Aromare Pop-up

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Aromare Pop-up

Mesaj de Andrei91 »

Da e interesant ce spui iulian si eu am testat oarecum teorema asta, dau un exemplu, pescuiam pe un pat de nada, pe un platou, aveam 2 lansete pe pat, la un carlig o bila scufundatoare, iar la altul un snowman cu un pop-up roz fara aroma, capturile erau in favoarea lansetei cu snowman, undeva la 3-1, apoi am schimbat, pe lanseta cu bila scufundatoare am pus un snowman cu un pop-up galben fara aroma, un singur peste in timp ce la pop-ul roz am avut in jur de 5 capturi, am inversat si pozitile si la fel, vroia pestele in ziua aia la snowman cu pop-up roz si demulte ori am mai testat pop-up fara aroma, uneori a mers mai bine alteori mai prost, in favoarea celui cu aroma, dar nu pot spune per total ce combinatie a fost castigatoare, pop-up aromat vs nearomat ..

Avatar utilizator
Dan Arghirescu
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 773
Membru din: Mar Dec 27, 2011 23:24
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Aromare Pop-up

Mesaj de Dan Arghirescu »

Acum cativa ani am ajuns(din pacate prima si ultima data pana acum - sper sa mai existe si alte partide), impreuna cu un prieten, pe Magura 9, o partida de primavara, daca nu gresesc prin luna Martie Am inceput pescuitul la 6am si pana in jurul orei 12am nu am reusit sa prindem nimic, indiferent ce momeala aveam la carlig - boiles simplu, snowman, doar pop-up, boabe de plastic, etc. Pe la ora 11am vine un pescar si ne sfatuieste sa pescuim cu pop-up portocaliu spunandu-ne ca acesta este favoritul pe aceasta balta. Incapatanat din fire cum sunt, ii promit ca vom pescui asa cum ne-a recomandat si ii mai promit ca pana seara am sa ii demontrez ca am sa prind peste la toate culorile pe care le am in trusa...si aveam ceva culori la mine. Zis si facut si in jurul orei 12am am inceput sa prindem primii pesti, evident la pop-up portocaliu. Greu a fost pana am adus peste la noi pe vad pentru ca pana seara mi-a tinut promisiunea si am prins pestele la orice culoare de pop-up si nu numai, si la bila de fund.
Se spune ca noaptea pop-ul alb este cel mai prinzator, dar oare cum se vede acesta in apa tulbure (cum sunt majoritatea de la noi) si la o adancime mai mare (nu mai stiu exact distanta de la care nu mai este vizibil...)? La aceeasi adancime considerabila si apa tulbure cum se mai pot diferentia culorile pop-upurilor?
Mai am un exemplu pe Green Paradise, la un concurs acolo. Picam noi pe standul 1 (cel mai ravnit de pe balta la acel moment) si dupa un pescuit de 24h pe bila simpla de fund, se suceste balta si nu mai trage pestele decat la pop-up, dar nu orice pop-up...doar cele de la QuestBaits. Am schimbat si am pus altele din motive de "rezistenta" - cele de la Quest se spargeau foarte repede si trebuia puse altele noi dupa fiecare peste prins. Cum schimbam sau amestecam pop-urile ... Nu mai misca nimic. Noi pescuiam intr-o zona de aprox. 2m adancime si cred ca singurul atractant in aceasta situatie era aroma ... Celelalte pop-uri avand alta aroma sau fiind chiar fara aroma.
Nu vreau sa contrazic experienta vasta a lui Iulian (am pescuit si pescuiesc in continuare cu pop-urile marca 4Carp, atata aromate cat si ne aromate si am prins excelent cu ele), insa cum spunea si Andrei91... pestele are momentele lui in care daca nu te adaptezi esti pierzator.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Aromare Pop-up

