Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

CEA MAI INTERESANTA SECTIUNE A FORUMULUI - aici pastram topicurile super interesante care au fost arhivate de-a lungul timpului.

Moderatori: Dan Mateianu, Cristi Matei

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de DumiD »

Bai Mitica, cu cele 11 postari de azi mi-ai cauzat glaucom si cataracta in acelasi timp. Inteleg, esti plecat de mult, d-aia vreau sa-ti aduc aminte: î din i se foloseste la inceputul si la sfarsitul cuvintelor, â din a la mijloc. In cazul in care cuvantul incepe cu î si primeste un prefix ( întrecut - ne) folosesti tot î din i ( neîntrecut). Nu e mare scofala. Da-o dreaq de treaba ca ne trimiti pe toti la oftalmolog cu scrisul tau. Foloseste doar î din i daca ti se pare complicat, e mai simplu pentru noi. Repet, n-am o problema cu greselile gramaticale pentru ca si eu fac, la repezeala sau din ignoranta, dar scrisul tau e atat de anapoda ca am realmente dificultati sa-l inteleg

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de dumitru1 »

DumiD scrie:Bai Mitica, cu cele 11 postari de azi mi-ai cauzat glaucom si cataracta in acelasi timp. Inteleg, esti plecat de mult, d-aia vreau sa-ti aduc aminte: î din i se foloseste la inceputul si la sfarsitul cuvintelor, â din a la mijloc. In cazul in care cuvantul incepe cu î si primeste un prefix ( întrecut - ne) folosesti tot î din i ( neîntrecut). Nu e mare scofala. Da-o dreaq de treaba ca ne trimiti pe toti la oftalmolog cu scrisul tau. Foloseste doar î din i daca ti se pare complicat, e mai simplu pentru noi. Repet, n-am o problema cu greselile gramaticale pentru ca si eu fac, la repezeala sau din ignoranta, dar scrisul tau e atat de anapoda ca am realmente dificultati sa-l inteleg
scuzati of topic dar sunt obligat sai scriu domnului acesta ,ma nene daca dumneata esti an ro eu nu ami pot schimba tastatura la fiecare 10 minute doar de dragul tau Car’ va să zică, eu trebue fac aşa:
Control panel > Regional and language options > Languages > Test services and input languages > Details > Installed services > Add > Romanian.Semnuleţele de lângă „enter” devin ă, î, â deci o sa te rog sa te adaptezi si sa ancerci sa antelegi ce scriu daca nu nu esti obligat sa citesti tot ce scriu

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de dancalinescu »

dumitru1 scrie:
DumiD scrie:Bai Mitica, cu cele 11 postari de azi mi-ai cauzat glaucom si cataracta in acelasi timp. Inteleg, esti plecat de mult, d-aia vreau sa-ti aduc aminte: î din i se foloseste la inceputul si la sfarsitul cuvintelor, â din a la mijloc. In cazul in care cuvantul incepe cu î si primeste un prefix ( întrecut - ne) folosesti tot î din i ( neîntrecut). Nu e mare scofala. Da-o dreaq de treaba ca ne trimiti pe toti la oftalmolog cu scrisul tau. Foloseste doar î din i daca ti se pare complicat, e mai simplu pentru noi. Repet, n-am o problema cu greselile gramaticale pentru ca si eu fac, la repezeala sau din ignoranta, dar scrisul tau e atat de anapoda ca am realmente dificultati sa-l inteleg
scuzati of topic dar sunt obligat sai scriu domnului acesta ,ma nene daca dumneata esti an ro eu nu ami pot schimba tastatura la fiecare 10 minute doar de dragul tau Car’ va să zică, eu trebue fac aşa:
Control panel > Regional and language options > Languages > Test services and input languages > Details > Installed services > Add > Romanian.Semnuleţele de lângă „enter” devin ă, î, â deci o sa te rog sa te adaptezi si sa ancerci sa antelegi ce scriu daca nu nu esti obligat sa citesti tot ce scriu
Daca tot a mers discutia spre off topic, hai sa iti zic si eu ceva.

Poti face o chestie si mai simpla. Pui tastatura in English (United States) si o lasi asa pe veci. In fond si la urma urmei, nu ti-a cerut nimeni sa scrii cu diacritice romanesti ci doar sa scrii "lizibil".
Apropo, simbolul " - " adica "minus", pe care il pui cand vrei sa scrii "sa-i" sau "s-au" se gaseste in fiecare format de tastatura fie ea si tastatura in format "gigolo italiano".
Ce il irita de fapt pe colegul care a postat pana acum e vrajeala aia pe care o au romanii care pleaca "dincolo" si care in mod subit uita sa mai vorbeasca in limba romana ( nu are nimeni pretentia sa scrii 100% corect, ci doar sa nu iti bati joc de limba materna atat de tare.).
Ok, nu ti-a placut scoala si te-ai dus la capsuni prin tarile calde pentru "mia de heuro minim", poate intelege oricine. Dar sa "uiti" limba materna, e catastrofal. :)

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Cred ca limbajul lui Mitica are 'autoantepare' :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de gabi1 »

Nu v-ați prins, dumitru1 verifică dacă are ''humor'' !
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

razvan121cj
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 22, 2016 16:43
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de razvan121cj »

Continuati domnilor. De la lansete s-a ajuns la gramatica dar e hazlie polemica.

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de dumitru1 »

eu cred de fapt ca ,sunteti atat de gelosi pe cate uni care au plecat prin afara si asi pot permite sa mearga an fiecare zi dupa programul de lucru la pescuit,atat de gelosi ca , uni care au plecat prin afara asi pot permite orice nustiu de exemplu cate 20 de bete de pescuit sau ma rog alte chesti ca nustiti cum sa va razbunati sa demonstrati ca sunteti si voi anstare de ceva ,ma nene de vorbit vorbesc cu sotia an casa limba romana de scris an romana va scriu voua pe forum cate doua cuvinte si asta cand nu merg la pescuit ,oricum nu ma ataca cea ce srieti voi e chiar nesimnificativ

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de DumiD »

Tizule, fii atent aici ce jmecherie te invat : scrie cu i in loc de î si cu a in loc de â, ca pana acum, nu trebuie sa schimbi nicio tastatura. Dar foloseste-le cum ti-am scris mai sus. An nu e acelasi cu in.

dumitru1
Mesaje: 40
Membru din: Mie Ian 18, 2017 20:02

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de dumitru1 »

acum mai vi de acasa tizule mersi frumos de antelegere o sa ancerc sa scriu cu à sau sal folosesc pe i

razvan121cj
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 22, 2016 16:43
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shimano Velocity vs Maver Genesis Extreme

Mesaj de razvan121cj »

Cearta fara bataie e ca nunta fara lautari;ca mancarea fara sare.
Continuati domnilor.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “ARHIVA FORUM”