vreau sa fac boilies

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
kataroy
Mesaje: 12
Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:56
Puncte: 0
Localitate: constanta

vreau sa fac boilies

Mesaj de kataroy »

salutare

pentru ca mam apucat din nou de pescuit,de data asta mai adunc,dupa 10 ani,si vreau sa ma apuc si sami fac singur bilele..stiu ca nui usor,habar nam despre nimic din ce contine si cum se prepara un boilies ami asum toate nereusitele si reusitele
stiu ca pentru asta in primul rand ati trebuie vointa(o am)ma de rulat si pistol- nu am,si aici vin cu rugamintea la cine cunoaste si ami poate da niste sfaturi,mar interesa o masa care face 2-3 marimi daca sant,si care sant bune, nu este vb de bani,nu vreau sa iau ceva ieftin si sa o arunc dupa o rulare douo,dupa asta as dori niste sfaturi cam ce ar fi mai important in boilies,partea lichida,partea solida,niste sfaturi,poate si o reteta doua de incepator cu care sa pot face primele bile..
am citit tot ce este pe furumuri despre bile si cum se fac,dar ma cam ustura capu ca nu prea le inteleg asa bine denumirile astea,si trebuie sa o iau babeste..
sant bucatar,deci putere de munca este,rabdare este,vointa este doar bile nui :))) deocamdata
va multumesc si astept sfaturile voastre

adrian hermeziu
Mesaje: 38
Membru din: Lun Mar 16, 2015 9:04
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: vreau sa fac boilies

Mesaj de adrian hermeziu »

haide sa fiu e primul care incearca

masa de rulat care sa ruleze 2-3 dimensiuni nu exista, gasesti in comert mese de rulat bune pana in 85 lei pe ce dimensiune doresti ( personal pe ale mele am rulat peste 1 tona de bile si se prezinta bine si acum )
din punct de vedere al compozitiei bilelor trebuie sa stii ce vrei de la ele, adica partide scurte medii sau lunga durata. la un boilies din punctul meu de vedere prima data prinde partea lichida, apoi intra in actiune ingredientele solubile din compozitia mixului si apoi mixul in sine. Pe de alta parte foarte mare importanta o are balta pe care pescuiesti ( carpodrom sau salbatica ) localizarea pestelui, etc
Pentru a realiza un mix ( partea solida a unui boilies ) poti folosi ingrediente putine consacrate in cantitati mai mari, sau cum fac marea majoritate 14-15 ingrediente dar in cantitati mai mici pentru diminuarea costului. Mai jos ai o reteta de mix si partea aferenta lui , bila prinde peste si prinde foarte bine dar nu uita de cele scrise mai sus legat de balta, localizare etc

100g gris
100g soia
150g CLO
300g LT94
50g predigerata
100g WPC
50g pudra de ficat
100g Robin Red
50g varec

si partea lichida

50ml marine 17 sau krill amino compound
25ml extract ficat lichid
15ml ulei somon
10ml aroma squid cu stropeala (7 cu 3)
1ml ulei piper negru.

aceste ingrediente se pot procura de la diversi producatori de nada pe care ii gasesti pe net.

cu respect,

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vreau sa fac boilies

Mesaj de Digital »

kataroy scrie:salutare

pentru ca mam apucat din nou de pescuit,de data asta mai adunc,dupa 10 ani,si vreau sa ma apuc si sami fac singur bilele..stiu ca nui usor,habar nam despre nimic din ce contine si cum se prepara un boilies ami asum toate nereusitele si reusitele
stiu ca pentru asta in primul rand ati trebuie vointa(o am)ma de rulat si pistol- nu am,si aici vin cu rugamintea la cine cunoaste si ami poate da niste sfaturi,mar interesa o masa care face 2-3 marimi daca sant,si care sant bune, nu este vb de bani,nu vreau sa iau ceva ieftin si sa o arunc dupa o rulare douo,dupa asta as dori niste sfaturi cam ce ar fi mai important in boilies,partea lichida,partea solida,niste sfaturi,poate si o reteta doua de incepator cu care sa pot face primele bile..
am citit tot ce este pe furumuri despre bile si cum se fac,dar ma cam ustura capu ca nu prea le inteleg asa bine denumirile astea,si trebuie sa o iau babeste..
sant bucatar,deci putere de munca este,rabdare este,vointa este doar bile nui :))) deocamdata
va multumesc si astept sfaturile voastre
Sfatul meu este :prima data apucate de carte :wink:
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: vreau sa fac boilies

Mesaj de rinvid2000 »

Daca nu folosesti mai mult de 100 de kg / sezon nu merita sa le faci. Sunt multe firme pe piata care vand boiliesuri bunicele la o un pret cuprins intre 15- 35 ron / kg . Pana o sa ajungi sa creezi un boilies prinzator la valoarea de sa zicem 20 ron / kg o sa arunci multi bani pe geam pe teste .... plus deranjul si munca....