Mesaj de petre iulian »

salut ! Am revenit in Bucuresti :wink:


la pop-up simplu nu pescuiesc decat cu plumb de pasta /momitor , cu plumb normal dar cu un saculet atasat . Eu cred ca domnul crap este atras mai mult de ,cu ce am invelit plumbul/naditorul sau ce am pus in saculet . Vine `fraierul sa deguste bunatatile etalate si ....tzac-pac ia in gura si pop-upul :lol: .mai ales ca am un forfac de doar 6 cm si este chiar pe `farfuria de bunataturi :wink: . Pe acest principiu merg eu cand zic ca nu conteaza aroma ...La culoare am dubii pentru ca am patit sa prind numai la o culoare anume de multe ori si cum eram in concurs nu m-am incapatanat sa mai schimb culorile daca-mi mergea bine :wink: E vorba de psihic cred :D

La boiliesuri este alta `mancare de peste pentru ca un boilies are in compozitia lui in jur de 10-20 ingrediente la partea solida(mix) si 5-10 ingrediente la partea lichida . Fiecare ingredient lucreaza intr-un anumit fel in apa si aici e jmecheria cu `fumul de gratar ' ... cine face `fum mai mare prinde mai mult :wink: Dar atentie ca `fumul sa nu fie `toxic (din aroma) O parte din ingrediente sunt solubile in apa ,o parte nu sunt solubile si uite asa ajuta si aroma sa se disperseze mai bine ....Sunt multe discutii pe tema aromei din boiliesuri si multi sunt de parere ca mixul si partea lichida sunt importante mai mult decat aroma ..

Eu am zis ce cred eu personal dar nu stiu si ......sigur daca e bine ce cred eu :wink: Orice parere este binevenita dar poate si cu argumente (din experienta proprie nu din reviste,filmari si alte chestii pur comerciale ) :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Aromare Pop-up

Mesaj de Andrei91 »

Corect Iulian, bine punctat.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Aromare Pop-up

Mesaj de ionut72 »

Eu cred ca depinde de la caz la caz, din experienta proprie, aroma conteaza la fel de mult ca culoarea. Imi aduc aminte un caz in care aroma de mulberry combinata cu culoarea roz a facut diferenta. Orice alt pop-up de culoare roz, dar de alta aroma sau fara aroma, n-a contat in partida respectiva. La fel, pe alta balta, am patit ca Dan Arghirescu, varianta castigatoare a fost (si asta timp de un sezon intreg), culoarea galbena cu aroma de ananas. Orice alta aroma combinata cu galben, ca si galbenul fara aroma n-a mers. E drept, ca am si experienta cu varianta opusa, balta pe care n-a mers decat un pop-up portocaliu spre rosu fluo, de la CC Moore, Fluoro Red pe numele lui, fara aroma. Daca imi aduc aminte bine, acum 4 sezoane, cand inca mai pescuiam pe MV2 in partide de placere, legea o facea pop-up-ul alb cu aroma de cocos.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Aromare Pop-up

Mesaj de dancalinescu »

Ionut, ca o banuiala personala. Care sunt sansele ca problema cu colorile sa fie de fapt una de vizibilitate in functie de cum se propaga lumina in lacul respectiv?
Intensitatea luminii tine cont de adancimea apei, cat de curate e apa, unghiul fata de sursa de lumina si toate acestea afecteaza vizibilitatea in apa. Banuiesc ca unele culori sunt observate mai usor de catre peste.
Bineinteles apoi intra in ecuatie si aroma si continutul bilei.

E doar o teorie, daca aberez, te invit sa imi explici daca ai timp si bineinteles, chef. :P

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Aromare Pop-up

Mesaj de Andrei91 »

Pe langa vibilitatea culorilor in apa in functie de lumina propagata mai conteaza si culoarea substratului.Unele culori dau rezultate bune in functie de anotimp, zi sau noapte. Nu totdeauna este o regula, iar parerile cu siguranta sunt impartite, daca tin minte in ultimele partide anul trecut, cele mai bune rezultate pe zi le-am avut la culoarea galbena si roz.Noaptea lucrurile se schimbau, mergea mai bine culoarea alba.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”