fata de ceilalti competitori si atunci ar fi inceput alte discutii mult mai mari.
La problema nr 2 este si mai simplu , nici un organizator nu are obligatia intr-un concurs sa creeze aceleasi conditii pescarilor din concurs , pescarul pescuieste pe locul TRAS DE EL personal in conditiile aflate la fata locului (se stia ca pe coada nu sunt conditii sa ne punem frigiderele pentru bere )
Problema a fost ca cei care au tras pe coada ereau suparati pe EI PERSONAL ca nu au tras la casute , si au gasit de cuvinta ca organizatorul e vinovat pentru asta .

Din aceste 2 motive foarte foarte grave s-a creat atita polemica pentru care ma declar VINOVAT SI IMI CER SCUZE .

Doru in locul tau as lasa ciocu mic , vezi ca esti pozat pe standul 13 cind le faci monturi concurentilor , asa se procedeaza pe la concursurile care mergi tu ca vizitator ?
Adevarul ca i-ai ajutat enorm de mult , au uracat pe podium dupa sfaturile tale de profesor , singura ta problema este ca nu prea pui in practica cea ce tot predai la altii , iar sfaturilr tale au ramas fara rezultat.

sebyy
Mesaje: 277
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 13:17
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de sebyy »

Domnule Catalin Sebastian dar pe Tancabesti cand cazi pe pontonul plutitor si ai si valuri ai aceleasi conditii ca restul participantilor? Eu ma minunez cand aud ca unul e suparat ca nu a avut curent electric , ca unul nu a avut casuta cu AC si asa mai departe. Banuiesc ca se stia de la inceput ca nu au toate standurile casuta si curent. Organizatorul poate incerca sa multumeasca pe toata lumea dar, dupa cum bine stim, nu va reusi niciodata chestia asta. Ai tras un loc care nu are curent asta e frate acolo pescuiesti, ai tras un stand unde directia de pescuit e la 50m asta e acolo pescuiesti.
In regulamentul concursului nu scrie ca organizatorul ofera casuta si curent tuturor participantilor asa ca nu vad unde e problema. Sigur ca vinovat Nae, care nu avea absolut nicio calitate sa negocieze schimbarea locurilor de pescuit, sa dea directii, sa aduca cabluri de acasa si asa mai departe. AVea cineva o problema o discuta direct cu "ORGANIZATORUL" nu cu Nae.

ionut popescu
Mesaje: 152
Membru din: Mie Apr 04, 2012 21:11

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de ionut popescu »

popescu59 scrie:Adevarul adevarat ca au fost citeva probleme foarte foarte mari la acest concurs .

Problemele cele mari au fost 2 .
1- Unei echipe nu ia convenit standul de pescuit facut de organizatori ( findca e normal sa nu iti placa standul daca tu crezi ca trebuia facut altfel, findca asa se procedeaza la concursuri nu iti place cum este facut standul de pescuit incepi sa zbieri si sa reclami ca tu vrei altceva )
2- Unei echipe nu ia convenit ca nu a avut aceleasi condiitii de camapare la fel ca cei de pe fata de la casute ( cel mai grav nu avea curent la locul de pescuit atunci cind a inceput concursul , pina seara s-a rezolvat )

Acestea au fost problemle extrem de grave ale acestui concurs .

La problema nr 1 e simplu organizatorul isi face standurile in functie de cit de bun sau rau este locul de pescuit , la locul cu pricina s-a considerat ca daca se da drumul la pescuit in fata in stuf acel loc va avea 250 m in comparatie cu ceilalti care aveau 50 m, deci ar fi avut avantaj foarte foarte mare fata de ceilalti competitori si atunci ar fi inceput alte discutii mult mai mari.
La problema nr 2 este si mai simplu , nici un organizator nu are obligatia intr-un concurs sa creeze aceleasi conditii pescarilor din concurs , pescarul pescuieste pe locul TRAS DE EL personal in conditiile aflate la fata locului (se stia ca pe coada nu sunt conditii sa ne punem frigiderele pentru bere )
Problema a fost ca cei care au tras pe coada ereau suparati pe EI PERSONAL ca nu au tras la casute , si au gasit de cuvinta ca organizatorul e vinovat pentru asta .

Din aceste 2 motive foarte foarte grave s-a creat atita polemica pentru care ma declar VINOVAT SI IMI CER SCUZE .

