magura 9

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
bcristache
Mesaje: 145
Membru din: Mar Noi 27, 2012 16:03
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

magura 9

Mesaj de bcristache »

buna ziua..ma adresez pescarilor care merg pe balta magura 9...m-ar interesa opinii mai recente..tehnici,nade,etc..eu pescuiesc de ceva vreme acolo..anul asta am avut rezultate foarte bune...totusi in ultima vreme am inceput sa aduc la mal peste ceva mai mic mic..2-3 kg...poate imi dati niste sfaturi sau imi recomandati niste momeli...va multumesc anticipat

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: magura 9

Mesaj de Stefan B »

bcristache scrie:buna ziua..ma adresez pescarilor care merg pe balta magura 9...m-ar interesa opinii mai recente..tehnici,nade,etc..eu pescuiesc de ceva vreme acolo..anul asta am avut rezultate foarte bune...totusi in ultima vreme am inceput sa aduc la mal peste ceva mai mic mic..2-3 kg...poate imi dati niste sfaturi sau imi recomandati niste momeli...va multumesc anticipat
Aici gasesti cea mai recenta partida si chiar spune cum s-au
Desfasurat lucrurile !

http://www.crapmania.ro/carpbook/partid ... tida-28451

Deasemena in topicul Balti de crap la
Sectiunea "Magura 9" gasesti diferite opinii privitor la o abordare pt peste mai mare !

Fir intins in continuare ....si sunt convins ca vei primi si aici anumite sfaturi pt selectia pestelui !

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: magura 9

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

bcristache scrie:buna ziua..ma adresez pescarilor care merg pe balta magura 9...m-ar interesa opinii mai recente..tehnici,nade,etc..eu pescuiesc de ceva vreme acolo..anul asta am avut rezultate foarte bune...totusi in ultima vreme am inceput sa aduc la mal peste ceva mai mic mic..2-3 kg...poate imi dati niste sfaturi sau imi recomandati niste momeli...va multumesc anticipat
Inseamna ca doar peste mic mai are in balta Stefan :mrgreen:
Pacat..., balta promitea...
catch&release

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: magura 9

Mesaj de zfcristian »

2011,2012 si ceva din 2013 am avut partide de vis pe M9 , medie fff buna in primii ani , undeva la 8-10 kg per partida , pescuiam izolat fara nadire multa iar pestele mare raspundea fff bine .
In 2012 s-a facut populare cu ciortan , in 2013 la fel astfel incat anul 2013 din punctul meu de vedere a inceput sa fie un an de declin pentru ca incepuse sa te omoare ciortanul , in loc sa am 5-10 prezentari de peste mare pe 24 ore aveai 10-20 prezentari din care majoritatea ciortan . In 2014 nu am mai fost dar am urmarit balta si am vazut ca ciortanul e la loc de frunte , sincer voi reveni pe M9 dar cu feedere

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: magura 9

Mesaj de Stefan B »

Ungureanu Bogdan scrie:
bcristache scrie:buna ziua..ma adresez pescarilor care merg pe balta magura 9...m-ar interesa opinii mai recente..tehnici,nade,etc..eu pescuiesc de ceva vreme acolo..anul asta am avut rezultate foarte bune...totusi in ultima vreme am inceput sa aduc la mal peste ceva mai mic mic..2-3 kg...poate imi dati niste sfaturi sau imi recomandati niste momeli...va multumesc anticipat
Inseamna ca doar peste mic mai are in balta Stefan :mrgreen:
Pacat..., balta promitea...
Fii serios Bogdane ....promite si acum.......(carcotasi ...gasim ..... :lol: :lol: :lol: ), numai ca, nu am mai avut eu timp sa organizez alte competitii sau fiu present pe Magura 9 .......fiind angrenat in alte proiecte ....ca se vedea media pestelui, capturi, strategii aplicate, etc...... !

In rest, fir intins tuturor ......

bcristache
Mesaje: 145
Membru din: Mar Noi 27, 2012 16:03
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: magura 9

Mesaj de bcristache »

eu am avut rezultate foarte bune anul asta in martie aprilie mai iunie..peste frumos cativa overteni...dar la ultimele partide m-a omorat ciortanul..ma gandeam ca poate trebuie sa schimb momeala,nada sau marimea acelor...sau lungimea rigului....voi ce ma sfatuiti?..

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: magura 9

Mesaj de jdmishere »

Am fost weekendul trecut pe standul 19 - am pescuit vreo 20 de ore. Am vrut sa evit ciortanul de 2-3 kilograme care m-a omorase cu doua saptamani inainte asa ca am pescuit cu bila tare la carlig + saculet cu bile.... fara nimic altceva...fara nadire. A rezultat un pescuit economicos (consumand cam jumatate de kg de bile tari) dar cu 17 pesti adusi pe saltea din care 15 intre 5-8.5kg, doar doi avand putin sub 5 kg.
Dragos MARDARE
CS APS

Avatar utilizator
Stef 12
Mesaje: 353
Membru din: Joi Noi 04, 2010 23:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: magura 9

Mesaj de Stef 12 »

Pe 1-2 Mai am pescuit pe Măgura 9 pe pontonul 12. Media peştilor a fost una chiar bună, nicidecum încadrată în 2-3kg.

Detaliile despre strategia abordată le poţi găsi aici: ..............................

Fire întinse îţi doresc!

SUNT PERMISE LINKURI DOAR CATRE PARTENERII CRAPMANIA.RO ! ATENTIE LA REGULAMENT !
Banii, interesele, gloria...pot oricand schimba istoria.

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: magura 9

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Stefane, tine te de balta ca ce ai tu acolo unii doar viseaza! :wink:
catch&release

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”