Despre concursurile cu premii mari

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de Vladut Mateianu »

De mult timp am vrut sa abordez acest subiect, si anume sa trag un semnal de alarma privitor la desfasurarea concursurilor ce au premii mari.(in general intre 10.000 lei si 20.000 euro, o mica avere ptr multi dintre cititorii acestui topic).
O vorba veche spune ca "banul este ochiul dracului", iar in concursurile la care fac referinta este perfect adevarat. Veti ramane surprinsi sa aflati cati pescari cu imagine imaculata sunt gata "sa se vanda" ptr o suma destul de mica, ce pleaca de la 1000 euro si poate ajunge...sus, in functie de valoarea locului pe care echipa "combinatoare"se regaseste la finalul concursului.
Nu vreau sa reaprind discutiile vechi din trecut, nu dau exemple, ci doar trag un semnal de alarma, poate cineva reuseste sa gaseasca o solutie legala de oprire a "combinatilor". Concret, la ce ma refer. Dau exemple imaginare, dar super realiste.

Caz concret.

De obicei in ultima noapte se intampla, o echipa are nevoie de un peste mare ptr a castiga un concurs de 10.000 euro. Nu il prinde, insa echipa vecina care este pe locul 33 il prinde, cu toate ca nu o ajuta cu nimic. Atunci vine telefonul(sau vizita) celui(celor) care vor cu orice pret sa puna mana pe bani. Se negociaza valoarea pestelui, probabil ca un 2-3000 de euro este un pret corect la o asemenea combinatie, se bate palma si se face "schimbul de prizonieri". Cum ? Nimic mai simplu. Direct pe mal cu sacul in mana acolo unde terenul permite. Lanseu noaptea spre pontonul vecin de unde pestele este agatat direct in carlig de catre fostul proprietar, la baltile cu pontoane. Direct din barca in barca, la 200 m de mal la concursurile de plantat. Si variante mai sunt multe....

In concluzie, ce se poate face in asemeanea situatii ?

PS Sunt unul dintre cei mai vechi pescari de competitie de la noi, am peste 100 de participari si peste 100 de concursuri organizate, dar nu am gasit solutii. Poate de aceea am si renuntat sa mai particip la concursurile pe bani multi.

PS 2 Sa nu se inteleaga ca nu sunt si concursuri curate, unde toata lumea isi vede de treaba ! Acestea nu intra in discutie, cu toate ca mereu va exista suspiciune, de multe ori din invidie sau datorita frustrarii....
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de pescarusull »

Camere wireless, sau chiar pe cablu, la fiecare stand de pescuit.
Sau daca configuratia lacului nu o permite, camere cu inregistrare.
Asa se stie exact cati pesti prinde fiecare echipa.
Prin inregistrarea fiecarui minut din concurs, acolo unde exista cea mai mica suspiciune se verifica si daca este cazul se iau masurile care se impun.
Cu asa dovezi absolut nimeni nu ar mai avea nimic de comentat.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de gabi1 »

pescarusull scrie:Camere wireless, sau chiar pe cablu, la fiecare stand de pescuit.
Sau daca configuratia lacului nu o permite, camere cu inregistrare.
Asa se stie exact cati pesti prinde fiecare echipa.
Prin inregistrarea fiecarui minut din concurs, acolo unde exista cea mai mica suspiciune se verifica si daca este cazul se iau masurile care se impun.
Cu asa dovezi absolut nimeni nu ar mai avea nimic de comentat.
:lol: :lol:
Metastaza nu se tratează.
Cînd "practica" ne copleșește, ne refugiem rapid in teorie și scenarii SF!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de pescarusull »

Ce ti se pare sf gabi1 la monitorizarea locului de pescuit?
Oricum facand apel la cinstea celor implicati nu se rezolva nimic. Asta cam in orice domeniu.
La cat a ajuns sa coste o camera este foarte realizabil.
Pe bune acum, incep sa le dau dreptate celor care sunt deranjati de raspunsurile tale "la misto".
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de gimi_mures »

Salut.
Vladut, daca stiai ce se intampla de ce ai continuat pana la 100 de concursuri? De ce nu ai expus problema in vremurile acelea sau imediat dupa concurs?
Concursurile organizate de tine au fost toate curate?
Daca este ceva care imi '' scapa'', atunci imi cer scuze!
C&R

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de gabi1 »

pescarusull scrie:Ce ti se pare sf gabi1 la monitorizarea locului de pescuit?
Oricum facand apel la cinstea celor implicati nu se rezolva nimic. Asta cam in orice domeniu.
La cat a ajuns sa coste o camera este foarte realizabil.
Pe bune acum, incep sa le dau dreptate celor care sunt deranjati de raspunsurile tale "la misto".
Ai idee cît costă monitorizarea a min 24 de standuri?? Cine și pentru ce ar investi suma??
Vorbim discuții...
Raspunsul meu nu a fost un reproș, doar am constatat că varianta propusă de tine este fantezistă, dacă
nu hazlie.
Apropo, ai văzut Săruleștiul în realitate(nu în poze)??
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de Genes Florin »

Muso daca nu participi la concursurile pe bani multi, te intereseaza desfasurarea lor?
si eu la primul concurs la care am fost unde tu erai organizator de pe locul 3 m-am trezit pe 7 in ultimul sfert de ora.
sunt cazuri multe, cunosti mai bine despre ce vb.
sanatate !!!
Balta Puiesti

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de Vladut Mateianu »

gimi_mures scrie:Salut.
Vladut, daca stiai ce se intampla de ce ai continuat pana la 100 de concursuri? De ce nu ai expus problema in vremurile acelea sau imediat dupa concurs?
Concursurile organizate de tine au fost toate curate?
Daca este ceva care imi '' scapa'', atunci imi cer scuze!
La concursurile organizate de mine nu am avut asemenea probleme. Sau, poate au fost, dar nu le-am stiut eu. La fel si ca participant, unele "cazuri"le-am aflat la mult timp dupa, cand nu se mai putea face nimic...si nici dovedi ! :oops:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de Vladut Mateianu »

Genes Florin scrie:Muso daca nu participi la concursurile pe bani multi, te intereseaza desfasurarea lor?
si eu la primul concurs la care am fost unde tu erai organizator de pe locul 3 m-am trezit pe 7 in ultimul sfert de ora.
sunt cazuri multe, cunosti mai bine despre ce vb.
sanatate !!!
Nu asa trebuie pusa problema Florine.Nu am participat nici la Campionatul European de fotbal anul acesta, dar m-a interesat desfasurarea lui ! :wink:
Si da, cunosc cazuri, cunosti si tu, si multi alti utilizatori ai acestui forum ! Repet, in majoritatea cazurilor infractiunea se comite fara stirea arbitrilor sau a organizatorului !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: Despre concursurile cu premii mari

Mesaj de Genes Florin »

eu concret nu cunosc persoane.
spune cu subiect si predicat sa luam atitudine.
Balta Puiesti

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”