Boilies scoica apa rece

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gica maxim
Mesaje: 168
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:57
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Boilies scoica apa rece

Mesaj de gica maxim »

Rog pe cei mai experimentati sa imi dea o reteta de boilies cu aroma de scoica pt apa rece
Ca incepator in boilies home made mam gandit la un mix winter +aroma de mussel:
150gr acid casein
150gr rennet casein
100g wpc 80
50 gr isolat de soia
150gr meggablend
100gr gris
100gr supergold 60
100gr faina carapace scoica
50gr robin red
50gr extract de glm
30gr betaina
50ml mussel protein
50ml minamino
10ml aroma glm

Va rog sa imi spuneti daca combinatia este gresita sau nu se ruleaza plus orice sfat cat de mic este binevenit..Multumesc
Ghimar Carp Team

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de DumiD »

nu-s cam multe 14 ingrediente?

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de nit_matias »

Eu zic sa ramai la un mix produs de o firma, ca sa iti faci tu mix de apa rece nici nu apuci sa iti dai seama daca functioneaza sau nu.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

szucs lorand
Mesaje: 716
Membru din: Mie Noi 27, 2013 19:18
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de szucs lorand »

Faci solubile sau fierte?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de osc1or »

am si eu o intrebare, la ce pret ajunge kg de bile?
mi se par foarte multe proteine lactice foarte scumpe in mix..+50gr GLM + 50gr RR..
Critic echilibrat

Avatar utilizator
gica maxim
Mesaje: 168
Membru din: Mie Oct 20, 2010 9:57
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de gica maxim »

deocamdata mam orientat spre bile fierte...la solubile mi se pare ca ar mai trebui schimbata destul de mult lista cu ingrediente

pretul pt un kg de bile nu lam calculat si nici nu ma intereseaza costul final...ce vreau eu sa aflu daca reteta e buna si parerile celor avizati sant binevenite asupra la ce ar mai trebui schimbat sau inbunatatit...

dispun si de timp si de resurse pt acest proiect ...asta ca sa raspund sugestiilor de mai sus ...multumesc
Ghimar Carp Team

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de ovideli »

gica maxim scrie:Rog pe cei mai experimentati sa imi dea o reteta de boilies cu aroma de scoica pt apa rece
Ca incepator in boilies home made mam gandit la un mix winter +aroma de mussel:
150gr acid casein
150gr rennet casein
100g wpc 80
50 gr isolat de soia
150gr meggablend
100gr gris
100gr supergold 60
100gr faina carapace scoica
50gr robin red
50gr extract de glm
30gr betaina
50ml mussel protein
50ml minamino
10ml aroma glm

Va rog sa imi spuneti daca combinatia este gresita sau nu se ruleaza plus orice sfat cat de mic este binevenit..Multumesc
pt un plus de aroma de crustacee eu as adauga si Faina de krill (Antarctic Krill Meal) dar atentie la dozaj (face bile mai usoare), nu prea cred ca se va lega mixul din cauza proteinelor lactice
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de ovideli »

nit_matias scrie:Eu zic sa ramai la un mix produs de o firma, ca sa iti faci tu mix de apa rece nici nu apuci sa iti dai seama daca functioneaza sau nu.
nit_matias are dreptate, eu as merge pe un mix de apa rece la care poti sa adaugi la partea lichida cam ce crezi ca ar merge la mixul respectiv, dupa care vezi rezultatele.

ca sa testezi asa ceva iti trebuie timp, bani si foarte multa munca. spor la treaba, sa ne ti la curent cu rezultatele.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de osc1or »

Omul a spus ca dispune de toate resursele necesare pentru acest proiect!
E o provocare sa prinzi peste la un mix propriu! Iar satisfactiile sunt mult mai mari!
Critic echilibrat

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Boilies scoica apa rece

Mesaj de DumiD »

osc1or scrie:Omul a spus ca dispune de toate resursele necesare pentru acest proiect!
E o provocare sa prinzi peste la un mix propriu! Iar satisfactiile sunt mult mai mari!
daca potenta financiara si timpul liber ar fi garantul unei retete de boilies mult mai prinzatoare decat un ready made am avea o multime de pescari fericiti. as intreba unul din producatorii nostri autohtoni daca introducerea intr-una dintre retetele consacrate a unor ingrediente mai scumpe cu 50% sa zicem ar fi garantia unei partide macar cu 30% mai eficiente. daca da, eu unul as plati fericit 100 sau 150 de lei pe un kilogram de boilies cu care sa rup in doua.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”