as dori sa achizitionez...

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Andrei91 »

Nu e o moda sa iei 4 de un fel, daca nu pescuiesti cu ele simultan, dar nu stiu care are o baterie din lansete diferite.. mie unu mi se pare aiurea sa imi adaptez lansarea pentru 2 lansete diferite intr-o partida, era un sfat fiind incepator, probabil nu a luat aspectul in seama, asta fiind strict recomandarea mea .

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de cornelserbu »

lancelot scrie:Am incercat sa ma documentez pe diverse forum-uri insa m-a luat durerea de cap.Acolo posteaza pescari care chiar inteleg fenomenul
mda, sa inteleg ca aici te astepti sa gasesti pescari care nu prea inteleg fenomenul...ti-a mai spus cineva mai sus, "daca taceai, filozof ramaneai" :!:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de DumiD »

cornelserbu scrie:...ti-a mai spus cineva mai sus, "daca taceai, filozof ramaneai" :!:
I-a mai spus
gabi1 scrie: Daca te abtineai, filozof ramaneai...
...dar tot gresit, ca si dumneata. Zicala corecta era "daca taceai, filozofar ramaneai"

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de DumiD »

lancelot scrie:prin urmare,asteptam oferte...nu filozofari.
tu si mai cine?

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Madalin Dirla »

MTX 14 sau Beast de la Shimano :wink:

Avatar utilizator
Simu Alexandru
Mesaje: 699
Membru din: Vin Oct 03, 2014 8:59
Puncte: 0
Localitate: Bragadiru

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Simu Alexandru »

Madalin Dirla scrie:MTX 14 sau Beast de la Shimano :wink:
calitate pret mtx 14 asta daca il mai gaseste la 330 ron
Nu este atat de grav daca vorbesti singur...Mai nasol este daca vorbesti singur si afli noutati!!!
Imagine
CarpBait Fishing Club
Nume utilizator schimbat din SEPY31

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Andrei91 »

pete o luna cand ajunge noul transport .. din spusele lui Dan Mitranescu

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Alexandru Popescu »

Depinde de bugetul tau, daca ai un buget mare , mergi pe shimano sau nash.Daca as alege intre cele doua firme as merge pe shimano 36 luni garantie. Daca ai un buget mai mic mergi pe mtx 14. Daca esti la inceput de drum in pescuitul sportiv de crap iti recomand sa iti iei lansete mai ieftine sau eventual sa gasesti la un prieten,sau mergi in magazin sa le si vezi. Din poze e greu sa te decizi(cel putin asa este la mine).

Fiind la inceput de drum asa cum sunt si eu, e greu sa faci diferenta intre mtx14 nash shimano. Doar sa vezi calitatea lor, despre performante , ca poti arunca mai mult cu una sau cu alta, pana nu inveti cum sa arunci nu poti face diferente mari, sau cel putin asa a fost la mine.
...

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de pharaoh »

Alexandru.Popescu scrie:Fiind la inceput de drum asa cum sunt si eu, e greu sa faci diferenta intre mtx14 nash shimano.
Dar totusi faci recomandari. Pe baza de ce?

"Daca ai buget mare, ia-ti lansete cat mai scumpe (nu conteaza cat de bune sunt); daca esti incepator ia-ti ieftine, nu mai conteaza daca ai bani, esti prost oricum"

Cam astea-s sfaturile tale. Bravo.
Marius Sârbu

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Alexandru Popescu »

pharaoh scrie:
Alexandru.Popescu scrie:Fiind la inceput de drum asa cum sunt si eu, e greu sa faci diferenta intre mtx14 nash shimano.
Dar totusi faci recomandari. Pe baza de ce?

"Daca ai buget mare, ia-ti lansete cat mai scumpe (nu conteaza cat de bune sunt); daca esti incepator ia-ti ieftine, nu mai conteaza daca ai bani, esti prost oricum"

Cam astea-s sfaturile tale. Bravo.

Asa intelegi tu Marius.
Eu nu am vrut sa se intelega asa.Poate m-am exprimat sau am fost prost inteles,cu acordul tau recapitulez sub alta forma...

Daca esti la inceput de drum sfatul meu (asa cum am facut) sa-ti cauti lansete bune la un pret ieftin(200-300 ron/buc).
Recomandarile le fac din experienta, am inceput sa pescuiesc la crap pe mv2 cu lansete baracuda telescopice de 3,3m, apoi am achizitionat cormoran carp eliminator es 3.9 3.5 lbs care mi-au palcut foarte mult.Apoi am trecut la Daiwa windcast 3.9 3.5 lbs. Intre timp am putut pescui si cu mtx14 la un concurs pe hermes anul trecut.Nu are rost sa fac un cv al experientei mele exact, dar incerc sa ajut omul cum pot.

PS: Marius trebuie sa apeciezi ca eu incerc asa cum pot omul sa reuseasca sa isi faca o alegere potrivita pentru el.Comentariile rautacioase si criticile nu-si au locul aici referitor la persoana,cel mai ok mi se pare ca pot fi aduse catre echimente. O zi buna sa ai!
...

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”