Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de robbinho »

petre iulian scrie:pe caldura nu prea tine porumbul preparat 4 zile asa ca prefer sa-l fierb si sa-l usuc dupa . Cand il pui inapoi la hidratat nu/ti ia mult timp pana se umfla la loc, plus ca "suge" toate mosmondele care le pui .
ati incercat sa puneti cca 250 ml scopex, cls 100 ml, alcool 20 ml, peste 5 kg porumb, apoi tinut la temperatura de 20 grade, cca 3 zile si apoi la beci cu el cat timp vrei sa il pastrezi (maxim 30 de zile) si sa sfaramati apoi un bob?

voi ati manca vreo fiertura dupa 10 zile de conservare ca mancare principala ?

porumbul nefiert este o hrana naturala ( pt ca nu se umbla la el) cel fiert..... poate merge pe unele balti deoarece peste e invatat cu el, asa cum e cu boillesul

sigur nu da acelasi randament pe salbaticie.

cu respect,

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de pycostef »

Cu porumbul am cam inteles care-i treaba, insa mai am in casa grau, seminte de anason si canepa. Voi cum m-ati sfatui sa le prepar pe acestea ? Va multumesc anticipat pt orice sfat.
<*)))))><{
Ene Stefan

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de robbinho »

pycostef scrie:Cu porumbul am cam inteles care-i treaba, insa mai am in casa grau, seminte de anason si canepa. Voi cum m-ati sfatui sa le prepar pe acestea ? Va multumesc anticipat pt orice sfat.
canepa poti sa o prajesti si sa o rasnesti, si o amesteci cu diverse,

graul e mai mult pentru ciortan, dar da rezultate daca il folosesti incoltit, la amur,
anasonul in folosesti in porumb, asa cum e sau poti face tinctura si pui boabele pentru carlig in ea
foloseste boabele la carlig dupa ce sunt uscate, vei avea o surpriza placuta.

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de pycostef »

robbinho scrie:foloseste boabele la carlig dupa ce sunt uscate, vei avea o surpriza placuta.
Adica dupa ce le fierb, sa le las la uscat ? Multumesc frumos pt ajutor
<*)))))><{
Ene Stefan

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de robbinho »

pycostef scrie:
robbinho scrie:foloseste boabele la carlig dupa ce sunt uscate, vei avea o surpriza placuta.
Adica dupa ce le fierb, sa le las la uscat ? Multumesc frumos pt ajutor
Nu

le gauresti, si le pui asa uscate in tinctura aia, exact cum pui intr un dip.
le scoti cu 12 ore inainte de partida, si la lasi la uscat, la "temperatura camerei"

mihaicump
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 14, 2010 11:33

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de mihaicump »

salutare la toti pescarii
poate este o tampenie ce intreb (fiindca sunt nedumerit, si pe aici sunt foarte multi pescari care au bagaj de cunostinte imens), dar ma risc,
- dupa ce porumbul uscat a fost inmuiat mai multe zile (in apa si ceva melasa) si a cam inceput sa fermenteze = mai are rost sa-l fierb?
ma gandesc ca prin fierbere va "disparea" "CSL-ul" natural?
multumesc pentru eventualele raspunsuri
cu respect,

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de robbinho »

mihaicump scrie:salutare la toti pescarii
poate este o tampenie ce intreb (fiindca sunt nedumerit, si pe aici sunt foarte multi pescari care au bagaj de cunostinte imens), dar ma risc,
- dupa ce porumbul uscat a fost inmuiat mai multe zile (in apa si ceva melasa) si a cam inceput sa fermenteze = mai are rost sa-l fierb?
ma gandesc ca prin fierbere va "disparea" "CSL-ul" natural?
multumesc pentru eventualele raspunsuri
cu respect,
daca au inceput sa fermenteze nu se produce nici un "CSL natural" dar se produce o substanta - acid nbutiric, aceasta da mirosul specific.

