PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

doncostel20
Mesaje: 410
Membru din: Dum Aug 21, 2011 12:41
Puncte: 0
Localitate: iasi

PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de doncostel20 »

Pe data de 2.09.2015 am trimis un colet la Miercurea Ciuc cu FANCOURIER la userul Bogdan Colceriu,dar nici la ora actuala nu a ajuns la destinatie.Incepand de ieri de dupa 16.00 pana astazi toata ziua impreuna cu Bogdan Colceriu am incercat sa dam de colet.Iasu spune ca au trimis coletul la Miercurea Ciuc,Miercurea Ciuc spune ca la ei nu a ajuns nimic si ca ar trebui sa fie la Brasov,deoarece de acolo pleaca mai departe impreuna cu alte colete,iar Brasovul spune ca la ei nu a ajuns nimic!!!
Impreuna cu Bogdan am vorbit peste tot la tel. si am trimis la ei emailuri foto cu awb si peakeng list, foto si cu mulinetele cum aratau in anunt poate s-o fi dezlipit awb de pe colet si nu mai pot identifica pachetul si tot nimic.Le-am spus de opc etc,dar au spus sa am rabdare iar termenul limita e de 30 zile pt.solutionare.Acum cel mai tare ma ingrijoreaza faptul ca, spun ei daca coletul nu e asigurat nu primesc suma integral ci doar de 10 ori valoare transportulu,si cum transportul costa cam 28 lei ca am pus la rambursul banilor un nr.de cont sa il ajunga pe client mai putin, eu ar trebui sa primes in cazul in care nu il gasesc si il declara pierdut doar 280lei iar suma era de 1100lei.
Acum intreb si eu ce parere aveti si daca a mai patit cineva asa ceva si ce e de facut?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de osc1or »

Am trimis si eu un set de mulinete de 2500 lei cu posta romana acum 2 ani.
Am avut de ales sa pun valoarea coletului 2500 lei sa platesc transportul 100 lei aproximativ sau sa pun valoarea coletului 10 lei si sa platesc transportul 10-15 lei.

Am ales sa platesc cei 100 lei sa dorm linistit...

Cate-o data se mai intampla si d-astea...

E ca si cum ai busi o masina de 25000 euro si nu ai avea casco...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de Lao »

Inca nu v ati lamurit cu fan-popou-ier? Mie mi au controlat doua colete. Noroc ca nu mi a lipsit nimic insa am renuntat la serviciile lor.

Avatar utilizator
Lucian Mustățea
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 20:30
Puncte: 0
Localitate: Brașov

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de Lucian Mustățea »

Îți sugerez să te adesezi de urgență OPC, cu documentele primite te adresezi instanței de judecată împotriva societății respective. În justiție soliciți suma prejudiciată și cheltuielile de judecată. Din păcate durează foarte mult timp. Îți doresc să-l găsești și să nu fi obligat să-ți cauți drepatea în justiție!!!
Nume utilizator schimbat din lucfish

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de ritesco »

Iti garantez ca nu o sa primesti de 10 ori valoarea transportului,dute la opc dupa termenul de 30 de zile (daca asta e termenul limita). Eu am primit o lanseta impachetata foarte bine cu un inel ceramic rupt,sincer oricum ai fi aruncat pachetul nu se rupea acel inel foarte rezistent (nu sa dezlipit,pur si simplu era facut bucati).Singurul lucru plauzibil ar fi fost ca au aruncat un frigider sau vreo lada frigorica peste lanseta mea :))
Eu bine,Tu ?

doncostel20
Mesaje: 410
Membru din: Dum Aug 21, 2011 12:41
Puncte: 0
Localitate: iasi

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de doncostel20 »

Pana la urma am sa fac sezizare la Opc,ii dau in judecata si merg si la protv!Aseara am luat leg.cu un avocat iar daca in 1-2 nu se rezolva nimic incepem demersurile.

Avatar utilizator
vasea
Mesaje: 385
Membru din: Mie Mai 12, 2010 9:24
Puncte: 0
Localitate: Iași

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de vasea »

nu iti trebuie avocat care sa te mulga de bani, faci o intampinare judecatoreasca catre presedintele de instanta in care descrii situatia de fapt si o depui la registratura judecatoriei sectia civil. Dar procesul o sa dureze si nu e garantat recuperarea prejudiciului. Protectia consumatorului o sa dea o amenda firmei care cel mai probabil va fi contestata in instanta si asta nu incalzeste cu nimic. Insista cu telefoanele, o sa se gaseasca pana la urma.

razvan nafornita
Pescar de competitie
Mesaje: 46
Membru din: Joi Sep 05, 2013 11:07

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de razvan nafornita »

este posibil sa ajunga din greseala in alta localitate . probabil ca se va intoarce dupa o perioada , neavand cui sa fie livrata marfa in acea localitate . Eu am patit-o in loc de Constanta , sa ajunga coletul in Mangalia , datorita confuziei unui angajat de la fan , care in loc sa citeasca localitatea de pe awb a citit denumirea strazii ( mangaliei ) . Am avut noroc pentru ca stiam pe cineva la fan si dupa doua zile l-a gasit

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de Alin Galbenu »

Problema este in locatia de unde a plecat coletul. Trebuie sa mergi acolo si sa incerci sa discuti cu operatorul, calm si linistit, pt ca altfel nu vei obtine nimic. Nici un colet nu pleaca din sediu, fara sa fie trecut in acte, unde si cu ce masina pleaca. iar fiecare masina a lor, are gps, daca intrii pe site-ul lor si introduci awb-ul, poti afla in orice moment, in ce loc se afla coletul tau.
Mergi acolo si incearca sa afli tot ce poti de la ei. E tot ce poti face. Momentan.
Imagine

doncostel20
Mesaje: 410
Membru din: Dum Aug 21, 2011 12:41
Puncte: 0
Localitate: iasi

Re: PROBLEMA TRANSPORT FANCOURIER

Mesaj de doncostel20 »

Am fost la fan courier Iasi inca de acum 3zile,si au spus ca au dovezi pe camerele de filmat ca,coletul a fost incarcat in camion si apoi a plecat catre destinatie!!!
Cica ar fi ajuns la Brasov si de acolo s-a rupt firu!
Am vorbit si astazi cu cei de la Bucuresti(sediu central)si mi-au spus ca situatia este inca in analiza si cand vor avea un raspuns ma contacteaza ei!Cica durata maxima este de 90 zile iar dupa aceast perioada daca nu s-a gasit apoi vor lua o hotarire :( !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”