as dori sa achizitionez...

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de pharaoh »

Din punctul meu de vedere, cel mai gresit lucru pe care poti sa-l faci ca incepator, este sa iti alegi lansetele numai dupa pret sau dupa cum arata. Dupa primele partide o sa doresti sa le schimbi. Spun asta pentru ca asa am facut si eu.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de gabi1 »

pharaoh scrie:Din punctul meu de vedere, cel mai gresit lucru pe care poti sa-l faci ca incepator, este sa iti alegi lansetele numai dupa pret sau dupa cum arata. Dupa primele partide o sa doresti sa le schimbi. Spun asta pentru ca asa am facut si eu.
:idea:
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Alexandru Popescu »

pharaoh scrie:Din punctul meu de vedere, cel mai gresit lucru pe care poti sa-l faci ca incepator, este sa iti alegi lansetele numai dupa pret sau dupa cum arata. Dupa primele partide o sa doresti sa le schimbi. Spun asta pentru ca asa am facut si eu.

Dupa posibilitati nu este neaparat un exemplu pozitiv. Daca eu am posibilitati sa imi iau lanseta de 3000 de ron bucata dar eu nu am tinut niciodata o lanseta,folosit etc. Nu cred ca este un exemplu pozitiv.
Ca si incepator cred ca terbuie sa-ti alegi lansetele dupa urmatoarele criterii ca si importanta:
1.stilul de pescuit(crap de ex,vreau plantat,vreau sa arunc din mana, doresc distante mari sau mici etc)
2.experienta
3.buget

Dupa ce toate acestea le sti/le ai, cauti solutia potrivita.Nu cred ca toate produsele de top pot face o partida de pescuit foarte buna sau cum vreti sa ii spuneti,sau o diferenta asa de mare, fata de produsele medium-low(sa le zic asa).In cazul in care esti la inceput de drum(sa zic novice,incepator,etc).Bineinteles ca un produs de top acumulat cu experienta,stil de pescuit si buget fac diferenta majora intr-o partida. Dar doar la oamenii foarte experimentati.
...

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de dancalinescu »

ovideli scrie:
Andrei91 scrie:In primu rand trebuie sa iei 4 lansete si mulinete la fel
de ce?, e o regula noua sau doar asa ca nu da bine pe balta?
Asta cu 4 lansete la fel e o chestie pur cosmetica (unile guri zic ca ar arata mai profi sa ai perechi identice). Asta e o prostie.
Cel mai bine e sa iei scule care se muleaza pe stilul si pretentiile tale. Ce te impiedica sa iti iei lansete din marci diferite dar cu actiuni si teste de curbura asemanatoare ?
Mulinetele oricum sunt cam toate la fel ca "miscare" daca fac parte din aceeasi gama de pret sau preturi apropiate.
Eu din 4 lansete si 4 mulinete, am 2 perechi identice (lanseta+mulineta), si alte 2 perechi diferite intre ele si diferite de celelalte 2 perechi. Ce-i drept toate 4 betele au actiune si tc identic cel putin pe hartie. In practica, nu sesizez diferente intre ele dar sunt incepator si nu imi permit sa emit opinii de finete.

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: as dori sa achizitionez...

Mesaj de Sionut »

dancalinescu scrie:
Asta cu 4 lansete la fel e o chestie pur cosmetica

Nu e chiar cosmetica :D :) :D
CS APS

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”