se poate fierbe, chiar se poate pescui cu acel porumb, dar este mai complicat, porumbul trebuie sa fie intr o faza de fermentatie anume, dupa.... el poate deveni ineficient, sau chiar respingator pentru peste.

mihaicump
Mesaje: 9
Membru din: Dum Feb 14, 2010 11:33

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de mihaicump »

robbinho scrie:
mihaicump scrie:salutare la toti pescarii
poate este o tampenie ce intreb (fiindca sunt nedumerit, si pe aici sunt foarte multi pescari care au bagaj de cunostinte imens), dar ma risc,
- dupa ce porumbul uscat a fost inmuiat mai multe zile (in apa si ceva melasa) si a cam inceput sa fermenteze = mai are rost sa-l fierb?
ma gandesc ca prin fierbere va "disparea" "CSL-ul" natural?
multumesc pentru eventualele raspunsuri
cu respect,
daca au inceput sa fermenteze nu se produce nici un "CSL natural" dar se produce o substanta - acid nbutiric, aceasta da mirosul specific.

se poate fierbe, chiar se poate pescui cu acel porumb, dar este mai complicat, porumbul trebuie sa fie intr o faza de fermentatie anume, dupa.... el poate deveni ineficient, sau chiar respingator pentru peste.
multumesc de raspuns...

robbinho
Mesaje: 103
Membru din: Lun Noi 16, 2009 17:48
Puncte: 0
Localitate: ploiesti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de robbinho »

Vineri 22.04.2011, am fost pe balta,
am preparat spartura de porumb cu canepa, si ttx, am amestecat cu scopex de la senzor si cu spd tot de la senzor, peste mixtura asta am pus CSL cu aroma de banane de la Carp Expert, am amestecat bine tot si am nadit cu barcuta, cat intra in palma pentru fiecare montura,

montura folosita a fost una cu plumb plan inline, si rig ul un combi cu ac de 6,
pe firul de par am atasat o singura boaba de porumb de floricele, si un pop up tehnopuff mini.
Am pus o alica de plumb la 1 cm de ochetul acului.

Crapul a raspuns repede,

pana duminica intepasem 10 ciortani intre 2 kg si 4 kg
duminica seara am intepat un crap de 6 kg

Sper sa va fie de folos cele prezentate,

cu respect!

valiauto68
Mesaje: 507
Membru din: Dum Feb 13, 2011 13:25
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Stie cineva cum fac porumb pentru nadit

Mesaj de valiauto68 »

salut.

vreau sa va cer parerea pt ca asi vrea sa stiu daca am stricat porumbul preparat sau se mai poate drege ceva.

initial am vrut sa prepar o cantitate de porumb pe care urma sa o folosesc intr-o partida de antrenament pe o balta cu f mult ciortan.

am preparat porumbul asa:
l-am pus la inmuiat 24 ore, apoi l-am fiert cu zaharul aferent si l-am lasat cu apa peste el la fermentat. dupa 2 zile de stat afara (vremea a fost rece si nu incepuse fermentarea) am aflat ca nu mai pot merge la pescuit.

concursul la care ma voi duce este abia pe 2 sept, intr-o zona de munte unde apa poate sa nu fie f calda...asta daca are vreo importanta.

cert e ca m-am gandit ca pana atunci o sa fie f fermentat sau chiar stricat asa ca mi-a trecut prin cap sa scurg apa in care statea si sa-l bag in alcool.
asadar l-am botezat cu tuica si palinca din casa +inca ceva zahar... si l-am resigilat.

o parte din porumb o amestecasem cu un plic de praf de usturoi...

mai e bun de ceva?

sa imi pregatesc altul inainte de concurs cu o saptamana inainte?

ideea e ca e f mult ciortan, ca trebuie pescuit cu naditor si ma gandeam ca un pat constant de porumb il poate tine pe vad.

ce ziceti?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”