FEEDBACK GENERAL VANZARI-CUMPARARI

Aprecieri pozitive sau negative la adresa vanzatorilor si cumparatorilor. Cate un topic pentru fiecare user.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2749
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de PallBogdan »

Va cred pe cuvant... Si daca imi aratati si primul caz de inselaciune rezolvat LA ACEST NIVEL...va cred si mai si...

utu75
Mesaje: 653
Membru din: Dum Mai 04, 2014 21:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de utu75 »

va spun un caz intamplat acu 2 sapt si aratat la televizor cu un idiot care a vandut un telefon pe net si a trimis altceva(telefon de 300 ron)! Surpriza!!! in 3 zile prejudiciul a fost recuperat si smecherul sa ales cu dosar penal !!! Deci eu spun sa nu riscati ca nu stiti cine este cel pe care il tepuiti si o luati la buci fara vaselina!!!
Nu te tine smecher, pentru ca intotdeauna va exista unul mai mare ca tine!

Avatar utilizator
charlex
pescar de competitie
Mesaje: 2172
Membru din: Lun Iul 04, 2011 13:32
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de charlex »

Domnule utu75, imi cer scuze, dar efectiv n-am gasit timpul necesar pentru a va da raspunsul adecvat cu prilejul ultimei mele postari.
Acum, fiindca, pe de-o parte, observ ca ati devenit si insistent iar, pe de alta parte, am si aproximativ zece minute de pierdut, nu ma mai pot abtine si am sa incerc sa-mi onorez datoria.
Asa fiind, draga maestre, daca pot sa va spun asa (nu stiu cu ce va ocupati si chiar nu ma intereseaza), as incepe prin a va adresa o rugaminte : pe viitor, in conditiile in care intentionati sa folositi si unele mici ironii in postarile dvs. (asa cum ati facut-o mai sus, de altfel, la adresa subsemnatului), dar, mai ales, daca nu sunteti absolut sigur pe cele afirmate, v-as ruga, respectuos, sa va documentati temeinic inainte de a slobozi fel si fel de cugetari "savante" in mediul virtual si nu numai.
Apoi, tot pentru viitor si numai daca va mai intreaba cineva, sa aflati de la mine ca infractiunea de inselaciune nu este nicidecum prevazuta de art. 215 din Codul penal ci de art. 244 din acelasi cod. Asta de cativa ani incoace.
Dar, ma rog, sa trecem peste acest amanunt neinsemnat; in fond si la urma urmei, fapta-i fapta, chiar daca i-ati gresit incadrarea juridica, nu-i asa?!
Sfatos din fire, ne mai povesteati, tot dumneavoastra, ca teparul o sa pateasca marea cu sarea, daca pagubasul merge la politie cu pozele postate de acesta pe forum si formuleaza o plangere cu privire la imprejurarea ca, in fapt, ar fi primit un alt produs decat cel prezentat in poze/descriere.
Eu nu spun ca, cel putin la nivel teoretic, nu s-ar putea formula o plangere pentru inselaciune, in aceste conditii. In fond, fiecare dintre noi este liber sa reclame ce vrea. Va spun doar ca, la nivel practic, este foarte dificil de probat o astfel de fapta si asta deoarece teparul respectiv se va apara simplu, in sensul in care el chiar ar fi trimis produsul conform descrierii si/sau planselor foto iar reclamantul a formulat o plangere mincinoasa, deoarece s-ar fi enervat ca n-a obtinut o reducere mai consistenta, sa zicem...
Acum, eu va mai zic si ca, odata formulata o aparare de genul celei de mai sus, lejera de altfel pentru orice tepar care se respecta, deoarece in dreptul penal functioneaza principiul in dubio pro reo (pe care, intre altele, sunt convins ca-l cunoasteti), daca nu cumva ati desfacut coletul respectiv in prezenta vreunui organ judiciar competent, iar continutul lui nu este consemnat pe baza de proces-verbal, va veti gasi intro situatie procesuala cel putin jenanta in care veti constata ca este posibil sa muriti cu dreptatea-n mana, cum se zice pe la noi...
Eu cam atat am avut de spus, la acest moment, despre consultatiile juridice... gratuite pe care mi le-ati oferiti cu atata larghete. Cat despre modalitatea concreta in care le-ati redactat, asta este o alta poveste, pe care as prefera sa nu o comentez la acest moment!
Numai bine, sanatate si multi clienti va doresc!
Atentie, prostii imi provoaca repulsie; ii rog, pe aceasta cale, sa se abtina!

utu75
Mesaje: 653
Membru din: Dum Mai 04, 2014 21:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de utu75 »

Stimabile maestre charlex ! Desfacerea coletului in fata factorului postal sau a curierului si constatarea problemei duce la dovedirea ca dumneavoastra ca vanzator ati savarsit o infractiune ! Iar i.d.p.r -ul pe care dumneavostra il invocati mai sus cade fara drept de apel! Stiti ca in jurisprudenta este foarte greu de invocat i.d.p.r-ul, mai ales cand apare un martor care a asistat la desfacerea coletului!Impunitate in cazurile de inselaciune sunt extrem de rare ,iar procurul de caz trimit extrem de usor dosarele in instanta!
Nu te tine smecher, pentru ca intotdeauna va exista unul mai mare ca tine!

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2749
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de PallBogdan »

Povesti, povesti, povesti... De ce nu se poate da un exemplu concret prin care a fost pedepsit un tzepar de acareturi si courucuri?!

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de Lao »

Utule, m-ai dute la pescuit ca te-ai cam infierbantat. Procurorule. :lol:

utu75
Mesaje: 653
Membru din: Dum Mai 04, 2014 21:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de utu75 »

Ma infierbanta persoanele care au impresia ca au descoperit mersul pe jos,gaura-n macaroana si filetul la surub!
Bogdane da o cautare pe net, sa vezi cati au luat-o in brate cu anunturi false pe internet!
Charlex este un tip din punctul meu de vedere: ciudat,coleric,inadaptat(dar simpatic) ,caruia ii place sa contrazica si sa comenteze orice decizie si punct de vedere a unor persoane sau grup de persoane , care implica reguli! Asta denota un defect profesional, care apare persoanelor care au studiat dreptul si care cauta virgula pusa gresit in text!


P.S. Charlex as fi deosebit de fericit sa ne intalnim intr-o sala de judecata, sa ne putem expune argumentele in fata instantei pe o asemenea speta!
Parca il vad pe profesorul meu de penal care ne spunea sa cautam virgula pusa gresit in text si s-o exploatam!

Respectus
Nu te tine smecher, pentru ca intotdeauna va exista unul mai mare ca tine!

mamalacu
pescar de competitie
Mesaje: 2127
Membru din: Mie Feb 01, 2012 15:16
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de mamalacu »

toate produsele vandute de charlex sant impecabile sau noi noute..asta aviz amatorilor care doresc sa cumpere ceva de la el ...am cumparat foarte multe produse de la dumnealui ...calitate exceptionala

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de bogdan5 »

Regulamentul e regulament, amfitrionul face regulile si musafirii se conformeaza sau incearca pe platforme comerciale mai permisive. Restul se rezuma la polemici inutile si balet cu vorbe.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
charlex
pescar de competitie
Mesaje: 2172
Membru din: Lun Iul 04, 2011 13:32
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: FEEDBACK VANZARI-CUMPARARI

Mesaj de charlex »

Multumesc userului mamalacu pentru aprecieri.
Atentie, prostii imi provoaca repulsie; ii rog, pe aceasta cale, sa se abtina!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Feedback Vanzari & Cumparari”