LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.201

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re:

Mesaj de gabi1 »

cornelserbu scrie:
claudiupascu scrie:Dacă echipa de pe c25 a încălcat regulamentul atunci trebuia eliminată în acel moment şi nu la sfârşitul concursuluiCe s-a întâmplat la sfârşit a fost penibil.Adică lua-ţi jumătate din premiu,da-ţi si la baltă 1000e ptr.un ten de 8 kg şi să ne vedem cu bine!Proşti au fost câştigătorii ca au acceptat compromisul.Pe baza cărui regulament s-a întrunit o comisie să judece un fapt petrecut joi?Chiar nu vedem ce penibili suntem?Ca şi cum un jucător de la Steaua a luat un galben în etapă a doua şi trebuia roşu iar la fin.campionatului Dinamo Astra şi Pandurii fac o comisie hat hoc şi cer ca Steaua să nu fie campioană.Oare dacă echipa câştigătoare nu intră pe podium mai lua patronul bălţii 1000 de euroii pe ten?
Părerea mea este ca pct din regulamente unde se sancţionează echipa ce are peste mort la cantar este o tampenie.La cat costă un concurs ca cel de pe Corbu
nimeni nu se gandeste să rănească vreun peste ci cum sa prinzi mai mult şi mai mare.Iar dacă se întâmplă asemenea accidente să se procedeze ca la Sarulesti.Nu se cântăreşte peştele.Dacă patronnul vrea despăgubiri nici o problemă stabileşte de la început preţul pe kg în limita bunului simţ.Nu 1000 e un ten de 8 kg. :shock:
probabil cel mai cerebral post !!!
Din partea cealaltă a barierei cred că se vede invers. :D
Regretele și satisfacțiile sunt un drept democratic atât pentru învinși cât și pentru învingători...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Re:

Mesaj de cornelserbu »

gabi1 scrie:Din partea cealaltă a barierei cred că se vede invers. :D
Regretele și satisfacțiile sunt un drept democratic atât pentru învinși cât și pentru învingători...
mda, ca de obicei adevarul e undeva la mijloc...dar sunt impresionat cum unii care nu au habar de motivele pentru care mor pestii se intristeaza instantaneu la aducerile aminte neplacute...ce trist ! :mrgreen:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei vladeanu scrie:Observ cu tristete ca exista o preocupare acuta pentru trecutul apropiat sau cel indepartat. Pentru dezgropat morti si pentru cancan.

Ce a fost, a fost. A trecut.

Nimeni nu este preocupat de modificarea viitoarelor regulamente ale concursurilor de calitate? S-ar putea gasi chiar o chestiune general valabila. Am mai spus, eu cred ca sintagma "manipulare gresita" ar trebui si eliminata si sa ramana numai "prezentare peste mort la cantar".

Pentru ca, din punctul meu de vedere, un peste ajunge mort la cantar numai si numai din vina pescarilor din stand. Eu nu cred ca un crap bolnav si muribund mai incearca sa manance un boilies (cel de pe firul de par) inainte de a-si da obstescul sfarsit.

Si mai cred ca un pescar bun de competitie (cu participari la nationale si mondiale) trebuie sa stie foarte bine sa nu prezinte pesti morti la cantar. Iar aici nu mai intru in amanunte, cei avizati stiu foarte bine ce vorbesc.

Ei bine, daca ai facut greseala (din ambele puncte de vedere) sa prezinti peste mort la cantar trebuie sa primesti o penalizare. Dar nu eliminarea. Cred ca taierea celui mai mare peste de pe foaie este o solutie justa.
Nu am ce face, trebuie sa te contrazic.
Un peste poate sa moara in sacul de pastrare din mai multe motive :
- in primul rand, din cauza diferentelor de temperatura intre locul in care este prins pestele si cel in care este pastrat. Regulamentul CIPS FIPS este conceput pe o regula care prevede ca desfasurarea concursului trebuie facuta intr-o anumita perioada a anului, perioada in care temperatura apei se apropie de uniformizare in toata masa apei. Pe apele adanci diferentele de temperatura sunt evidente in timpul verii, iar pe apele cu adancime mica vantul imparte balta in zone cu apa rece ( care retine mult mai bine oxigenul) si zone cu apa calda , lipsita de oxigen. Trecerea brusca intre astfel de temperaturi poate sa provoace moartea pestilor. Este un lucru stiut de orice detinator de iaz care face populari, sau de orice persoana care are o afacere ce implica transportul pestilor vii.
- poate sa moara datorita conditiilor standului , eventual corelate cu cele meteo. Un stand cu apa mica, tapetat cu bolovani, in care vantul bate puternic din fata, este cu risc mare.
- poate sa moara datorita loviturilor din timpul drillului. Tomulescu este martor cu in Franta la CM 2009 am scos un crap care a plecat initial sa rupa lanseta,ca apoi sa nu se mai zbata deloc. Nici nu stiam ca este peste si a avut peste 10 kg. A intrat in minciog in linie dreapta, plutind pe o parte. Pe mal am constatat ca siroia sangele din capul lui. Singura presupunere a fost ca in momentul in care s-a intepat, din cauza sperieturii, s-a lovit de o buturuga.Am stat cu ochii pe el pana la cantarul de dimineata. Nu a murit, dar nici nu stiu cat a mai trait dupa eliberare ...
Am avut pesti pe care cand ii bagam in minciog se agitau maxim si se loveau de obstacolele din zona standului ( pietre, picioare de ponton, ... ) . Pestii se pot lovi grav in drill in functie de obstacolele din apa. Nu depinde de pescar acest lucru.

