Apel la membrii APCR

Moderator: andrei vladeanu

Scrie răspuns
oartza
Mesaje: 33
Membru din: Vin Apr 30, 2010 13:51

Re: Apel la membrii APCR

Mesaj de oartza »

dupa parerea mea lucrurile nu sau schimbat prea mult si am sa argumentez.

in jurul anilor 2000 cind ro. abia intelegea cum e cu concursurile, (la crap ma refer) erau citiva pescari care se adunau si participau la C.M.
erau asa putini ca nu puteau incropi un lot de 8.
astia erau primii pasi in pescuitul de competitie, culmea in ro. nu erau competitii si totusi participam la C.M.
de fapt in ro. nu erau multe si aici ma refer la informatie, echipamente, nada.
nu discutam performante, discutam pescuitul de competitie ca fenomen.

in 2003 din mina aceasta de pescari se detaseaza unul cu initiativa, propune si impreuna cu 2 colegi organizeaza primele calificari in ro.
evident, participarea nu e f. numeroasa, regulamentele subtiri, arbitraj jalnic, dar important la acea vreme era organizarea calificarilor.
aici se incheie prima etapa.

in 2004 fenomenul ia amploare si se organizeaza calificari, de data aceasta cu participarea a 2 generatii de pescari.
cei vechi, cum ii place lui val sa spuna (organizatori) si generatia tinara.
concursul se desfasoara dupa regulamente si beneficiaza de arbitraj calificat.
se pun bazele unei noi echipe, echipa care cu mici modificari domina pescuitul de competitie pina in 2008.
aici se incheie etapa a doua. (deja avem 2 generatii de pescari)

in 2009 putem vorbi de a treia generatie de pescari.
pescari tineri, fara multa experienta dar cu inima mare.
o generatie care beneficiaza de multa informatie, nada, echipamente si experienta acumulata de inaintasii lor.

acum incep problemele. :D
generatia 2004 vrea sa fie respectata de cei tineri.
generatia 2000 vrea sa fie respectata de cea din 2004 si de cea tinara.
eu cred ca toate discutiile astea nu duc la nimic bun, dimpotriva.

in concluzie, in pescuitul de competitie a fost perioada pionieratului, dupa care a venit generatia 2004.
intre cele 2 generatii au fost si sunt discutii.
generatia 2004 a gasit un cadru competitional si a fost ajutata de unii dintre cei vechi sa se afirme.
generatia tinara gaseste acelasi cadru competitional, dar imbunatatit, iar comflictele sunt aceleasi.
pe ei cine ii ajuta?

senov telici
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 21:08

Re: Apel la membrii APCR

Mesaj de senov telici »

pana la un punct ai dreptate. dar omiti ceva, faptul ca actuala generatie este ca un fel de actuala generatie de fotbalisti. adica s-au nascut pierzatori ! dar uite ce tari in gura sunt si ce iau facut celui care i-a lansat in lumea mare ! o fi vorba de evolutie ?

oartza
Mesaje: 33
Membru din: Vin Apr 30, 2010 13:51

Re: Apel la membrii APCR

Mesaj de oartza »

senov telici scrie:pana la un punct ai dreptate. dar omiti ceva, faptul ca actuala generatie este ca un fel de actuala generatie de fotbalisti. adica s-au nascut pierzatori ! dar uite ce tari in gura sunt si ce iau facut celui care i-a lansat in lumea mare ! o fi vorba de evolutie ?
eu nu mi am propus o analiza, pur si simplu am insiruit evenimentele.
nu am dat nume, nu am facut aprecieri.
asta pt. a respecta evenimentele, istoria daca vrei, a pescuitului de competitie la sectiunea crap.
cit despre comportamentul discipolilor ce sa zic? piesa e aceasi, actori sunt alti.
pe mine nu ma surprinde, lumea e plina de ingrati.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA”