ratari foarte multe

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
bcristache
Mesaje: 145
Membru din: Mar Noi 27, 2012 16:03
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

ratari foarte multe

Mesaj de bcristache »

buna ziua..pescuiesc de 3 ani pe balta magura 9..am avut rezultate foarte bune...ieri 22.07.2014 am avut un numar neobisnuit de ratari(in jur de 12 )...intepam si la 2-3 metri de mal il pierdeam..am pescuit la momitor cu rig de 8 cm..carlige nash fang twister nr 6..pe firul de par am pus boilis de 16 mm...bila la jumatate de cm de carlig..mentionez ca in primavara acestui an am avut rezultate deosebite cu acest tip de montura...ce s-a schimbat?...are legatura cu temperatura apei?...m-ar interesa parerile dvs..mai ales celor care cunosc balta magura 9..va multumesc..

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ratari foarte multe

Mesaj de osc1or »

Cauze pot fi multe pt ratarea pestilor.
Eu de obicei daca am 2 ratari la aceasi montura, arunc montura si fac alta cu un carlig mai mare.
Daca tot ratez, maresc sau micsorez lungimea firului de par.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: ratari foarte multe

Mesaj de jugarucristian »

se pare ca in partida de pe 12-13 septembrie la Hermes nu ai aruncat montura...ai avut peste 5 pesti scapati :))))
C.S SENZOR TEAM

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: ratari foarte multe

Mesaj de shahjaban »

poate 5 pesti scapati cu 5 monturi diferite !!! :D
doar el stie !!
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ratari foarte multe

Mesaj de osc1or »

jugarucristian scrie:se pare ca in partida de pe 12-13 septembrie la Hermes nu ai aruncat montura...ai avut peste 5 pesti scapati :))))
Am scapat 6 pesti: 2 din cauza ca testam o pereche de plumbi gen back leads care s-au incurcat in momentul inteparii de firul principal, iar 4 pt ca au intrat in agatatura. Pe malul de vis a vis erau foarte multe crengi, am si adus cateva de acolo pe mal..
In concluzie, nu cred ca monturile au avut vreo vina de aceasta data.
E adevarat totusi ca la una din crengi mi s-a desdoit carligul.. (Hakuyo Slim nr. 2)
Critic echilibrat

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: ratari foarte multe

Mesaj de doruSV »

Eu cred ca fiecare dintre noi a trecut cel putin odata prin ceva asemanator, fara sa inteleaga de ce se intampla asta.
Dupa o zi in care dupa fiecare "run" urmeaza aducerea pestelui pe mal, te trezesti ca urmatorii 3 pesti iti scapa din 5 metri distanta de mal asa ... aparent inexplicabil :) Deci 3 pesti la rand !
Am trecut si eu prin asta. Radea colegul de la standul alaturat.... dar a doua zi s-a intors roata, am ras eu de el cand il vedeam cu spume la gura la al treilea peste scapat, evident la vreo 5 metri de mal.

PS: cred ca si asta aduce farmec oricarei partide, adica si pestele trebuie sa mai iasa castigator.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”