Boilies home

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies home

Mesaj de nit_matias »

Citind topicul acesta, observ cum fiecare vrea sa capete un avantaj, baitshop vrea sa vanda ingredient, cpk bile, alti recomanda 4carp ca fiind cei mai buni. Ceea ce iti zic eu este un sfat care chiar daca marea majoritate il stiu prefera sa il omita, bilele in sine nu o sa iti aduca niciodata pestele, conteaza mult mai mult localizarea si strategia de nadire, modul in care pescuiesti si ceea ce vrei sa prinzi. Poti sa ai cele mai bune bile, daca pestele nu e acolo nu are cine sa le manance. Cu alte cuvinte ce vreau sa spune este ca daca nu pescuiesti in concursuri si o faci doar de placere, incearca sa gasesti o bila buna din punct de vedere al raportului calitate-pret si iti garantez ca daca pescuiesti cum trebuie o sa prinzi tot ca la o bila de 70 ron/kg. Intr-adevar la partide lungi de peste 3-4 zile cand ai nevoie ca bila sa nu se taie, iti trebuie bile bune, dar pentru partidele de weekend cele la 35 ron/kg sunt foarte bune. Iar plecand de aici poti sa faci ce vrei cu bilele respective, vrei atractie le dipuiesti, vrei sa prinzi peste mare le usuci si tot asa in functie de temperatura apei, profilul lacului si pestele vizat.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Boilies home

Mesaj de ionut72 »

nit_matias scrie:Citind topicul acesta, observ cum fiecare vrea sa capete un avantaj, baitshop vrea sa vanda ingredient, cpk bile, alti recomanda 4carp ca fiind cei mai buni. Ceea ce iti zic eu este un sfat care chiar daca marea majoritate il stiu prefera sa il omita, bilele in sine nu o sa iti aduca niciodata pestele, conteaza mult mai mult localizarea si strategia de nadire, modul in care pescuiesti si ceea ce vrei sa prinzi. Poti sa ai cele mai bune bile, daca pestele nu e acolo nu are cine sa le manance. Cu alte cuvinte ce vreau sa spune este ca daca nu pescuiesti in concursuri si o faci doar de placere, incearca sa gasesti o bila buna din punct de vedere al raportului calitate-pret si iti garantez ca daca pescuiesti cum trebuie o sa prinzi tot ca la o bila de 70 ron/kg. Intr-adevar la partide lungi de peste 3-4 zile cand ai nevoie ca bila sa nu se taie, iti trebuie bile bune, dar pentru partidele de weekend cele la 35 ron/kg sunt foarte bune. Iar plecand de aici poti sa faci ce vrei cu bilele respective, vrei atractie le dipuiesti, vrei sa prinzi peste mare le usuci si tot asa in functie de temperatura apei, profilul lacului si pestele vizat.
Sunt perfect de acord cu cele spuse cu o singura exceptie: exista bile "bune" (prinzatoare) si pentru partidele lungi la 35, hai maximum 40lei/kg (un exemplu sunt bilele lui Calin Visoianu, pe care el insusi le recomanda pentru partidele lungi. Pe Dunare ce e drept, dar nu "tusesc" pe alte lacuri, cu atat pe carpodromuri unde concurenta pe hrana e acerba). Mai mult, la pescuitul de placere in partide lungi, de regula, se cauta exemplarele mari. Pentru care mult mai potrivite sunt bilele tari, dezhidratate, nu cele proaspete. Deci bile care pot fi cumparate inclusiv acum in extrasezon (in perioada reducerilor si sunt destui care fac reduceri) si folosite fara probleme in sezonul viitor.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de Vladut Mateianu »

Cristian Andrei scrie:Eu zic sa luam in calcul pretul la care cumpara producatorii ingredientele.Un pret cu 30% mai mic fata de pretul cu care cumparam noi ingredientele, poate reprezenta adaosul lor comercial...la care se mai aplica un 10-15%, ca doar au facut/fac investitii in promovare si uite asa ajungem la un adaos corect din punctul meu de vedere, daca suntem comozi si nu vrem sa ne batem capul cu ingrediente, mixuri, retete...
:D :D :D

