Gama The black one

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Gama The black one

Mesaj de delcea_sergiu »

Buna seara!
A folosit cineva gama aceasta sezonul trecut pe baltile din zona Bucurestiului? Am cumparat la targul Syma din Budapesta 5kg de fierte 22mm the Black One, personal mixul mi s-a parut interesant cu un nivel ridicat de condimente. In schimb constat ca s-au decolorat putin desi nu le-am scos din ambalajul original, cred ca trebuie rehidratate la inceputul sezonului. Sfaturi de la cei care le-au folosit privind re-hidratarea?

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gama The black one

Mesaj de xdocx »

Este de la sarea folosita ca unic conservant :wink: :wink: :wink: :wink:
Daniel Spoiala

Avatar utilizator
xdocx
Mesaje: 318
Membru din: Lun Noi 02, 2009 8:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Gama The black one

Mesaj de xdocx »

Am achizitionat si eu cateva kilograme de bile The one.
Bilele au "patit" acelasi lucru, si mi-am pus aceiasi intrebare ca si tine...
Numai ca am deschis punga si am gustat bilele...Erau sarate :wink: :wink: :wink:


Am intrebat producatorul care mi-a confirmat ca mixul the one contine o mare cantitate de sare deoarece Peter Micula, cel care coordoneaza productia. a dorit ca in mix sa nu existe alt conservat.

Prin urmare, prin deshidratare iese sarea din bile, aceasta aparand pe suprafata.

Atata timp cat eu imi tin bilele solubile proaspete mai mult timp in sare, nu cred ca este nicio problema!

Sper ca ti-am fost de ajutor!
Daniel Spoiala

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Gama The black one

Mesaj de delcea_sergiu »

Da, mi se parea ciudata culoarea usor-alba pentru ca nu era puful acela cunoscut. Vazusem in descrierea produsului ca nu contine conservant dar nu stiam aceste detalii. Personal nu am experienta prea mare cu sarea in bile, eu ma gandeam sa le re-hidratez cu o amorsa si extract de chili sau un ulei de canepa picant.

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: Gama The black one

Mesaj de Neacsu Mircea »

1 litru de parte lichida bile si ai rezolvat problema sau le rehidratezi iainte de pescuiala le pui intr-un sac de primire bagandu-le in apa 45 de minute si le lasi acolo pana instalezi cort ,lasete etc si te apuci de ele FIR INTINS
Vice Campion National 2014

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Gama The black one

Mesaj de delcea_sergiu »

Multumesc de sfaturi! Partea lichida originala nu cred ca o au lansata pe piata, doar un dip aferent gamei.

szucs lorand
Mesaje: 716
Membru din: Mie Noi 27, 2013 19:18
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: Gama The black one

Mesaj de szucs lorand »

Eu spun ca lucrul alb ne e sare si caseina la cele fierte si multa lume crede cs e mucegai sau mai stiu eu ce.parerea mea.

Avatar utilizator
Razvan Gheorghe
Mesaje: 999
Membru din: Lun Oct 23, 2006 11:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Gama The black one

Mesaj de Razvan Gheorghe »

szucs lorand scrie:Eu spun ca lucrul alb ne e sare si caseina la cele fierte si multa lume crede cs e mucegai sau mai stiu eu ce.parerea mea.
E sare nu e mucegai!!!
RAZVAN GHEORGHE
CarpBait Fishing Club
ViceCampion Național 2020
Campion National 2022
http://www.carpbait.ro

Imagine

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Gama The black one

Mesaj de delcea_sergiu »

Mucegaiul este in general verde, sau apare ca un puf, ce am observat pe bile este o crusta extrem de fina albicioasa. Am desfacut o punga sa le gust si intr-adevar pare a fi usor-sarata aceasta crusta.

robert 82
Mesaje: 56
Membru din: Vin Dec 28, 2012 19:45

Re: Gama The black one

Mesaj de robert 82 »

Mucegai sau nu, important este sa prinda peste.Din pacate anul trecut nu am auzit pe nimeni sa laude aceste boilesuri chiar daca se zice ca s-a castigat un campiont mondial cu ele!
Vancea Robert

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”