CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Concursuri de crap. Anunturi, regulamente, inscrieri, desfasurare, clasamente, foto, concluzii.

Moderatori: Ivan Petre Paul, odoctee, Irinel Nitu

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de petre iulian »

se cunosc gherlele din sectorul A ,B SI C unde nu se face calitatea /cantitatea :wink:

vin si eu cu un proiect nou :

4 sectoare A,B,C si D (cate 6 standuri pe fiecare sector )

fiecare echipa trebuie sa treaca prin toate sectoarele prin extragere zilnica din alt sector :wink:

concurs 4 zile/punctaj 1-6 puncte pe sector / sau cel vechi cu zecimale dupa locul 4
A -5 pesti ,B-4 pesti ,C -3 pesti ,D -2 pesti


se echilibreaza mult mai bine valoric cu 4 sectoare dupa parerea mea :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

maty
Mesaje: 581
Membru din: Mar Ian 11, 2005 20:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de maty »

Singura solutie ptr. revitalizarea si echilibrarea sectorului C este scoaterea pontonului din padure !
Numai asa pestii vor putea avea calea libera spre stanga.
Deasemenea directia de pescuit ptr. ultimul stand va trebui sa fie data obligatoriu doar spre inainte,urmand ca acesta sa fie bagat in concurs ca si stand de sector A. sau B.
ajutorul vine de sus.

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de claudiupascu »

Eu cred ca in momentul de față nu se poate face un concurs pe Moară cu șanse egale decat cu 18 echipe pe trei sectoare ,in fiecare zi cu schimbare iar sect.C sa inceapa cam pe la B5 de acum si sa se termine la C4 C5 de acum, bineinteles fara pontoanele dibln padure. Altfel nu ne ramane decat ...bulanul la tragerea la sorți. Oricum ai gandi sa faci concursul cu 24 de echipe tot rămâne zona C3-C8 pentru....plajă!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de ionut72 »

Propunere: scoateti toata partea incepand de la C1 in dreapta (exclusiv C1, inclusiv pontoanele de la padure), 2 sectoare valorice, concurs de 4 zile cu cate 48 de ore pe fiecare sector (ai timp de-o strategie) pentru fiecare echipa, calitate-cantitate.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de C_Alexandrescu »

Buna seara!
Ma bag si eu in seama cu voi, ca ma plictisesc.
Trei sectoare valorice, cu eliminarea locurilor mai putin productive, este o varianta foarte buna.
Eliminarea pontoanelor de la padure (9 si 10) este o greseala. Au fost multe concursuri castigate pe sectorul A de alte pontoane. Este valabil si pentru sectorul B, in care a fost inclus pontonul 9.
Daca dai directie dreapta pontonului 10, acesta ramane cu o fasie ingusta si neproductiva de balta, iar pontonul 9 nu mai are unde sa pescuiasca. Va fi ineficient. Si mai trebuie sa stai cu ochii pe concurenti sa nu arunce in dreapta.
Optiunea concursurilor cu schimbare de locuri cred ca ramane minoritara. Nu stiu cati dintre participanti vor sa se supuna supliciului de a muta tot calabalacul de doua sau de trei ori.
Nu mi se pare favorabila nici optinea cu concursuri de 48 de ore. Eu as opta pentru cele de cel putin 72 de ore, care vad insa ca nu se mai organizeaza pe Moara. Pacat.
Consider foarte util sistemul cu doua clasamente, calitate, cantitate. Asa te poti bate cu oricine, indiferent pe ce sector ai cazut. Mai trebuie, bineinteles, sa stii sa pescuiesti si sa ai nada corespunzatoare.
Cred insa ca ar trebui vorbit cu cei care administreaza balta. Dupa cum am constatat in aceasta toamna, politica de hranire excesiva a pestilor a avut rezultat doar in cresterea greutatii acestora, dar numarul celor care se lasa prinsi, inclusiv la liber, lasa de dorit. In acest ritm, pestii vor fi mai mult lati decat lungi, apatici si vor papa doar boabe mici de porumb si grau.
Moara este balta mea de suflet dar, s-ar putea ca Perisul sa o devanseze in curand. Asta daca nu s-a intamplat deja, prin prisma ultimelor rezultate la concursurile din toamna. Comparati numarul de concursuri, durata acestora si dimensiunile pestilor prinsi.
Eu, unul, doritor de concursuri de lunga durata si cu nada exclusiv boilies, ma gandesc bine ce voi face anul viitor. Poate din primavara se vor schimba datele problemei. Sper din suflet.
Multi dintre voi sunt producatori de boilies. Daca nu se va reveni la Moara pe care am avut cele mai brutale trasaturi, cei mai multi pesti si cei mai mari din toate baltile unde am pescuit la boilies, nu numai eu voi fi dezamagit. Iar eu voi fi numai dezamagit.

