Desfasurare CUPA IERNII 2014

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de iohann »

am sustinut mereu ca, concursurile pe calitate, dezavantajeaza pescarul care stie sa prinda peste mult!
DAR, sunt situatii, unde chiar merge f bine acest sistem cantitate-calitate!chiar si pe moara, eu sunt de acord cu acest sistem.daca se va tine doar pe cantitate, n-am nimic impotriva, doar cu locul de la padure.am vazut de ce poate fi in stare acel loc!tu poti sa prinzi pe un A bun 300kg, iar padurea poate sa incheie concursul intr-o mansa!aici apar problemele.
concursurile pe calitate, au prins f bine la noi si sunt f multi care vin doar la asemenea concursuri!nu trebuie sa ''dai'' in ei Dane, pt ca suntem totusi in aceeasi barca cu totii :D
si mie imi plac :D .sunt mai lejere, cu sanse si pt altii :D , pt cei mai comozi, etc.
iar cel mai important lucru:sunt balti atat de dezechilibrate, incat concursurile pe cantitate s-ar termina cu n abandonuri!
si-ti mai spun un mare lucru...sunt putine echipe, care sa faca fata doar la concursuri pe cantitate!si acum ce sa facem, sa-i alungam pe ceilalti?!iti garantez ca la noi, acest tip de concursuri, va lua o mai mare amploare si nu din vina organizatorilor, ci din vina ta si a altora, care faceti o diferenta destul de mare la cantitate :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

iohann scrie:am sustinut mereu ca, concursurile pe calitate, dezavantajeaza pescarul care stie sa prinda peste mult!
DAR, sunt situatii, unde chiar merge f bine acest sistem cantitate-calitate!chiar si pe moara, eu sunt de acord cu acest sistem.daca se va tine doar pe cantitate, n-am nimic impotriva, doar cu locul de la padure.am vazut de ce poate fi in stare acel loc!tu poti sa prinzi pe un A bun 300kg, iar padurea poate sa incheie concursul intr-o mansa!aici apar problemele.
concursurile pe calitate, au prins f bine la noi si sunt f multi care vin doar la asemenea concursuri!nu trebuie sa ''dai'' in ei Dane, pt ca suntem totusi in aceeasi barca cu totii :D
si mie imi plac :D .sunt mai lejere, cu sanse si pt altii :D , pt cei mai comozi, etc.
iar cel mai important lucru:sunt balti atat de dezechilibrate, incat concursurile pe cantitate s-ar termina cu n abandonuri!
si-ti mai spun un mare lucru...sunt putine echipe, care sa faca fata doar la concursuri pe cantitate!si acum ce sa facem, sa-i alungam pe ceilalti?!iti garantez ca la noi, acest tip de concursuri, va lua o mai mare amploare si nu din vina organizatorilor, ci din vina ta si a altora, care faceti o diferenta destul de mare la cantitate :lol:
Iohann stiu parerea ta exacta despre acest lucru. Pacat ca nu o spui deschis. Chiar si asa pescarii nu vor renunta la brailele pe "calitate".
Concursurile pe "calitate" sunt placute pentru cine le prefera si adrenalina este mai mare ca la cele pe cantitate,chiar plac, totusi sportul nu trebuie sa fie loterie in toate concursurile din tara asta.

Legat de locul de la padure cred ca nu ai inteles tot. Concursul este cu schimbare, pe grile secrete, pe puncte. Iei maximum un punct la padure. Atat.
In primavara, la concursul pe loturi, A1 era aproape sa perpeleasca padurea , iar acum la moara padurea a pierdut in cel putin doua manse. Asa ca nici punctul ala nu este atat de sigur. In plus pleci pe doua standuri mai slab cotate. Asa ca este cale lunga ...

P.S. Afland ca se poate tine concursul pe cantitate pana acum sunt 6 echipe care si-au anuntat participarea , echipe care nu mai doreau sa participe in "haosul calitatii" . Doua sunt din Cluj si 4 din Bucuresti.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cristian Stanoi scrie:
Vladut sunt doua lucruri care cred ca trebuie discutate legat de aplicarea regulamentului propus de tine:
1. - cum se va face sectorizarea baltii?
2.- ce sistem se va aplica pentru evitarea noncombatului din ultima mansa avand in vedere ca nu mai e viabila solutia cu neafisarea rezultatelor ? O echipa daca nu a prins doua manse la ce sa mai spere ?
.
1. La fel ca pana acum.
2.O echipa care nu prinde 2 manse poate sa spere la ce doreste, dar nu la pescuit.... :D Serios acum, pescuitul se va desfasura dupa grile valorice, daca nivelul pescarilor va fi ca pana acum, sunt sanse minime sa se intample ce ai zis tu....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de Vladut Mateianu »

Si mie imi plac concursurile pe CALITATE, ca le arunc in garla si poate am noroc.Ca la 6 din 49.
Dar, hai sa va spun si adevarul despre CALITATE, chiar daca o sa-i supar pe unii.... Este o metoda foarte convenabila ptr cativa producatori de nada, care reusesc sa se strecoare catre sufletele pescarilor cu bani (via buzunar) si facandu-i sa creada ca sunt f. buni si talentati. Recunosc, cu asta ne ocupam si noi la Senzor in urma cu 10-11 ani, vindeam iluzii gainilor credule.... :D
Cei care tot vin pe la concursuri stiu exact la ce ma refer. :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de gor965 »