O sa-ti spun un secret. Nu exista producator sa aiba adaos sub 100%, si nu uita ca sunt cel mai vechi de pe piata, deci cam stiu ce spun.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de osc1or »

Vladut Mateianu scrie: :D :D :D

O sa-ti spun un secret. Nu exista producator sa aiba adaos sub 100%, si nu uita ca sunt cel mai vechi de pe piata, deci cam stiu ce spun.... :wink:

Eu estimam un 40-50% adaos producator.
In aceste conditii o bila de maxim 30 lei cu 40% adaos magazin + 100% adaos producator iese bila la max 9 lei/kg.. malai, tarate, gris, pesmet, ttx si putin lapte praf..:))
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Boilies home

Mesaj de Vladut Mateianu »

osc1or scrie:
Vladut Mateianu scrie: :D :D :D

O sa-ti spun un secret. Nu exista producator sa aiba adaos sub 100%, si nu uita ca sunt cel mai vechi de pe piata, deci cam stiu ce spun.... :wink:

Eu estimam un 40-50% adaos producator.
In aceste conditii o bila de maxim 30 lei cu 40% adaos magazin + 100% adaos producator iese bila la max 9 lei/kg.. malai, tarate, gris, pesmet, ttx si putin lapte praf..:))
Nici magazinele nu prea lucreaza cu 40% la nada.... :D mai pune ceva ! :wink:

Dar in principiu ai dreptate, de aceea si sfatul meu este ca cei pasionati la maximum de pescuitul la boilies(si care sunt f putini) sa aiba curajul sa-si faca propriile retete si propriile bile... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies home

Mesaj de nit_matias »

Atentie, una e adaos comercial si alta este profit. Poti sa ai adaos de 100% si profit de 5% din cifra de afaceri.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: Boilies home

Mesaj de Alex Coclet »

gaby_po23 scrie:O parere va rog

cum ies mai bine..sa imi fac eu bile pentru mine sau sa le cumpar de la producatori..
Nu stiu cum ies mai ieftin si mai calitativ
Uite o varianta prinzatoare si ieftina(mai ales in sezonul rece).

Parte solida:
1. Club Mix 3KG - 112.5 lei
2. Red Hering 1KG - 42.3 lei
3. The Secret 1KG - 36 lei
Parte lichida:
1. Meteor Squid&Plum&Black Pepper(500ml) - 58.65
2. 5*8=40 oua- 30 lei
Iti ies ~7.5 kg de bile. Cost total = 279.45
Pret/Kg=37.26 lei (fara rulat la atelier)

Poti incerca si alcatuirea de mixuri dar trebuie sa te documentezi putin inainte.

gaby_po23
pescar de competitie
Mesaje: 1094
Membru din: Joi Oct 15, 2009 8:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies home

Mesaj de gaby_po23 »

am un buget de 1000 lei de inceput si doresc sa imi cumpar componentele..adica..momentan partea lichida si cea solida..
La partea lichida...ce sa cumpar....

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: Boilies home

Mesaj de Alex Coclet »

gaby_po23 scrie:am un buget de 1000 lei de inceput si doresc sa imi cumpar componentele..adica..momentan partea lichida si cea solida..
La partea lichida...ce sa cumpar....
Partea lichida este completa in Squid&Plum&Black Pepper de la Meteor. Contine si aminoacizi si arome.
Daca vrei tu sa iti faci propria parte lichida incearca asa: CSL(30%) + Extract de ficat (30%) + L030(30%) + Aroma principala + Aroma secundara(8+2%). Anotimp rece arome pe baza de esteri , vara pe baza de ulei.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Domeniul nadelor este mult mai interesant daca iti lasi fantezia si inspiratia sa lucreze. Nu cred ca exista un tipar de parte lichida universal valabila (sau de mix).. trebuie sa iti placa sa experimentezi, sa te joci cu ingredientele, sa testezi... nu trebuie sa iei totul de-a gata de pe forum.
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”