C_Alexandrescu
Mesaje: 197
Membru din: Lun Sep 21, 2015 22:43

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de C_Alexandrescu »

Balta este unicat. Ar trebui sa ramana unicat.
Mai este o problema legata de locurile 5-12 pe pamant. Dca nu se va restrictiona plantatul, acestea vor deveni neproductive. Este concurs de navomodele in fiecare week-end. Castigul financiar este extrem de mic fata de pagubele pe care le produc plantatorii:
- fire multe si monturi de proasta calitate si vatamatoare pentru pesti lasate in golf:
- hrana de foarte proasta calitate pusa in cuvele barcutelor si aruncata in balta (tot felul de coloranti si boiliesuri de care nu a auzit nimeni, facute din cele mai proaste ingrediente).
Sper sa nu fi suparat pe nimeni. Sunt un mare admirator al acestei balti, dar cred ca orice idee conteaza, mai ales daca e argumentata.

claudiupascu
Mesaje: 361
Membru din: Mar Iul 14, 2009 22:55

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de claudiupascu »

Bun,
Haide-ti sa punctam si cateva lucruri care s-au schimbat in ultimii ani la Moară. In anul 2013 au participat 30 de echipe si s-au prins 10 tone! In 2014 tot cu 30 de echipe s-au prins aproape 6!
In acesti ani a fost o vreme de stat in casa si numarat banii.
In acest an pe o vreme superbă si cu 24 de echipe , deci o balta mult mai aerisită s-au prins ....3 tone.
Daca nu vrem sa recunoastem ca in anii trecuti Moara era suprapopulata si se prindea din orice poziție iar acum este o balta cu mult pește si dam vina pe furajare sau navomodele ne pacalim atat noi cat si proprietarul.
Sa nu ma înțelegeți gresit, Moara este in continuare in top trei in București darnu mai e ce a fost si in momentul acesta intr-un concurs nu mai suporta nici macar 24 de echipe!
Aceasta e parerea mea si sper ca nu am ofensat pe nimeni!

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de Marian Constantin »

C_Alexandrescu scrie:Buna seara!
Eu as opta pentru cele de cel putin 72 de ore, care vad insa ca nu se mai organizeaza pe Moara. Pacat.
Consider foarte util sistemul cu doua clasamente, calitate, cantitate. Asa te poti bate cu oricine, indiferent pe ce sector ai cazut. Mai trebuie, bineinteles, sa stii sa pescuiesti si sa ai nada corespunzatoare.
2 concursuri de 72 ore exclusiv pe boilies calitate + cantitate , fara schimbare..vor fi organizate vara cand balta este mult mai echilibrata ..pe Moara se va popula cu peste, in secial bucati over 15 ...

http://www.crapmania.ro/forum/competiti ... 42269.html

http://www.crapmania.ro/forum/competiti ... 42270.html
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
Victoras Petcu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1912
Membru din: Joi Mai 31, 2007 22:06
Puncte: 0

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de Victoras Petcu »

IN CURSUL ZILEI DE MAINE ( 19.11.2015 ) ANUNTAM PE CEI INTERESATI, CA M.V.2 VA FI POPULAT CU PRIMUL TRANSPORT DE CRAPI CU GREUTATI CUPRINSE INTRE 10 KG SI 20 KG !!!!!

Cei care vor sa asiste la aceasta populare, pot suna la 0728908400, pentru a afla ora la care soseste masina cu crapi pe balta !!!
Victoras Petcu

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CUPA PRIMAVERII MV2 - EDITIA -X- 7-10.04.2016

Mesaj de cornelserbu »

C_Alexandrescu scrie:Balta este unicat. Ar trebui sa ramana unicat.
Mai este o problema legata de locurile 5-12 pe pamant. Dca nu se va restrictiona plantatul, acestea vor deveni neproductive. Este concurs de navomodele in fiecare week-end. Castigul financiar este extrem de mic fata de pagubele pe care le produc plantatorii:
- fire multe si monturi de proasta calitate si vatamatoare pentru pesti lasate in golf:
- hrana de foarte proasta calitate pusa in cuvele barcutelor si aruncata in balta (tot felul de coloranti si boiliesuri de care nu a auzit nimeni, facute din cele mai proaste ingrediente).
Sper sa nu fi suparat pe nimeni. Sunt un mare admirator al acestei balti, dar cred ca orice idee conteaza, mai ales daca e argumentata.
m-ai omorat cu argumentele...cel putin al doilea e zdrobitor :D
nici bastonul de nadire, nici spombul, nici catapulta, nu functioneaza decat cu nada facuta din cele mai bune ingrediente... :D
la primul (caci doua sunt toate), te las sa te gandesti la tancabesti :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Concursuri de Pescuit”