SFAT AVERTIZORI

Moderator: Dan Mitranescu

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

Vreau ca pe noile variante de avertizori 2014 si 2017 sa pun si functia pe care o au alte modele si anume acel buton care trece pe mute avertizorul cateva zeci de secunde, atunci cand vrem sa reglam swingerul, dupa lansare.

Vreau sa vin chiar cu o inovatie in acest sens, profitand de faptul ca ambele variante de avertizori au perechea de fotocelule pentru sistemul antifurt.
Vreau sa elimin ideea butonului de activare a functiei si totul sa se faca automat , la asezarea lansetei pe avertizor.
Functia sa se poata activa permanent ( sau dezactiva permanent ) din butoane ( asa cum se activeaza/ dezactiveaza alarma antifurt ) si atunci cand este activata, 30 secunde din momentul in care se aseaza lanseta pe avertizor, acesta sa treaca pe mute si sa nu emita catre statie. ( luminile sa functioneze normal )

Ce pareri aveti ?
Timpul de intarziere este suficient ?

Avatar utilizator
Thomas Cristian
pescar de competitie
Mesaje: 1273
Membru din: Joi Oct 04, 2012 17:35
Puncte: 0
Localitate: Otopeni

SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Thomas Cristian »

Buna seara ,domnule Dan ! Desi nu folosesc modelele de avertizori mentionati, pot sa va spun parerea mea.
Eu detin Jrc Ds3 si mi se pare mai buna ideea ca functia de "mute" pt 30 de secunde sa fie facuta din apaseara unui buton, apoi sa intre singuri pe "normal", dupa 30 de secunde. Asta si pentru ca, se poate ca si dupa cele 30 de secunde sa fie nevoie de ajustari si ar fi mai bine sa poti apasa scurt pe un buton din nou sa asezi mai bine swingerul, sau poate dupa ce pestele atinge firul sau ceva si necesita ajustari. Pastrati bineinteles functionarea normala a luminilor.
Dar oricum alegeti sa faceti functia, mie mi se pare de mare ajutor.
Stima si fire intinse !

Avatar utilizator
bdan81
Mesaje: 335
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:06
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de bdan81 »

Bună ziua,
Folosesc de 2 ani avertizorii 2014, un buton care sa anuleze acțiunea avertizorului ar fi bine venit, chiar și pentru 30 sec, timp care pentru mine pare mare, firul se întinde după aruncare înainte de a pune lanseta pe avertizor, dar sunt pe balta alți pescari ce au o placere să-i tina pe volum maxim în timp ce tensioneaza firul. În ceea ce privește funcția antifurt, ar fi ok sa fie un singur buton pe statie, activare/dezactivare. Toate astea trebuie gândite și prin consumul bateriei.
Dan B

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de gimi_mures »

Din punctul meu de vedere firul se poate regla foarte bine fara a fi pus pe senzor si nu vad nici un efort in pozitionarea lui ulterioara pe senzor. Cei care nu fac asa, probabil nu vor aprecia/utiliza nici butonul de anulare pentru cateva secunde.
C&R

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

Thomas Cristian scrie:Buna seara ,domnule Dan ! Desi nu folosesc modelele de avertizori mentionati, pot sa va spun parerea mea.
Eu detin Jrc Ds3 si mi se pare mai buna ideea ca functia de "mute" pt 30 de secunde sa fie facuta din apaseara unui buton, apoi sa intre singuri pe "normal", dupa 30 de secunde. Asta si pentru ca, se poate ca si dupa cele 30 de secunde sa fie nevoie de ajustari si ar fi mai bine sa poti apasa scurt pe un buton din nou sa asezi mai bine swingerul, sau poate dupa ce pestele atinge firul sau ceva si necesita ajustari. Pastrati bineinteles functionarea normala a luminilor.
Dar oricum alegeti sa faceti functia, mie mi se pare de mare ajutor.
Stima si fire intinse !
Apasarea butonului o sa fie inlocuita de asezarea lansetei pe avertizor.
Daca se doreste prelungirea timpului de dezactivare a sonorului, atunci se poate ridica putin lanseta si reaseza pe avertizor. Functia isi reactiveaza timpul.
Acest lucru se poate face din spatele lansetei, ca si intinderea firului cu mulinete, fara a mai fi nevoiti sa mergem pana langa avertizor, sa apasam butonul.
Consider ca este mai practic asa.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

gimi_mures scrie:Din punctul meu de vedere firul se poate regla foarte bine fara a fi pus pe senzor si nu vad nici un efort in pozitionarea lui ulterioara pe senzor. Cei care nu fac asa, probabil nu vor aprecia/utiliza nici butonul de anulare pentru cateva secunde.
Putin incomod si chiar cu riscuri pentru cine uita repede. Am cunoscut eu cateva cazuri... :D

Greu nu este nimic pana la urma, dar parca este mai usor cu functia asta. Adica oricum punem lanseta pe avertizor, de ce sa ne mai concentram pe asezarea firului o data in plus sau pe apasarea unui buton ? ( mai ales noaptea).

Intrebarea mea se refera la ce poate dezavantajeze o astfel de functie.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de Dan Mitranescu »

bdan81 scrie:Bună ziua,
Folosesc de 2 ani avertizorii 2014, un buton care sa anuleze acțiunea avertizorului ar fi bine venit, chiar și pentru 30 sec, timp care pentru mine pare mare, firul se întinde după aruncare înainte de a pune lanseta pe avertizor, dar sunt pe balta alți pescari ce au o placere să-i tina pe volum maxim în timp ce tensioneaza firul. În ceea ce privește funcția antifurt, ar fi ok sa fie un singur buton pe statie, activare/dezactivare. Toate astea trebuie gândite și prin consumul bateriei.
Mutarea oricarei functii pe statie implica receptor pe fiecare avertizor in parte si emitator pe statie.
Acest lucru creste cu aprox. 50% pretul produsului. Nu cred ca merita.

Cele 30 secunde cateodata sunt multe si cateodata putine.
Cand sunt multe, nu cred ca poate sa traga pestele chiar in diferenta aia si cand sunt putine putem reactiva functia prin ridicarea si reasezarea lansetei pe avertizor ( 2 cm ) .

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Se poate monta functia asta si pe avertizorii 2014 vanduti acum ceva vreme?
Eu ii am din 2014 si cred ca mi ar fi utila functia cu 30sec mute.
Cam cat ar costa?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
stasgutu
Mesaje: 326
Membru din: Joi Mai 23, 2013 20:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de stasgutu »

parerea mea este ca ar fi un pas inainte mai ales ca vrei sa faci automat la asezarea lansetei pe senzor. eu am JRC DSi si nu prea folosesc optiunea pt ca trebuie sa apesi de fiecare data butonul la fiecare senzor. bafta!
Stas Gutu

Avatar utilizator
cristi.rusu
Mesaje: 24
Membru din: Joi Sep 22, 2016 9:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: SFAT AVERTIZORI

Mesaj de cristi.rusu »

Buna ziua,
Cand credeti ca intra pe stoc avertizorii Hakuyo model 2017?
Multumesc

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”