Este adevarat ca aceste lucruri le-am observat pe propie piele numai in cateva cazuri, din multe zeci de tone prinse, dar asta nu inseamna ca nu se poate intampla. Eu cred ca nu a fost vina mea, pentru ca atunci cand procedezi la fel cu toti pestii ( daca greseam recunosteam si nu mai scriam acum ) si se intampla numai in cateva cazuri ca acestia sa moara. Logica imi spune ca "vina" este in alta parte. Poate mai vinovat este cel care imi ofera standul si perioada in care sa pescuiesc.

Ce ma intriga legat de concurs este de ce acum ?
Au fost zeci de cazuri de peste mort in ultimii 9 ani ( scuze Cornel Serbu ca am spus 10 :) ), chiar si la CN-uri , multe pe Corbu, fara sa existe nicio eliminare sau sanctiune. De ce acum ?
De ce sanctiune in bani ?
Intelegeam, dar daca de suma respectiva se cumparau 20 de tone de porumb pentru familia indoliata a tenului. Aia cu mortul pe masa si altii trag de bani in diferite directii , nu este frumos... :)

Totusi, in dorinta de a nu inghitii chiar tot ce se ofera :) , cred ca asta cu banii a fost manevra.
Iar daca nu gresesc, ma bucur ca exista cineva acolo sus care aseaza lucrurile asa cum trebuie. :wink:

Singurul lucru de care imi pare rau este ca a fost creeat un precedent periculos.
Daca schimbam regula sau ii dam o alta interpretare, acest lucru trebuie sa inceapa acum, iar decizia finala sa includa si situatia acestui concurs.
Nu, mai intai dam amenda si vedem noi pe urma cum o sa facem . :wink:

fredd
Mesaje: 113
Membru din: Mie Aug 17, 2011 14:02

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de fredd »

"Viaţa poate fi înţeleasă numai privind înapoi, dar trebuie trăită privind înainte."
Campeon del Mondo at Titirobil 2010/ 2012/2013
Campeon Olimpico /2012/2016/2020

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de cornelserbu »

Dan Mitranescu scrie:Nu am ce face, trebuie sa te contrazic.
Un peste poate sa moara in sacul de pastrare din mai multe motive :
- in primul rand, din cauza diferentelor de temperatura intre locul in care este prins pestele si cel in care este pastrat. Regulamentul CIPS FIPS este conceput pe o regula care prevede ca desfasurarea concursului trebuie facuta intr-o anumita perioada a anului, perioada in care temperatura apei se apropie de uniformizare in toata masa apei. Pe apele adanci diferentele de temperatura sunt evidente in timpul verii, iar pe apele cu adancime mica vantul imparte balta in zone cu apa rece ( care retine mult mai bine oxigenul) si zone cu apa calda , lipsita de oxigen. Trecerea brusca intre astfel de temperaturi poate sa provoace moartea pestilor. Este un lucru stiut de orice detinator de iaz care face populari, sau de orice persoana care are o afacere ce implica transportul pestilor vii.
- poate sa moara datorita conditiilor standului , eventual corelate cu cele meteo. Un stand cu apa mica, tapetat cu bolovani, in care vantul bate puternic din fata, este cu risc mare.
- poate sa moara datorita loviturilor din timpul drillului. Tomulescu este martor cu in Franta la CM 2009 am scos un crap care a plecat initial sa rupa lanseta,ca apoi sa nu se mai zbata deloc. Nici nu stiam ca este peste si a avut peste 10 kg. A intrat in minciog in linie dreapta, plutind pe o parte. Pe mal am constatat ca siroia sangele din capul lui. Singura presupunere a fost ca in momentul in care s-a intepat, din cauza sperieturii, s-a lovit de o buturuga.Am stat cu ochii pe el pana la cantarul de dimineata. Nu a murit, dar nici nu stiu cat a mai trait dupa eliberare ...
Am avut pesti pe care cand ii bagam in minciog se agitau maxim si se loveau de obstacolele din zona standului ( pietre, picioare de ponton, ... ) . Pestii se pot lovi grav in drill in functie de obstacolele din apa. Nu depinde de pescar acest lucru.

