SFAT AVERTIZORI

Moderator: Dan Mitranescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

cristi.rusu scrie:Buna ziua,
Cand credeti ca intra pe stoc avertizorii Hakuyo model 2017?
Multumesc
Din cate stiu eu mai sunt pe stoc 3 seturi.
Lotul urmator apare in iarna- primavara.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re:

Mesaj de Dan Mitranescu »

osc1or scrie:Se poate monta functia asta si pe avertizorii 2014 vanduti acum ceva vreme?
Eu ii am din 2014 si cred ca mi ar fi utila functia cu 30sec mute.
Cam cat ar costa?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Nu se poate monta o functie noua pe avertizorii existenti.
Totul o sa se faca in fabrica pe loturile urmatoare.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

sebyy scrie:Dane ai idee de ce la unul din avertizori, cateodata, clipeste un led ? Am schimbat si bateria si tot asa face :). Ideea e ca nu face mereu..
Bateria trebuie schimbata cu una buna. :D
Ledul acela este pentru "baterie slaba ".
Se poate activa si pe vreme rece. Asa pateam la 2014.
Mai incearca si cu alta baterie.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

stasgutu scrie:parerea mea este ca ar fi un pas inainte mai ales ca vrei sa faci automat la asezarea lansetei pe senzor. eu am JRC DSi si nu prea folosesc optiunea pt ca trebuie sa apesi de fiecare data butonul la fiecare senzor. bafta!
Exact asa am primit si eu mostra. Trebuie apasat butonul "T" pentru o intarziere de 30 secunde.
Nu au inteles in fabrica exact ce le-am spus. Chineza mea lasa de dorit. :D
Mai mare daraua sa cauti butonul ala, mai ales la 2017.
In trei saptamani voi primi o alta mostra. Sper ca acum vin cum le-am cerut.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

https://youtu.be/Xt-EGTp4NbU

Am primit un filmuleț cu noua funcție, o inovatie brevetata la Ohim Crapmania România. :)

Avertizor după apăsarea lunga a butonului T intra în aceasta funcție care oprește sonorul timp de 30 secunde, de fiecare data când lanseta este pusa pe suport.
La modelele anterioare butonul trebuia apăsat de fiecare data când se punea lanseta pe avertizor. Acum nu mai este nevoie.
La o noua apăsare a butonului T avertizorul iese din aceasta funcție și suna normal de la prima atingere a firului. Nu știu cine o sa mai aibă nevoie de aceasta revenire, dar am considerat ca este bine sa rămână ca opțiune.

micleaalin
Mesaje: 10
Membru din: Dum Aug 02, 2009 22:34
Puncte: 0
Localitate: Deva

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de micleaalin »

Felicitari pentru ideea noului upgrade, imi doream o astfel de functie la avertizori.
Detin modelul Hakuyo 2012 si nu l-am schimbat cu noile modele (chiar daca au fost imbunatatite) pentru ca nu mai au acel sunet diferit pe drop-back cu care m-am obisnuit si il consider necesar.
Atasarea unei lampi pentru cort nu credeti ca ar fi utila ?
Respect pt. ce faceti.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

micleaalin scrie:Felicitari pentru ideea noului upgrade, imi doream o astfel de functie la avertizori.
Detin modelul Hakuyo 2012 si nu l-am schimbat cu noile modele (chiar daca au fost imbunatatite) pentru ca nu mai au acel sunet diferit pe drop-back cu care m-am obisnuit si il consider necesar.
Atasarea unei lampi pentru cort nu credeti ca ar fi utila ?
Respect pt. ce faceti.
Toate modelele au sunete diferite pe drop-back.
Multumesc pentru ideea cu lanterna de cort actionata de avertizori. O luasem in calcul candva, dar am uitat. :)
Multumesc si pentru aprecieri.

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de dancalinescu »

Dan Mitranescu scrie:
micleaalin scrie:Felicitari pentru ideea noului upgrade, imi doream o astfel de functie la avertizori.
Detin modelul Hakuyo 2012 si nu l-am schimbat cu noile modele (chiar daca au fost imbunatatite) pentru ca nu mai au acel sunet diferit pe drop-back cu care m-am obisnuit si il consider necesar.
Atasarea unei lampi pentru cort nu credeti ca ar fi utila ?
Respect pt. ce faceti.
Toate modelele au sunete diferite pe drop-back.
Multumesc pentru ideea cu lanterna de cort actionata de avertizori. O luasem in calcul candva, dar am uitat. :)
Multumesc si pentru aprecieri.
Dane, pe langa calitatea peste medie, avertizorii tai sunt recomandati si de pret. Nu cred ca are sens sa adaugi lampa de cort la ei pentru ca ar adauga un minim de utilitate la un pret notabil mai mare.
Banuiesc ca ar creste cu minim 100-200 de lei pretul setului cand adaugi lampa. Tehnic vorbind, ar fi vorba de o lampa care are receptor ca al statiei pe post de intrerupator. Nu e greu de facut teoretic vorbind.
Totusi, am spus mai sus "un minim de utilitate" pentru simplul fapt ca doar iti aprinde automat lumina in cort la trasatura in loc sa apesi tu pe buton.

O functie utila ar fi o plaja mai mare de sonerii pentru avertizori.
Sa vezi panica ce se creaza cand esti pe o balta cu multi pescari si toti au acelasi model de avertizori. Cand ai trasatura la unu, iar ceilalti dorm si nu sunt cu ochii pe statie, sar toti din pat. :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

dancalinescu scrie:
Dane, pe langa calitatea peste medie, avertizorii tai sunt recomandati si de pret. Nu cred ca are sens sa adaugi lampa de cort la ei pentru ca ar adauga un minim de utilitate la un pret notabil mai mare.
Banuiesc ca ar creste cu minim 100-200 de lei pretul setului cand adaugi lampa. Tehnic vorbind, ar fi vorba de o lampa care are receptor ca al statiei pe post de intrerupator. Nu e greu de facut teoretic vorbind.
Totusi, am spus mai sus "un minim de utilitate" pentru simplul fapt ca doar iti aprinde automat lumina in cort la trasatura in loc sa apesi tu pe buton.

O functie utila ar fi o plaja mai mare de sonerii pentru avertizori.
Sa vezi panica ce se creaza cand esti pe o balta cu multi pescari si toti au acelasi model de avertizori. Cand ai trasatura la unu, iar ceilalti dorm si nu sunt cu ochii pe statie, sar toti din pat. :lol:
Lampa o sa fie optionala. Vreau sa o fac exact cu functiile unei statii , dar totul in corpul unei lampi de cort. Aceasta sa se poata achizitiona separat si prin ea sa se asigure inclusiv o noua statie.
Nu cred ca are cum sa coste mai mult de 150 lei.

Legat de plaja tonurilor, nu exista solutii practice. Indiferent cate pui , tot gasesti "pereche" si tot sari din pat cand auzi un sunet la care ai mai sarit pana sa-ti schimbi tonul la avertizori. :D
Statia ramane singura viabila.

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Alexandru Popescu »

Salut,

Idee buna cu lampa, dar cred ca volumul acestei lampi-statie, s-au cum o sa fie in denumire, o sa creasca. Ma gandesc ca o sa-i atasezi un acumulator intern care se poate incarca la 12v nu? Acumulatorul cu o capacitate destul de mare...in cazul in care vrei sa utilizezi lampa noaptea mereu aprinsa, e posibil ca sa nu tina 48 de h.
Folosesc 2014 si sunt multumit de ei. Dar sincer, mi-ar placea sa gasesc un 2014 4+1, aceeasi culoare la leduri etc... sunt fun uni...
...

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”