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: vreau sa fac boilies

Mesaj de nit_matias »

rinvid2000 scrie:Daca nu folosesti mai mult de 100 de kg / sezon nu merita sa le faci. Sunt multe firme pe piata care vand boiliesuri bunicele la o un pret cuprins intre 15- 35 ron / kg . Pana o sa ajungi sa creezi un boilies prinzator la valoarea de sa zicem 20 ron / kg o sa arunci multi bani pe geam pe teste .... plus deranjul si munca....
Subscriu, dar exista situatii in care mie unu mi-ar placea sa pot sa imi fac bile din nou. Sunt momente in care sti cum ar trebui sa faci bilele ca sa prinzi (mai ales primavara devreme si toamna tarziu). Eu am vandut tot exact pentru ca era multa munca, mizerie, imputiciune si altele.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: vreau sa fac boilies

Mesaj de dancalinescu »

Digital scrie:
kataroy scrie:salutare

pentru ca mam apucat din nou de pescuit,de data asta mai adunc,dupa 10 ani,si vreau sa ma apuc si sami fac singur bilele..stiu ca nui usor,habar nam despre nimic din ce contine si cum se prepara un boilies ami asum toate nereusitele si reusitele
stiu ca pentru asta in primul rand ati trebuie vointa(o am)ma de rulat si pistol- nu am,si aici vin cu rugamintea la cine cunoaste si ami poate da niste sfaturi,mar interesa o masa care face 2-3 marimi daca sant,si care sant bune, nu este vb de bani,nu vreau sa iau ceva ieftin si sa o arunc dupa o rulare douo,dupa asta as dori niste sfaturi cam ce ar fi mai important in boilies,partea lichida,partea solida,niste sfaturi,poate si o reteta doua de incepator cu care sa pot face primele bile..
am citit tot ce este pe furumuri despre bile si cum se fac,dar ma cam ustura capu ca nu prea le inteleg asa bine denumirile astea,si trebuie sa o iau babeste..
sant bucatar,deci putere de munca este,rabdare este,vointa este doar bile nui :))) deocamdata
va multumesc si astept sfaturile voastre
Sfatul meu este :prima data apucate de carte :wink:
apuca-te* .... Si uite asa apar geniile... Ca ciupercile dupa ploaie. :)

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: vreau sa fac boilies

Mesaj de Digital »

dancalinescu scrie: apuca-te* .... Si uite asa apar geniile... Ca ciupercile dupa ploaie. :)
Se pare ca nu ai inteles :wink:
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

kataroy
Mesaje: 12
Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:56
Puncte: 0
Localitate: constanta

Re: vreau sa fac boilies

Mesaj de kataroy »

Adrian ms frumos pt initiative,o sa tin cont despre tot ce miai scris,pt ca chiar ma intereseaza,despre lacuri sa stii ca merg oriunde am ocazia,carpodroame sau salbatic
Digital ms frumos,dar stii ca fara practica teoria este egala cu zero,iar eu asta fac citesc tot ce prind in limita timpului,dar in carti mereu in orice reteta lipseste ceva,intentionat sant asa ca sa ati capteze interesul pt a cumpara sau a nuti da pace pana nu reusesti..ms de sfat
rinvid,nu stiu daca am sa fol 100kg pe an,sau poate o sa fac mai mult,habar nu am,tot ce stiu este ca vreau sa fac si ca nu ma intereseaza daca costurile sant mari sau mici,placerea si satisfactia nu au preturi,pt mine
dane nu vreau sa fiu un geniu,cum am scris si mai sus,nu ma intereseaza ce,cum si in ce fel,este placerea mea de a prinde un peste cu totul facut de mana mea,satisfactia e alta..
matias asta este cel mai important pt mine,activitatea,lucrez ca bucatar pe pasagere,stiu ce inseamna munca,mirosul si toate astea,dar deja sant intrate in sange si nu ma sperie nimic,tocmai daia vreau sa incerc sa fac,nu sa economisesc bani..e placer si satisfactie..

MihneaBV
Mesaje: 141
Membru din: Joi Mai 03, 2012 17:21
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: vreau sa fac boilies

Mesaj de MihneaBV »

Digital nu se refera la carti cu si despre boiliesuri. Se refera la o carte de gramatica. Spor la treaba.
Buia Mihnea

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: vreau sa fac boilies

Mesaj de gabi1 »

Imagine

Imagine
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”