Este adevarat ca aceste lucruri le-am observat pe propie piele numai in cateva cazuri, din multe zeci de tone prinse, dar asta nu inseamna ca nu se poate intampla. Eu cred ca nu a fost vina mea, pentru ca atunci cand procedezi la fel cu toti pestii ( daca greseam recunosteam si nu mai scriam acum ) si se intampla numai in cateva cazuri ca acestia sa moara. Logica imi spune ca "vina" este in alta parte. Poate mai vinovat este cel care imi ofera standul si perioada in care sa pescuiesc.

Ce ma intriga legat de concurs este de ce acum ?
Au fost zeci de cazuri de peste mort in ultimii 9 ani ( scuze Cornel Serbu ca am spus 10 :) ), chiar si la CN-uri , multe pe Corbu, fara sa existe nicio eliminare sau sanctiune. De ce acum ?
De ce sanctiune in bani ?
Intelegeam, dar daca de suma respectiva se cumparau 20 de tone de porumb pentru familia indoliata a tenului. Aia cu mortul pe masa si altii trag de bani in diferite directii , nu este frumos... :)

Totusi, in dorinta de a nu inghitii chiar tot ce se ofera :) , cred ca asta cu banii a fost manevra.
Iar daca nu gresesc, ma bucur ca exista cineva acolo sus care aseaza lucrurile asa cum trebuie. :wink:

Singurul lucru de care imi pare rau este ca a fost creeat un precedent periculos.
Daca schimbam regula sau ii dam o alta interpretare, acest lucru trebuie sa inceapa acum, iar decizia finala sa includa si situatia acestui concurs.
Nu, mai intai dam amenda si vedem noi pe urma cum o sa facem . :wink:
ai spus bine 10, dane...si la cn 2006 a murit un peste chiar langa mine, dar ce noroc ca n-a aflat in timp util cel intristat de "nostalgiile" altora :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: probabil ca mai era cineva mazilit
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
viorelb73
Mesaje: 42
Membru din: Dum Ian 27, 2013 9:37
Puncte: 0
Localitate: CONSTANȚA

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de viorelb73 »

La cupa Coca Cola, imediat după RIG, am stabilit regula ca "over 10" și tenul să fie anunțați imediat (am fost arbitru). Nu am pierdut nici un ten din cei capturați (și asta în urma celor învățate de la RIG).

Respect tuturor

Avatar utilizator
VDE
Mesaje: 215
Membru din: Vin Feb 26, 2016 22:27
Puncte: 0
Contact:

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de VDE »

Interesanta situatie. De retinut ca regulamentele nu se respecta, arbitrii sunt influentabili, si cine va mai merge la concursuri pe Corbu sa se pregateasca pe langa taxa de concurs cu inca cateva mii de euro ca poate creste staborul pe peste mort la 200 sau chiar 500euro/kg. Bine ca nu sunt si sturioni acolo ca .... isi vindeau oamenii si casele.
Eduard Vrabie
Imagine

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de petre iulian »

VDE scrie: Bine ca nu sunt si sturioni acolo ca .... isi vindeau oamenii si casele.
--------

:lol: :lol: :lol: :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: LACUL CORBU-CUPA RIG LA CRAP ED.XX - CALITATE 17-21.08.2

Mesaj de gabi1 »

''Cine poate oase roade, cine nu, nici carne macră''. :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=tgd-N0GeOms
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de surgeon »

Hai sa aruncam cu noroi, sa ne dam cu părerea...pana acum cele mari concursuri tot pe Corbu se tineau...si era înghesuială...iar ca sa spui de Gabi Calota ca nu este un arbitru bun, mi se pare culmea nesimțirii...la cat va tiganiti în brailele voastre penibile, nu ma mira dnule VDE...acolo nu aveți nevoie de arbitru...Corbu rămâne cea mai buna pista de concurs din tara si numai, cu cele mai bune condiții, iar Gabi Calota reprezintă garantul unui concurs serios si corect. Cat despre bagatorii de seamă, cred ca trebuie sa isi măsoare cuvintele, penibile de altfel. Iar la faza cu staborul, tocmai ce ai făcut tigani (tot respectul) oameni ca Andrei Vlădeanu, Martoiu, Ureche, Stefan Fasie, Carstocea,etc, oameni care au făcut ceva pentru pescuitul sportiv la crap. Sănătate sa va dea Dzeu, ca minte nu prea mai are cum!
PS: după o situație de genul asta ar trebui sa schimbam ceva în regulamentul concursului...adică să îi se scadă cel mai mare peste si la o noua abatere, eliminare. Cat despre pestele mort sa fie plătit la un preț corect în funcție de greutate si se rezolva problema. Sa nu uitam ca regulamentul bălții, bate regulamentul unui concurs.

Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”