Peris 2013

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Peris 2013

Mesaj de soare_33 »

LogiCarp Team

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Peris 2013

Mesaj de nit_matias »

Felicitari soare
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Peris 2013

Mesaj de soare_33 »

Multumesc Matei !!! :mrgreen:
LogiCarp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Peris 2013

Mesaj de ionut72 »

Felicitari, frumos peste si drill! Da', daca esti amabil, da si tu mai multe amanunte (intra pe aici si oameni care nu cunosc deloc Perisul): locul, standul, durata partidei, substratul, monturile folosite, nada folosita (seminte, plastice, boilies etc), strategia de nadire (pescuit izolat, nadire extinsa/ pat de nada, "farfurii" de nada etc)...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Peris 2013

Mesaj de soare_33 »

:lol: :lol: buna asta ""farfurii" de nada" :lol:.
Pai hai sa incep cu inceputul partida a avut loc de pe data de 06-10 mai, locul ales de catre mine a fost primul ponton de la scena asta datorita faptului ca am vorbit cu Dl. Albastroiu si dansul mi-a spus ca pana acum majoritatea pestilor prinsi, in zona aceea au fost prinsi (aici tin sa mentionez ca la inceputul lunii aprilie am pescuit la "scena" 48/h si am loat-o in freza, nu am prins nimic, darrrrrr am zis sa incerc din nou si........ bine am facut), nada folosita de catre mine a continut bile squid octopus and black pepper, seminte si pelete, la ac urmand sa folosesc niste bile cu dop de pluta (wafer) din aceeasi gama S/O si black pepper. Ca strategie de nadire, la inceput am facut un pat de nada din seminte,pelete cateva boiliesuri si boiliesuri sparte restul bilelor ramanand pentru a intretine patul de nada....de pescuit am pescuit cu doua lansete pe pat, una mai la dreapta catre golfulet si cu una izolat in golfuletul pe directia "pietrelor", dupa care a urmat o liniste totala............ din cand in cand mai trecea cate un tren care parca deranja pana si broastele din mini balta din spatele "limbii"...... prima noapte a trecut si nimic :( , dar la 7.30 un beep ma facut sa tresar (inca domeam) dupa care a urmat un beeeeeeeeeeeeeep si primul peste pe saltea o frumusete de salonta undeva in jurul a sapte kg, cu ochii inca somnorosi o eliberez imi pun lanseta pe rod pod pentru ai schimba momela, dar umpic mai tarziu pentru ca mai intai CAFEAUA :wink: ................., o termin iau o gura de cafea imi aprind o tigara nici nu pun cana cu cafea pe masa ca si pleaca urmatoarea lanseta tot din dreapata, tot din zona golfuletului, dar aruncata intre patul de nada si golfulet dupa care a urmat un dril de vreo 10 minute care m-a facut sa ma trezesc de tot, era un crap comun de 11 kg, a mai urmat inca patru runnnneruri de-alungul partidei cel mai mare avand undeva in jurul a 14 kg, acesta din pacate nu a vrut sa stea la poza,mi-a facut o bae si niste zgarieturi in genunchi deoarce salteaua de primire se afla pe ponton datorita faptului ca locul din spatele pontonului e in panta si intr-o clipa de neatentie aceasta a sarit in apa :( , dar norocul meu ca pestele era buimac, parca nici lui nui venea sa creada si statea pur si simplu in apa de jumatate de metru in clipa aceea nu am mai stat pe ganduri si zzzzdup dupa el in apa :D , il prind, dar.......a dat de doua ori din coda si mi-a zis " pe curand" :( ................................in fine una peste alta o partida frumosa, fffffff foarte relaxanta, din pacate sau......fericire nu cu mult peste :( :) (ma lasat sa ma odihnesc in special noaptea :wink: ), cu siguranta am sa revin pe lacul Peris asta bineanteles cu acordul Dl-ui Albastroiu si sper sa-l pot poza pe cel nepozat, darrrrrrrrrrrr filmat :wink:
LogiCarp Team

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Peris 2013

Mesaj de ionut72 »

:D Misto descriere si partida! Mai e o singura intrebare: solubile sau tari? Multumesc pentru disponibilitate, toate cele bune si fire zbuciumate in continuare!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Peris 2013

Mesaj de soare_33 »

ionut72 scrie::D Misto descriere si partida! Mai e o singura intrebare: solubile sau tari? Multumesc pentru disponibilitate, toate cele bune si fire zbuciumate in continuare!
bineinteles ca TARI :wink: :lol:
LogiCarp Team

Avatar utilizator
Viorel Mihaiescu
Mesaje: 309
Membru din: Mar Apr 20, 2010 10:40
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Peris 2013

Mesaj de Viorel Mihaiescu »

Salutam , pe cat de frumoasa este balta mica si imprejurimile , pe atat de dificile se dovedesc partidele de pescuit de aici , cel putin , pentru unii dintre noi :( , am reusit , impreuna cu amicul Iulian , doar cate o captura in 36 de ore.
Pentru cei care vor sa incerce balta , va sugerez sa folositi , la ac , bile cat mai deshidratate , de 20 si/sau 24 mm , cele doua prezentari ale noastre au venit la bila tare de 20 mm , desi am incercat si bile 50/50 , si montura cu pop-up echilibrat , si snow-man , cu sau fara saculet , dar , spre surprinderea noastra , pana si bilele puse pe forfac de 30 cm !! miroseau puternic a namol , desi le-am verificat si improspatat la fiecare doua sau trei ore.
Am nadit cu cate 1 kg de bile tari in fiecare din cele doua seri , iar prezentarile au venit , zic eu , atipic pentru Peris , la ora 15 si la ora 17 , pe o caldura de 31 sau 32 de grade , si nu seara sau dimineta , cum eram obisnuiti.
Pe de alta parte , a fost una dintre cele mai odihnitoare partide din ultima vreme , cu o nota mare pentru conditiile in care se prezinta balta.
Fişiere ataşate
Iulian - 11,1 kg la B4 20 mm in dip B4.jpg
Iulian - 11,1 kg la B4 20 mm in dip B4.jpg (229.37 KiB) Vizualizat de 2967 ori
Capturi SuperBaits - 10,8 kg la B4 de 20 mm in dip propriu.jpg
Capturi SuperBaits - 10,8 kg la B4 de 20 mm in dip propriu.jpg (254.97 KiB) Vizualizat de 2967 ori

Avatar utilizator
dumi_id
Mesaje: 310
Membru din: Mar Mar 16, 2010 16:17
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Peris 2013

Mesaj de dumi_id »

Recomand folosirea saculetilor solubili si a spumei flotante solubile pentru ac. Incercati si alte locuri, nu peste tot este mult namol.

Avatar utilizator
Cristian Andrei
Mesaje: 518
Membru din: Sâm Noi 19, 2011 16:25
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Peris 2013

Mesaj de Cristian Andrei »

Felicitari...la mai mare...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”