lichid nutritiv ....home made?!

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
mariuspak
Mesaje: 17
Membru din: Mie Mai 28, 2014 23:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

lichid nutritiv ....home made?!

Mesaj de mariuspak »

Salutare la toata lumea! Se poate numi lichid nutritiv sau se poate adauga in boiliesuri lichid obtinut din fierberea racilor(in prealabil dati prin masina de tocat), eventual in combinatie cu sepie(se gaseste la Obor proaspata) ? Asta in ideea de a merge pe natural...

mac-mac team
Mesaje: 166
Membru din: Mar Mai 08, 2012 17:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lichid nutritiv ....home made?!

Mesaj de mac-mac team »

Trebe conservant alimentar , altfel se strica forte rapid ( orce se pote pune in mix , sii ton , pui , scoici .....)

mariuspak
Mesaje: 17
Membru din: Mie Mai 28, 2014 23:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lichid nutritiv ....home made?!

Mesaj de mariuspak »

La sfarsitul lui iunie intentionez sa merg pe Chilia si ma gandeam sa bag in boiliesuri lichid( nutritiv-aroma) cativa raci si cateva sepii ,totul dat prin masina de tocat si fiert cu monogutamat de sodiu.

cuostea
Mesaje: 46
Membru din: Vin Mar 08, 2013 14:43

Re: lichid nutritiv ....home made?!

Mesaj de cuostea »

si de unde cumperi MSG?

mariuspak
Mesaje: 17
Membru din: Mie Mai 28, 2014 23:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lichid nutritiv ....home made?!

Mesaj de mariuspak »

Din Dragon,de la magazinele asiatice. Se gaseste acolo si faina de porumb,orez..

EcoFish
Mesaje: 21
Membru din: Dum Feb 16, 2014 16:57

Re: lichid nutritiv ....home made?!

Mesaj de EcoFish »

mariuspak scrie:Salutare la toata lumea! Se poate numi lichid nutritiv sau se poate adauga in boiliesuri lichid obtinut din fierberea racilor(in prealabil dati prin masina de tocat), eventual in combinatie cu sepie(se gaseste la Obor proaspata) ? Asta in ideea de a merge pe natural...
Personal as pune 2-3 pustani de la Murighiol sa-mi culeaga vre-o suta de scoici, le-as toca, si ce rezulta as folosi ca extract pur natural introdus in partea lichida a boiliesurilor. Problema alterarii se rezolva bineinteles prin congelarea bilelor si transportarea lor intr-o lada frigorifica. Ca si mix de baza as alege krill-ul sau Vortex-ul de la Sticky, care la sfarsitul lui martie mi-au dat rezultate foarte bune pe canalul Bogdaproste.

mariuspak
Mesaje: 17
Membru din: Mie Mai 28, 2014 23:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: lichid nutritiv ....home made?!

Mesaj de mariuspak »

Pana urma am facut lichidul... Am luat raci,midii,o caracatita,o sepie,un calamar si sardine(totul a costat 53 roni).Am dat totul prin masina de tocat cu exceptia clestilor de raci pe care I-am pus la fiert prima data cu midiile timp de 10 min . Am scos clestii si midiile , le-am curatat si tocat iar apoi le-am amestecat cu restul de tocatura in care am mai pus msg. Am fiert totul la foc mic timp de 10 min. Au rezultat 6 litri de lichid cu un miros de te trazneste....ceva gen squid +monster crab(rac) :).Preventiv am pus si un plic de benzoate de sodium si am bagat totul la borcane si sterilizat. Am rulat si doua kg de mix cu oua si lichidul "minune". Acum nu mai ramane decat sa vad ce dracia dracu a iesit.. :) UN lucru e sigur pana acum: puteeee al dracului.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: lichid nutritiv ....home made?!

Mesaj de osc1or »

mariuspak, ai prins ceva cu bilele alea pana la urma?
Critic echilibrat

doruSV
Mesaje: 82
Membru din: Lun Feb 17, 2014 19:02
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: lichid nutritiv ....home made?!

Mesaj de doruSV »

Pe langa faptul ca mi se pare amuzant, am sa incerc si eu chestia asta. De ce n-ar merge?
Sper sa nu ma trezesc cu vecinii pe la usa sa ma intrebe ce fripturi prepar prin bucatarie :)

Mai mult ca sigur voi adauga si ficat de peste la mixul ala, probabil in combinatie cu scoici si creveti totodata, numai sa gasesc pe la altii care curata peste in cantitate mai mare, gen restaurant sau hypermarket.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”