faina peste in boiles ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

faina peste in boiles ?

Mesaj de osc1or »

ritesco scrie:
Levi scrie:Faina de peste nu este deloc obligatorie intr-un mix conceput pentru a selecta exemplarele mari. De ce ? Ptr a faina de peste are tendinta de a face boilesul prea atractiv in detrimetrul selectiei.
Ce ar trebui sa contina un boilies pentru selectie ?
Parerea mea este ca tre sa contina faina de peste LT, robin red, sare, zahar, un lichid nutritiv bun si o granultatie care sa faca bila permeabila
Critic echilibrat

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: faina peste in boiles ?

Mesaj de ritesco »

osc1or scrie:
ritesco scrie:
Levi scrie:Faina de peste nu este deloc obligatorie intr-un mix conceput pentru a selecta exemplarele mari. De ce ? Ptr a faina de peste are tendinta de a face boilesul prea atractiv in detrimetrul selectiei.
Ce ar trebui sa contina un boilies pentru selectie ?
Parerea mea este ca tre sa contina faina de peste LT, robin red, sare, zahar, un lichid nutritiv bun si o granultatie care sa faca bila permeabila
Intrebarea era pentru Levi :D
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
Bogdan Timis
Mesaje: 364
Membru din: Mar Oct 06, 2015 10:23
Puncte: 0
Localitate: Buzau

Re: faina peste in boiles ?

Mesaj de Bogdan Timis »

ce inseamna LT?
pSD - ciuma rosie!
---- ---!

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: faina peste in boiles ?

Mesaj de ovideli »

Bogdan Timis scrie:ce inseamna LT?
Low Temperature
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: faina peste in boiles ?

Mesaj de Andrei91 »

O intrebare pentru cei care au follsit plasma de sange, comparativ cu wpc intareste coca? Ce alte ingtediente cunoasteti inafara de hemoglobina si wpc care sa fie buni lianti si sa intareasca pasta ( exclus toate proteinele lactice) Multumesc

szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: faina peste in boiles ?

Mesaj de szabo laszlo »

Sa intareasca pasta ?.... sau boiliesul gata dupa fierbere ? Albumina de ou intareste vizibil boiliesul fiert,reduce timpul de fierbere,si lasa bila permiabila efectele folosirii se observa de la 50-60 gr / kg dar nu e bine sa treci de 100 gr/kg. In combinatie cu plasma se pot corecta problemele de fermitate si tarie la bile

szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: faina peste in boiles ?

Mesaj de szabo laszlo »

Plasma de sange intareste coca mai bine zis o face mai lucrabila dar dupa fierbere nu obtii bile la fel de tari ca si cu o cantitate identica de albumina ,in schimb efectele albuminei se vad mai bine dupa fierbere si uscare .In concluzie albumina e pacat sa o folosesti in bile solubile costa mult mai mult ca plasma si parca nu imbunatateste la fel de bine pasta ca si plasma .Dar daca ai nevoie de bile mai tari si care sa fie fierte mai putin si sa reziste chiar si 2-3 zile sub apa dar sa fie si permiabile atunci o combinatie de plasma si albumina este necesara .

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: faina peste in boiles ?

Mesaj de Andrei91 »

Da am inteles, stiu lucrul asta despre albumina, plasma de sange face coca lucrabila, ii da fermitate, dar in comparatie cu wpc-ul folosit in aceasi cantitate se simt diferente notabile ? Eu acum vad ca prima data am.acris plasma .. apoi hemoglobina.. Eu am nevoie de un liant care sa.nu fie de origine lactica si care sa imi ofere putina elasticitate/fermitate la coca sa se ruleze bine ( in genul wpc) , eu ma gandeam la o combinatie intre plasma si hemoglobina, cea din urma imi ofera si putina culoare, care ce e drept imi place. Dozajul ar fi cam 30g plasma + 20g hemoglobina. Folosesc si 100 g pudra de ou in.mix( nu folosesc oua proaspete, ci doar pudra+apa) tind sa cred ca pudra intareste destul bila dupa fierbere si nu am nevoie de albumina, in cel mai rau caz combin 70g pudra si 30 g albumina si am rezolvat problema duritatii dupa fierbere. Astept parerea ta, mersi.

szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: faina peste in boiles ?

Mesaj de szabo laszlo »

Cu plasma vei obtine cam acelasi rezultate ca si cu wpc-ul daca nu mai bune mai ales la cele fierte ,doar mirosul si gustul difera ( cea de wpc parca e mai placut fata de mirosul plasmei care are un miros mai putin placut )Despre hemoglobina nu pot spune nimic nu am lucrat cu ea ,cei 30gr de plasma ( plus 20 gr hemoglobina ) propus de tine pentru inceput mi se pare putin ,dar totul depinde de celelalte ingrediente ,dupa parerea mea cei 100 gr de ou praf ar trebui sa contina 30-40 albumina iai restul galbenus .

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: faina peste in boiles ?

Mesaj de Andrei91 »

Da pai ma bazez si pe albumina din ou, mai folosesc si un lapte praf de calitate, cu continut de zer. Acum voi vedea in cel mai rau caz ma rezum la wpc. Multumesc de sfaturi.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”