Doru in locul tau as lasa ciocu mic , vezi ca esti pozat pe standul 13 cind le faci monturi concurentilor , asa se procedeaza pe la concursurile care mergi tu ca vizitator ?
Adevarul ca i-ai ajutat enorm de mult , au uracat pe podium dupa sfaturile tale de profesor , singura ta problema este ca nu prea pui in practica cea ce tot predai la altii , iar sfaturilr tale au ramas fara rezultat.
Intamplator am vizitat o echipa de la casute si am facut un tur al baltii,pana la festivitatea de premiere.Problemele au fost mai mari decat incerci tu ,Nae,sa le descrii.
1)Echipa care" zbiera" ca nu poate pescui pe malul din fata ei ,nu avea un metru de stuf ,nu 300 cum incerci tu sa descrii pe aici.Cum este posibil ca pe un punct de demarcatie sa pescuiasca 3 echipe,2 pescuiau in V iar a treia,pescuia pe varful acelui V.
Daca tineai cont ca standul 13 care pescuia in fata standului 12 ,avea 150 m de pescuit in stuf pe malul din fata ,de la ponton pana la v-ul respectiv,puteai sa "rupi " de acolo 25-50 m si nu mai exista problema respectiva.
2:Stiai ca echipele de la standul 15 pana la 18 nu au nici o sansa in concursul acesta,unii dintre baietii de acolo chiar te avertizasera sa scoti locurile din concurs.Nu se prindea peste acolo ,oamenii nu au avut nici o sansa.Au stat in soare si au cotizat bani.Oare meritau concurentii,veniti la relaxare un tratament ca cel aplicat de tine?
3)Cred ca era normal ca in calitate de organizator sa treci pe la standurile pescarilor sa porti o discutie cu cei implicati in acest concurs ,sa intrebi oamenii de sanatate.Nu sa ii lasi sa apeleze la arbitrii pentru o intrebare ...............
Tu ai demarcat locurile Nae,tu ai organizat acest concurs si mai ales balta a fost pusa la dispozitie GRATIS.Da ,patronul nu a cerut bani pentru rezervarea baltii.Era vorba si de un vitel la rotisor ,pentru final ,sau un berbecut .Iti trezeste acest lucru o amintire ?Aceste lucruri le-am auzit din gura dansului,deci nu incerca sa ma combati,nu cred ca dansul a mintit sau a avut un interes sa zica asa ceva ,doar de dragul discutiei.
Nae ,nu mai organiza nimic ,tot ce a fost acolo te-a depasit in totalitate.Nu ai pregatirea necesara si mai ales nu stii sa vorbesti cu oamenii.Din punctul meu de vedere ai organizat acest concurs pentru bani ,fara sa tii cont de pescari ,fara sa faci nimic .
Unii au stat la casute la ac si au prins cate un peste cu loc in stand ....in timp ce altii au stat in soare fara sa prinda ceva,fara a avea macar 1 sansa sa se bata in acest concurs.
RUSINE !!!

Avatar utilizator
popescu59
Pescar de competitie
Mesaje: 2432
Membru din: Joi Noi 10, 2011 9:56
Puncte: 0
Localitate: Buc

Re: Desfasurare - Cei mai mari 3 pesti - balta Lazar

Mesaj de popescu59 »

Tu esti unul din cei frustrati de la locul 12 care nu ati facut altceva decit sa va certati in loc sa va vedeti de pescuit .Nu este problema voastra cum se fac standurile , fiecare stand avea intre 60-70 m ,iar standul vostru avea aceasi dimensiune dar in stinga balti , deci nu se putea ca voi sa aveti 250m asa cum ati fi vrut voi. SI UN AMANUNT FOARTE IMPORTANT PE CARE NU IL MAI BAGATI IN SEAMA INTENTIONAT , CIND ATI INCEPUT SA ZBIERATI CA NU VA CONVINE LOCUL AM SPUS SA MERGETI SA PESCUITI PE LOCUL TRAS DE MINE CARE EREA ASA CUM VROIATI VOI DAR NU ATI VRUT NICI ASTA . Ati vrut scandal si atit in rest nu va interesat nimic nici macar sa pescuiti. Daca intradevar va ocupati de pescuit asa cum cere balta suta la suta cistigati acest concurs lejer . Dupa ce ati pris tenul de 10 kg nu ati mai spus ca nu e locul bun NU NU :lol: :lol: Singura voastra problema a fost ca nu v-ati ocupat de pescuit asa cum cere aceasta balta .Ati pescuit cu figuri de bile si mosmoande si ati prins peste pe masura. Nu ati prins peste findca ati fost nepregatiti pentru acreasta balta nu din vina locului de pescuit .Scopul vostru a fost sa denigrati balta findca solutii au fost si vi s-a oferit dar scopul vostru a fost sa faceti SCANDAL si atit .
In rest problema cu banii cu vitelul la care visati voi nu e decit can can ieftin .
Cind mergeti la alte concursuri aveti in vedere sa pescuiti nu sa faceti ordine pe balta , si veti vedea ca veti avea si rezultate.

Pentru mine acest subiect este INCHIS , am cerut scuze pentru greselile facute la acest concurs.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”