motor electric

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
alystef71
Mesaje: 449
Membru din: Mie Noi 14, 2012 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

motor electric

Mesaj de alystef71 »

Am o barca de 2.70m , aprox 30kg , fara chila si doresc sa cumpar un motor electric ptr plimbari scurte , pescuit la stiuca , salau, crap pe lacuri, braje , etc. Am nevoie de sfaturi ptr marca , lb (cp) , consum, baterie si cam tot ce e necesar . Nu ma pricep si orice sfat imi este util. Eu ma orientasem spre Minn Kota Endura 30 lb , insa nu stiu ce consum are, daca este suficient ca si putere , fiabilitate , etc. Ma intereseaza si alte marci mai ieftine care sa-si faca treaba cu consum mai redus de energie.

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: motor electric

Mesaj de cipica »

Salut!
motoarele ieftine sunt prea scumpe intr-un final. toate fac probleme. Minn Kota sunt motoare foarte reusite si fiabile. incearca sa alegi intre modelele Maxxum sau Traxis daca-ti permite bugetul. Endura 30 lbs este cam slabut pentru o barca de 270 cm mai ales daca nu ai chila. personal folosesc Maxxum 55 lbs pentru o barca de 270 cu chila si Endura 30 pentru o barca de 240 cm fara chila.
Foarte important! atunci cand incerci sa te deplasezi cu barca fara chila ai grija ca greutatea sa fie cat mai bine distribuita - incearca sa stai chiar pe mijlocul bancii, nu pe balon iar bateria sa o pozitionezi exact pe centru, lipita de oglinda.
ca si baterie, am folosit multe modele pana acum dar cele mai reusite sunt cele facute de Optima Batteries. nu sunt ieftine dar merita toti banii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: motor electric

Mesaj de Dan Mitranescu »

alystef71 scrie:Am o barca de 2.70m , aprox 30kg , fara chila si doresc sa cumpar un motor electric ptr plimbari scurte , pescuit la stiuca , salau, crap pe lacuri, braje , etc. Am nevoie de sfaturi ptr marca , lb (cp) , consum, baterie si cam tot ce e necesar . Nu ma pricep si orice sfat imi este util. Eu ma orientasem spre Minn Kota Endura 30 lb , insa nu stiu ce consum are, daca este suficient ca si putere , fiabilitate , etc. Ma intereseaza si alte marci mai ieftine care sa-si faca treaba cu consum mai redus de energie.
Singurul avantaj pentru un motor electric este faptul ca nu face zgomot. Se mai foloseste in anumite stiluri de pescuit , pentru a controla deriva barcii , dar complementar la motorul termic.
Cel mai mic motor termic de 2 cp este mai puternic decat cel mai mare motor electric.
Ca greutate tot acolo sunt ( electric +baterie si termic ) . Ca pret electric + baterie este cat unul termic sh.
O baterie greu duce o zi , incarcatul este destul de anevoios ( timp si carat bateria) , iar atunci cand se merge la pescuit pentru cateva zile chiar este o problema . In schimb o canistra cu benzina "duce" un motor termic de 2cp o saptamana .
In situatia de vant puternic ,ape repezi sau distanta motorul electric este inutil , chiar spre periculos . Pe Dunare nu ai ce sa cauti cu el.

Chila unei barci intra in discutie numai cand se vorbeste despre glisare . In rest nu conteaza.
Glisarea se poate obtine cu minim 5-6cp pe barci mici . Adica un 2,70 cu chila si podina ( aprox.50kg ) , motor si cu 100kg incarcatura , nu gliseaza nici cu 6cp. Limita este pe la 70kg incarcatura , in aceasta situatie.

Genes Florin
pescar de competitie
Mesaje: 1628
Membru din: Mar Sep 01, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: buzau
Contact:

Re: motor electric

Mesaj de Genes Florin »

cunosc pe cineva de da un motor de 5cp, daca vrei amanunte imi spui si fac o intrebare.
Balta Puiesti

alystef71
Mesaje: 449
Membru din: Mie Noi 14, 2012 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti

Re: motor electric

Mesaj de alystef71 »

Multumesc tuturor ! Totusi un motor Minn Kota Endura de 30 lb si-ar face treaba in cazul meu ? Maxim 150 kg cu tot cu barca si bagaje pe lacuri si baraje .

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: motor electric

Mesaj de cipica »

ai mp!

Avatar utilizator
sandu marian
Mesaje: 570
Membru din: Joi Apr 02, 2009 0:12
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: motor electric

Mesaj de sandu marian »

pe Sarulesti, motorul termic este permis?

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: motor electric

Mesaj de cipica »

ai mp

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”