Mic concurs de pescuit

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Mic concurs de pescuit

Mesaj de catalinSM »

Salut !
Merg la un concurs pe o balta supra populata cu ciortan (1-4 kg) furajata cu spartura de grau, porumb, orz si srot de floarea soarelui lasat la inmuiat 2,3 zile.
Eu am foarte mult porumb fermentat si nu stiu ce sa fac, sa il folosesc spartura din el in nada, sau sa nadesc cu ce il hranesc ei?
Balta a fost deschisa pentru pescuit de vreo 4 luni si nu prea a fost multi pescari pe ea (pret, distanta etc.)
Stiu din propria experienta ca porumbul fermentat e foarte bun ca nada pe balti normale, dar nu am fost pana acum pe o astfel de crescatorie.
Daca cineva are mai multa experienta pe astfel de balti, rog putin ajutor in alegerea nadei.
Multumesc anticipat. :?

acidutzu
Mesaje: 415
Membru din: Mar Sep 18, 2012 20:20
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Mic concurs de pescuit

Mesaj de acidutzu »

catalinSM scrie:Salut !
Merg la un concurs pe o balta supra populata cu ciortan (1-4 kg) furajata cu spartura de grau, porumb, orz si srot de floarea soarelui lasat la inmuiat 2,3 zile.
Eu am foarte mult porumb fermentat si nu stiu ce sa fac, sa il folosesc spartura din el in nada, sau sa nadesc cu ce il hranesc ei?
Balta a fost deschisa pentru pescuit de vreo 4 luni si nu prea a fost multi pescari pe ea (pret, distanta etc.)
Stiu din propria experienta ca porumbul fermentat e foarte bun ca nada pe balti normale, dar nu am fost pana acum pe o astfel de crescatorie.
Daca cineva are mai multa experienta pe astfel de balti, rog putin ajutor in alegerea nadei.
Multumesc anticipat. :?
Salut,
Greu de crezut ca cineva (mai) furajeaza balta cu spartura de grau, porumb, orz si srot de floarea soarelui - asta referitor la costuri.
Daca ne spui despre ce balta este vorba, mai ales ca este deschisa de curand, poate te ajuta cineva.
Numai bine!
"Invingatorii nu pierd niciodata"

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Mic concurs de pescuit

Mesaj de catalinSM »

Piscicola SA Adrian Satu Mare
Problema e ca toti o sa dea cu aceeasi nada si ma gandeam sa dau cu porumb fermentat sa fie altceva

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Mic concurs de pescuit

Mesaj de Cucu Ionel »

Pe o asemenea balta, plina cu ciortan pana-n 4 kg. si furajata cu spartura de porumb, poti pescui si nadi cu porumb fermentat. Cel mai bine de pescuit este prin metoda Mitranescu sau Baboieru, adica momitor cu forfac scurt si doua boabe de porumb la carlig, ori flotante amandoua ori o boaba naturala si una artificiala, flotanta. Pe momitor - mamaliga cu spartura de porumb, la carlig atasat un mic saculet solubil cu spartura de porumb si ... multa munca! Adica scos betele afara din apa cat mai des, chiar daca n-ai muscatura dar trebuie sa improspatezi mereu momitorul si nada din jurul carligului, nadit si pescuit cat mai grupat si cat mai putin somn, mai ales daca vezi ca ai activitate in zona.
Fir intins

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Mic concurs de pescuit

Mesaj de catalinSM »

multumesc
sambata o sa spun rezultatul concursului

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Mic concurs de pescuit

Mesaj de catalinSM »

am regasit postarea.
locul 14 din 25.
in apa am avut ceva iarba ramasa de cand era goala balta.
concursul a inceput la 12 si eu pana la 19 nu am avut peste prins(vecinii prindeau in draci la orice puneau pe fir-unul dadea la boilies si zicea ca da cu ceva bombonele-foarte incepator, cu scule luate imprumut).
am schimbat momeli si monturi de ma luat dracu, atat eu cat si partenerul meu, pana am pus pop ap de ananas de 12 si dupa aia a incept sa traga numai la acesta momeala.
am incercat dupa aia cu tot felul de plastice(de la hakuyo pana la enterprize dipuite, la verificare in borcan toate ridicau acul de la stat culcat pana la cat permitea forfacul-numai la asta a mers) si nu mergea decat la nenorocitele alea de pop ap-uri de la sbs(castigate la concursul din 2013 organizat de aceeasi institutie cu premii modice de genul locul 1-valoare de 150 lei), desi mai aveam vreo trei feluri la dispozitie.
am ajuns sa dau si eu si partenerul cu aceeasi momeala si montura la 4 bete dupa ce ma injurat juma de ora ca nu m-am gandit mai devreme.
ramane pentru mine un lucru de ne inteles ma ales ca am folosit acelasi fir de forfac si carlige pentru toate monturile.
nu vreau sa fac reclama la prostiile alea, mai ales ca erau foarte vechi si se sfarama jumatate din ele cand le trageam pe fir.
Asta a fost concursul de au ras toti colegii de mine.
anul asta se organizeaza concursul pe aceeasi balta si macar sunt pregatit :lol:

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Mic concurs de pescuit

Mesaj de gabi1 »

Asta a fost concursul de au ras toti colegii de mine.
anul asta se organizeaza concursul pe aceeasi balta si macar sunt pregatit :lol:
La pescuit sa nu te bazezi pe reguli universal valabile, risti sa mai fii subiect de amuzament.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

catalinSM
Mesaje: 309
Membru din: Dum Ian 26, 2014 15:22
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: Mic concurs de pescuit

Mesaj de catalinSM »

eu asa gandesc pescuitul in 2 persoane pe care il fac eu:
lansetele fiecare pe altceva.
cand prinzi la ceva schimbi pe 2, cand merge pe alea 2 schimbi pe mai multe, etc.., sau o iei de la capat, cu alt pat de nada, pescuit izolat etc.
da aici mi sa dus draq si strategiile si gandirea.
am dat pop-up uri din ale mele la vecini si ei prindeau la fel cu momelile dinainte

szucs lorand
Mesaje: 716
Membru din: Mie Noi 27, 2013 19:18
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: Mic concurs de pescuit

Mesaj de szucs lorand »

catalin balta asta e plina de surprize si eu am pesciut aici tot la concurs si nu mi am putut da seama ce e cu adevarat prinzatoare,cei drept la mine enterprise a functionat periodic schimbam locul la monturi si din ora in ora nadeam cu ttx si seminte mici.sper ca te ajuta cu ceva.noi am pescuit in septembrie.

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Mic concurs de pescuit

Mesaj de Madalin Dirla »

Atentie mare cu schimbatul foarte des daca pestele nu se hraneste intens.......

Cucu Ionel scrie:Pe o asemenea balta, plina cu ciortan pana-n 4 kg. si furajata cu spartura de porumb, poti pescui si nadi cu porumb fermentat. Cel mai bine de pescuit este prin metoda Mitranescu sau Baboieru, adica momitor cu forfac scurt si doua boabe de porumb la carlig, ori flotante amandoua ori o boaba naturala si una artificiala, flotanta. Pe momitor - mamaliga cu spartura de porumb, la carlig atasat un mic saculet solubil cu spartura de porumb si ... multa munca! Adica scos betele afara din apa cat mai des, chiar daca n-ai muscatura dar trebuie sa improspatezi mereu momitorul si nada din jurul carligului, nadit si pescuit cat mai grupat si cat mai putin somn, mai ales daca vezi ca ai activitate in zona.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”