Sa presupunem ca s-ar face la final clasamentul la cantitate, pe fiecare sector in parte, cu rezultatul tuturor echipelor ... cam cu cat s-ar reduce noncombat-ul, din moment ce pana nu se disputa ultima etapa, nu ai habar ce loc ocupi in clasamentul celor 3 sectoare ?! :? Ma gandesc ca pescuind pe grile, cu clasament general facut la puncte in functie de clasarile pe cele 3 sectoare (repet, cu includerea rezultatului tuturor echipelor de pe balta), e greu de anticipat ce combinatii se pot face ptr. a favoriza sau defavoriza anumite echipe.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de George-Alexandru »

Dan Mitranescu scrie:
iohann scrie:am sustinut mereu ca, concursurile pe calitate, dezavantajeaza pescarul care stie sa prinda peste mult!
DAR, sunt situatii, unde chiar merge f bine acest sistem cantitate-calitate!chiar si pe moara, eu sunt de acord cu acest sistem.daca se va tine doar pe cantitate, n-am nimic impotriva, doar cu locul de la padure.am vazut de ce poate fi in stare acel loc!tu poti sa prinzi pe un A bun 300kg, iar padurea poate sa incheie concursul intr-o mansa!aici apar problemele.
concursurile pe calitate, au prins f bine la noi si sunt f multi care vin doar la asemenea concursuri!nu trebuie sa ''dai'' in ei Dane, pt ca suntem totusi in aceeasi barca cu totii :D
si mie imi plac :D .sunt mai lejere, cu sanse si pt altii :D , pt cei mai comozi, etc.
iar cel mai important lucru:sunt balti atat de dezechilibrate, incat concursurile pe cantitate s-ar termina cu n abandonuri!
si-ti mai spun un mare lucru...sunt putine echipe, care sa faca fata doar la concursuri pe cantitate!si acum ce sa facem, sa-i alungam pe ceilalti?!iti garantez ca la noi, acest tip de concursuri, va lua o mai mare amploare si nu din vina organizatorilor, ci din vina ta si a altora, care faceti o diferenta destul de mare la cantitate :lol:
Iohann stiu parerea ta exacta despre acest lucru. Pacat ca nu o spui deschis. Chiar si asa pescarii nu vor renunta la brailele pe "calitate".
Concursurile pe "calitate" sunt placute pentru cine le prefera si adrenalina este mai mare ca la cele pe cantitate,chiar plac, totusi sportul nu trebuie sa fie loterie in toate concursurile din tara asta.

Legat de locul de la padure cred ca nu ai inteles tot. Concursul este cu schimbare, pe grile secrete, pe puncte. Iei maximum un punct la padure. Atat.
In primavara, la concursul pe loturi, A1 era aproape sa perpeleasca padurea , iar acum la moara padurea a pierdut in cel putin doua manse. Asa ca nici punctul ala nu este atat de sigur. In plus pleci pe doua standuri mai slab cotate. Asa ca este cale lunga ...

P.S. Afland ca se poate tine concursul pe cantitate pana acum sunt 6 echipe care si-au anuntat participarea , echipe care nu mai doreau sa participe in "haosul calitatii" . Doua sunt din Cluj si 4 din Bucuresti.
Padurea a pierdut cantitatea in cel putin 2 manse pentru ca sa urmarit punctarea in ambele clasamente.in ambele manse locul 1 calitate si 2 cantitate.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de George-Alexandru »

Fix cand sa ajuns la un sistem echilibrat in care cei care au castigat au reusit toti sa castige cu o gherla,schimbam iar.........radical.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de iohann »

eu zic sa lasam cupa iernii si cupa primaverii cum au fost in ultimii ani!
urmeaza ala pe loturi de cantitate si altele.
la anul si eu voi face concursuri pe cantitate, dar si cantitate-calitate si normal si calitate :lol: :lol: :lol:
de ce nu faceti un sondaj cu cei care participa frecvent la concursuri? :roll:

nu va mai certati, fiti constructivi si se ajunge la o intelegere.

zuta83
Mesaje: 59
Membru din: Lun Feb 22, 2010 21:17

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de zuta83 »

numai la noi in romania se fac concursuri cantitate calitate si tot noi romanii mai organizam si prin alte tari concursuri,la care am inceput sa facem acelasi regulament. ce frumos este sa prinzi in 72 de ore 1000kg si la sfarsitul concursului sa te trezesti ca nu esti nici macar pe podium din cauza calitatii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Desfasurare CUPA IERNII 2014

Mesaj de Dan Mitranescu »

iohann scrie:eu zic sa lasam cupa iernii si cupa primaverii cum au fost in ultimii ani!
urmeaza ala pe loturi de cantitate si altele.
la anul si eu voi face concursuri pe cantitate, dar si cantitate-calitate si normal si calitate :lol: :lol: :lol:
de ce nu faceti un sondaj cu cei care participa frecvent la concursuri? :roll:

nu va mai certati, fiti constructivi si se ajunge la o intelegere.
Din partea mea sa se tina pe orice.
A fost numai o datorie morala, sa spun ce gandesc, in favoarea unei cat mai echilibrate competitii.
Numai este loc de asa ceva.
Am ajuns sa nu mai conteze cine castiga un concurs. Important este numai cu ce nada a facut-o.
Si eu vorbesc de pescuit ...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”