(SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de ionut72 »

In Romania se vand bine , dupa aprecierea mea raportata la nr. de pescari de boilies si la cat de repedede se strica produsul in cauza ( inca nu am auzit sa sparga cineva vreuna :) ).
Dane, te-am intrebat despre coblele "Prologic", nu despe cele Hakuyo! :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de ionut72 »

In Anglia nu putem vinde inca din motive de organizare
Dar, daca ati putea, ati face-o la acelasi pret ca in Romania? Ca, daca da, ma gandesc ca ati rupe "piata" la preturile astea!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie:Mai lasati Hakuyo. Mai spuneti si Energofish , Baracuda, Fl , .... :D
Eu vorbesc si de Hakuyo pentru ca este marca cea mai prezenta din arsenalul meu, nu ca am ceva cu marca, din contra. Energo n-am decat o rapandula de mulineta de spinning care din 3 aruncari face 2 peruci si cand tragi de ea face ca drujba. D-aia Shimano e de neinlocuit :lol:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
In Romania se vand bine , dupa aprecierea mea raportata la nr. de pescari de boilies si la cat de repedede se strica produsul in cauza ( inca nu am auzit sa sparga cineva vreuna :) ).
Dane, te-am intrebat despre coblele "Prologic", nu despe cele Hakuyo! :)
In Anglia nu stiu , cred ca se vand, pentru ca varianta mai ieftina nu exista, produsul este bun , iar Prologic se ocupa si de promovare.
La noi este greu sa mai vina cineva cu cobre de carbon . :wink:

Am auzit ca si Class-ul o sa fie preluat de un brand. Nu stiu exact care, dar aflu pana la urma.
Astept si pretul cu mare interes. :wink:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de DumiD »

Dan Mitranescu scrie: Am auzit ca si Class-ul o sa fie preluat de un brand. Nu stiu exact care, dar aflu pana la urma.
Astept si pretul cu mare interes. :wink:
Nu te deranjeaza daca profita altcineva de munca depusa? Branduite class-urile vor costa cu cel putin 50% mai mult, daca nu dublu...daca scria pe ele free spirit se vindeau ca televizoarele panasonic in '90

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de ionut72 »

La noi este greu sa mai vina cineva cu cobre de carbon . :wink:
Pai, tocmai ce a venit Prologic! Cu preturi duble fata de Hakuyo desi vinde (aflu de la tine) acelasi produs. Despre vanzarile lor in Romania te intrebasem daca ai informatii.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de tecsi78 »

DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie: Am auzit ca si Class-ul o sa fie preluat de un brand. Nu stiu exact care, dar aflu pana la urma.
Astept si pretul cu mare interes. :wink:
Nu te deranjeaza daca profita altcineva de munca depusa? Branduite class-urile vor costa cu cel putin 50% mai mult, daca nu dublu...daca scria pe ele free spirit se vindeau ca televizoarele panasonic in '90
Poftim? Copierea este "munca depusa"?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de Dan Mitranescu »

DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie:Mai lasati Hakuyo. Mai spuneti si Energofish , Baracuda, Fl , .... :D
Eu vorbesc si de Hakuyo pentru ca este marca cea mai prezenta din arsenalul meu, nu ca am ceva cu marca, din contra. Energo n-am decat o rapandula de mulineta de spinning care din 3 aruncari face 2 peruci si cand tragi de ea face ca drujba. D-aia Shimano e de neinlocuit :lol:
Glumeam Dumi. Si eu imi doresc ca Hakuyo sa fie folosit in discutii, cel mai reprezentativ brand anti brand. :D

Buna discutia cu Shimano.( Pe spinning consider ca Daiwa este peste.)
Hakuyo si nici ale firme ( :D ) de acest gen, nu au putut face mulinete scumpe. In primul rand nu aveau credibilitate in a vinde ceva scump, chiar daca era undeva la 60% din pretul unui produs branduit. Eu am insistat sa se aduca si asa ceva, dar inca nu am gasit solutii , pentru ca cei care stiu sa lucreze scump ( si bine ) sunt luati, iar ceilalti nu detin tehnologia ( si in cazul asta este grea :wink: ). Asteptam sa se ridice vreo fabrica.
Dar ce vreau sa intreb eu este : Numai Shimano si Daiwa sunt branduri de mulinete ? Asa ca nici multe alte branduri mai mici decat cele expuse , dar mai mari ca cele gen Hakuyo , nu au acces la produse de varf in gama mulinetelor. :wink:

Totusi asta este numai un capitol ( mulinetele ), dar la restul ? Uite un Class care bate orice lanseta de la Shimano ( spun lanseta, nu drilleta sau placerileta :D ) . De Daiwa sa nu pomenim acum ... :) Aici cum facem ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de Dan Mitranescu »

tecsi78 scrie:
DumiD scrie:
Dan Mitranescu scrie: Am auzit ca si Class-ul o sa fie preluat de un brand. Nu stiu exact care, dar aflu pana la urma.
Astept si pretul cu mare interes. :wink:
Nu te deranjeaza daca profita altcineva de munca depusa? Branduite class-urile vor costa cu cel putin 50% mai mult, daca nu dublu...daca scria pe ele free spirit se vindeau ca televizoarele panasonic in '90
Poftim? Copierea este "munca depusa"?
Este si aia munca.
Dar acum vorbeam despre Class . Si asta nu este o copie . Toate MTX-urile nu sunt copii. A fost MTX12 , "copie" dupa Peltzer ( fix aceeasi lanseta , NU copie ) pe vremea cand Peltzer costa 500 lei, iar MTX12 costa 250 lei. :wink: Alt exemplu concret. ( multumesc de aducere aminte )

P.S. Cand mai multe branduri folosesc acelasi produs, nu este nicio problema, daca se pastreaza pretul mare. " Copie" este numai cand pretul scade. :D :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: (SUB) CULTURA CORPORATISTA IN PESCUITUL SPORTIV

Mesaj de Dan Mitranescu »

ionut72 scrie:
La noi este greu sa mai vina cineva cu cobre de carbon . :wink:
Pai, tocmai ce a venit Prologic! Cu preturi duble fata de Hakuyo desi vinde (aflu de la tine) acelasi produs. Despre vanzarile lor in Romania te intrebasem daca ai informatii.
Ii consider prieteni pe importatori si le port mare respect atat ca oameni , cat si pentru obiectivitatea in aprecierea produselor de la noi. ( in particular :wink: )
Asa ca nu vreau sa raspund la intrebarea asta. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”