Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de Dan Serban »

catalin_b scrie:faci colectie de porumb preparat sau ce faci?? preparal cu cinteva zile inainte de a placa la pescuit
E nerabdator , cred ca si-a carat si sculele la masina :lol: :lol:
Pescar de rând

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de petre iulian »

peste 3 saptamani nu o sa mai poti sta langa porumb :lol: :lol: . Ce nu inteleg eu ,este de ce trebuie sa prepari porumbul cu o luna inainte cand normal nu/ti trebuie mai mult de o ora sa/l prepari .

O reteta mai simpla din partea mea . pui porumbul la inmuiat 24 ore cu putina sare . Daca pleci dimineata la pescuit nu ai decat sa faci urmatoarea operatiune seara . Pui porumbul care a stat 24 ore la inmuiat intr-o lada frigorifica si torni apa fiarta peste el impreuna cu aroma dorita si daca vrei lapte de porumb s/au alti indulcitori .....simplu :wink: . Dimineata este tocmai bun de pescuit cu el.

Chiar daca putem discuta mult pe acest subiect eu personal cred ca porumbul fiert i/si pierde din propietati ... o zi buna .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de marin laurentiu »

petre iulian scrie:peste 3 saptamani nu o sa mai poti sta langa porumb :lol: :lol: . Ce nu inteleg eu ,este de ce trebuie sa prepari porumbul cu o luna inainte cand normal nu/ti trebuie mai mult de o ora sa/l prepari .

O reteta mai simpla din partea mea . pui porumbul la inmuiat 24 ore cu putina sare . Daca pleci dimineata la pescuit nu ai decat sa faci urmatoarea operatiune seara . Pui porumbul care a stat 24 ore la inmuiat intr-o lada frigorifica si torni apa fiarta peste el impreuna cu aroma dorita si daca vrei lapte de porumb s/au alti indulcitori .....simplu :wink: . Dimineata este tocmai bun de pescuit cu el.

Chiar daca putem discuta mult pe acest subiect eu personal cred ca porumbul fiert i/si pierde din propietati ... o zi buna .
si cam care ar fi ...proprietatile porumbului nefiert? :shock: :roll: :roll:
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de petre iulian »

multe ....si marunte :lol:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

catalin_b
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 22, 2011 19:29

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de catalin_b »

cel mai bun randament la am avut cu porumb inmuiat simplu fara alte arome pessonal consider ca este mai bine sa il lasam la imuiat si sa il folosim natural fara alte arome

Avatar utilizator
pista bv
Mesaje: 209
Membru din: Lun Noi 24, 2008 19:59
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de pista bv »

Exact! Orice bagi in plus, e pe riscul tau.
Toate semintele sunt mai bune preparate, dar fara inventii.
Balazs Istvan

Vasilica Baboieru
Mesaje: 500
Membru din: Dum Feb 07, 2010 19:51

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de Vasilica Baboieru »

si cam care ar fi ...proprietatile porumbului nefiert? :shock: :roll: :roll:


Selectia!
vreau sa pescuiesc in ape limpezi

paulic
Mesaje: 71
Membru din: Mie Iul 28, 2010 23:31
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de paulic »

Eu am intr-o galeata de 20kg porumb preparat de anul trecut din noiembrie si nu a prins nici un fel de miros in afara de cele puse de mine. Fata de ingredientele spuse eu il mai amestec si cu seminte de pasarele,cinepa si un litru de tuica la o galeata de amestec.

marin laurentiu
Mesaje: 626
Membru din: Mie Ian 31, 2007 20:57
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de marin laurentiu »

Vasilica Baboieru scrie:si cam care ar fi ...proprietatile porumbului nefiert? :shock: :roll: :roll:


Selectia!
ar fi o varianta...dar zic eu,valabila doar pe baltile cu multe "albitura"...intr-adevar selecteaza crapul de ...caras...dar nu ciortanul de crap :wink: ...sti f bine vasilica ca selectia din nada e..relativa...cred ca ai prins si tu atat platica,caras mai "imbracat",ciortan cat si ten la porumb uscat...asa ca nu prea sta in picoare treaba cu selectia :wink: :D
in rest porumbul uscat e un mare zero...inert din punct de vedere gustativ si olfaciv....sa nu mai vorbim de aspectul nutritiv si digestiv....
apropo ,incearca sa mirosi niste malai ...si apoi sa-l gusti...cum ti se pare? :mrgreen: dar parca e altceva daca il fierbi ,pui putina sare si niste vanilie.... :D parca rezultatul e altul...ti sae pare cunoscut cumva? :mrgreen: :D :D :D
doar cand vom taia ultimul pom,vom asfalta ultima palma de pamant si vom prinde ultimul peste,vom realiza ca nu putem manca...bani

iulian_i
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Mar 27, 2010 17:13
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de iulian_i »

marin laurentiu scrie:
Vasilica Baboieru scrie:si cam care ar fi ...proprietatile porumbului nefiert? :shock: :roll: :roll:


Selectia!

in rest porumbul uscat e un mare zero...inert din punct de vedere gustativ si olfaciv....sa nu mai vorbim de aspectul nutritiv si digestiv....
apropo ,incearca sa mirosi niste malai ...si apoi sa-l gusti...cum ti se pare? :mrgreen: dar parca e altceva daca il fierbi ,pui putina sare si niste vanilie.... :D parca rezultatul e altul...ti sae pare cunoscut cumva? :mrgreen: :D :D :D

atunci de ce crapul si alte animale il mananca daca e asa de neatractiv ?....din cate am citit, este exact invers, adica porumbul, preparat sau nepreparat, este foarte bogat si echilibrat din punct de vedere nutritiv...iar prepararea lui ajuta doar la atractivitate si usurarea digestiei

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”