RETETA BOILIES....

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

RETETA BOILIES....

Mesaj de mihasca_doru »

buna seara,dragi pescari!!!!in randurile ce urmeaza o sa va impartasesc o reteta de boilies birfood destul de ieftina dar cu ingrediente de buna calitate,cel putin asa cred eu.... :D :D ..va rog sa imi dati idei daca trebuie schimbat ceva.....ASTEPT CU NERABDARE PARERILE VOASTRE.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: reteta suna cam asa:

200 g clo-2,5 lei
100 g gris-1 lei
50 g faina de drojdie-1 lei
50 g pudra de chili-2 lei
150 g izotat de soia-4 lei
100 g wpc-9 lei
100 g faina alune tigrate-1,5 lei
50 g faina de canepa-1 lei....macinata mai mare pt textura
150 g vitamelo-2 lei
50 g protein konzentrat (Proteina continuta este mai mare de 70% din care digerabila 98%,foarte solubil)
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: RETETA BOILIES....

Mesaj de pilbak levente »

nu sunt cam multe ingrediente solubile?

szucs lorand
Mesaje: 716
Membru din: Mie Noi 27, 2013 19:18
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: RETETA BOILIES....

Mesaj de szucs lorand »

S-ar putea sa fie lipicioasa coca de la wpc si vitamelo.ambele eu spun ca nu isi au rostul.pune altceva in loc la vitamelosau mareste doza la una sau mai multe ingrediente.parerea mea.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: RETETA BOILIES....

Mesaj de osc1or »

ai 500g ingrediente solubile,

50 g faina de drojdie-1 lei
150 g izotat de soia-4 lei
100 g wpc-9 lei
150 g vitamelo-2 lei
50 g protein konzentrat (Proteina continuta este mai mare de 70% din care digerabila 98%,foarte solubil)

Nu am experienta prea mare in bile birdfood, dar cred ca este imposibil sa rulezi...
Critic echilibrat

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: RETETA BOILIES....

Mesaj de petre iulian »

Cumpara CLO-CCMore si ruleaza-l direct asa :D .. bile tari/fierte
eu nu am incercat din lipsa de timp dar .....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: RETETA BOILIES....

Mesaj de ritesco »

Ai si wpc,vitamelo si protein konzentrat,renunta la vitamelo,pune 50 grame protein konzentrat si 100 grame wpc,daca e greu la rulat,mai scazi doza,sau renunti la proteinkonzentrat si cresti doza de wpc,incearca sa adaugi si meggablend (egg biscuit ),faina de canepa o poti inlocui ori cu seminte de canepa fierte si macinate ori cu seminte de pasarele,pentru partea lichida iti recomand Esterblend 12 + Pear of banana + Liquid Candy Sweetener ca si aroma,pe langa poti adauga si Csl sa iesi mai ieftin,Milamino,aici parerile sunt impartite
Eu bine,Tu ?

Avatar utilizator
mihasca_doru
Mesaje: 154
Membru din: Lun Iul 04, 2011 20:35

Re: RETETA BOILIES....

Mesaj de mihasca_doru »

am schimbat reteta :D :D ...va multumesc pt sfaturi!!acum suna cam asa:
200 g clo
200 g megablend rosu
100 g gris
50 g faina de drojdie
50g pudra de chili
150 g izotat de soia
100 g wpc
150 g faina alune tigrate
Pescarul contează mai mult pe lăcomia peştelui, decât pe propria-i inteligenţă

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: RETETA BOILIES....

Mesaj de Alex_Sebastian »

mihasca_doru scrie:am schimbat reteta :D :D ...va multumesc pt sfaturi!!acum suna cam asa:
200 g clo
200 g megablend rosu
100 g gris
50 g faina de drojdie
50g pudra de chili
150 g izotat de soia
100 g wpc
150 g faina alune tigrate
ti-ar creste usor costurile dar eu as scoate 100 gris si 50 pudra de chilli si chiar si 100 din megablend si as face asa. 100 de megablend as scoate deoarece ai prea multa samanta si o sa te incurce la rulat. ce am scos as inlocui cu faina de vanilie de la CC moore. si as face reteta asa.

200 g clo
100 g megablend rosu
50 g faina de drojdie
150 g izotat de soia
100 g wpc
200 g faina alune tigrate
200 g faina de vanilie

partea lichida asa cum ti s-a mai recomandat CSL (nu mai mult de 50 ml) si din partea mea + melasa (buna) undeva la 25 ml (o lingura de supa plina sa de-a pe afara daca te incurca la cantarit vascozitatea), 10 ml de ulei de canepa si 10 ml de porumb. aroma poti sa ramai
la Esterblend 12 + Pear of banana + Liquid Candy Sweetener.
eu asa pune 3 ml de ester cream cu 4 ml Pear of banana + 1 ml Liquid Candy Sweetener.

Avatar utilizator
aurelian_solomon
Mesaje: 217
Membru din: Joi Iun 27, 2013 8:57
Puncte: 0
Localitate: Sighisoara

Re: RETETA BOILIES....

Mesaj de aurelian_solomon »

Alex_Sebastian scrie:
mihasca_doru scrie:am schimbat reteta :D :D ...va multumesc pt sfaturi!!acum suna cam asa:
200 g clo
200 g megablend rosu
100 g gris
50 g faina de drojdie
50g pudra de chili
150 g izotat de soia
100 g wpc
150 g faina alune tigrate
ti-ar creste usor costurile dar eu as scoate 100 gris si 50 pudra de chilli si chiar si 100 din megablend si as face asa. 100 de megablend as scoate deoarece ai prea multa samanta si o sa te incurce la rulat. ce am scos as inlocui cu faina de vanilie de la CC moore. si as face reteta asa.

200 g clo
100 g megablend rosu
50 g faina de drojdie
150 g izotat de soia
100 g wpc
200 g faina alune tigrate
200 g faina de vanilie

partea lichida asa cum ti s-a mai recomandat CSL (nu mai mult de 50 ml) si din partea mea + melasa (buna) undeva la 25 ml (o lingura de supa plina sa de-a pe afara daca te incurca la cantarit vascozitatea), 10 ml de ulei de canepa si 10 ml de porumb. aroma poti sa ramai
la Esterblend 12 + Pear of banana + Liquid Candy Sweetener.
eu asa pune 3 ml de ester cream cu 4 ml Pear of banana + 1 ml Liquid Candy Sweetener.
O curiozitate daca imi permiteti, de ce nu mai mult de 50 ml CSL?
Multumesc!

Alex_Sebastian
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: RETETA BOILIES....

Mesaj de Alex_Sebastian »

boilies nu inseamna baga bani ca prinzi peste ci echilibru, cel putin eu asta am constatat prin faptul ca trebuie sa-l faci sa se lege, sa-l rulezi si cel mai important sa prinda peste. parerea mea este ca la partea lichida si aroma nu trebuie exagerat si nu neaparat daca pute prinde si peste. Mai experimentatii in boilies si care au avut rezultate, in acei 450-550 ml de parte lichida pe care o ia mixul recomanda 100 ml de lichide nutritive. din partea mea poti sa pui si 500 ml de CSL sa faci experimente pe banii tai, dar mai bine pui mana si citesti ce face si ce rol are fiecare ingredient in mix si in functie de buget iti cumperi ingredientele, te joci putin cu nervii tai daca se leaga sau nu mixul si pe urma la test, unde daca prinzi ca si la Heineken (bucuria nemarginita). :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”