Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Moderator: andrei vladeanu

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de EX-UL »

Ma tem ca problema platii unor anumite functii este un pic gresit pusa . La o cotizatie de 900 lei , sa zicem la 10 cluburi - rezulta anual o suma de 9000 lei . Din suma asta se plateste contabillul ( cert ) , ceva chirie la sediu , ceva avocati pentru toate actele de primire si legalizare a documentelor anuale , un consilier financiar pentru vizarea declaratiei 101 , cert este ca nu mai ramine mare lucru .
Daca se doreste indemnizatie la 4-5 persoane , complicam lucrurile si mai mult , introducem dari catre stat legate de salariul de incadrare , samd - si trebuie in mod cert marita cotizatia zdravan . Dar asta zic sa o hotarasca cluburile , dupa aderare ..... , este strict vointa lor liber exprimata .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de EX-UL »

Vladut Mateianu scrie:Dupa mine, un presedinte bun ar trebui ales dintre : Vali Vesa, Cezar Bibu sau Catalin Prichici. Asta in conditile in care Val nu doreste functia, ptr ca altfel ar fi fost presedintele ideal ! :wink:

PS Din partea clubului nostru, mai avem urmatoarele propuneri :
presedinte : Cezar Bibu
secretar general : Costel Stanila
vicepresedinte :Vali Bonto
cenzor : Razvan Ulmeanu
Vladut asa cum ti-am spus si pe privat , exista citeva motive care ma fac sa refuz functia de presedinte .
In ultima luna de zile , mi-am atras prea multa ura si jignire publica , lucruri peste care eu nu pot trece asa usor . Nu este bine , ca o asociatie asa moderna si cu asa deschidere catre toti pescarii de crap din Romania , cum va fi APCR in citeva zle , sa fie dezavantajata la viitoarele aderari ale unor cluburi , de orgolii personale legate de persoana mea ( concret , prefer sa se inscrie si Pelicanul si CZ si altii , fara sa aiba retinerea ca Pangica este presedintele APCR ) .
Sunt convins ca daca candidez si ma voteaza lumea , unitatea cluburilor se va face greu , din cauza orgoliilor . De aceea spun eu primul pas , pentru ca pesemne nu sunt ranchiunos si nici orgolios , decit pe principii de discutie .
De fapt avem si exemplul FSN-ului lui Iliescu , care dupa ce a spus ca organizeaza alegerile a hotarit sa participe la vot si au castigat . Eu nu fac acest lucru . Mandatul meu asumat a fost sa imi imaginez ( si nu am facut-o singur ! , mersi Andrei Vladeanu , Vali Vesa , Catalin Prichici , Vladut Mateianu si de ce nu ? - Cornel Rosioru ) un sistem viabil , pentru pescarii de crap din Romania . Sper sa imi inchei mandatul , simbata 16 ianuarie 2010 .
Singura functie pe care eventual , la propunerea Dvs si cu avizul AGVPS o pot accepta ( pentru ca nu este consumatoare de timp si nu este privilegiul pescarilor , decit sa o propuna ) este cea de la subcomisia de crap a AGVPS . Dar si aceasta , repet , daca cluburile vor dori acest lucru . M-am gandit ca din aceasta pozitie pot ajuta viitoarea conducere in domeniul stufos al statutelor , sedintelor , documentelor , samd , "timpenii" de astea care voua nu va plac :lol: .
Ultima oară modificat Mie Ian 13, 2010 23:08 de către EX-UL, modificat 1 dată în total.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de EX-UL »

Si ca sa nu se inteleaga gresit de catre viitorul presedinte - ii las lista cu exact de are de facut , atit contabil cit si organizatoric in prima perioada , pina isi intra in atributii . Probleme mari nu sunt in contabilitate , iar actele le va vedea personal la sedinta din 16 ianuarie 2010 .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de EX-UL »

@Adi Zarguzon

Un cenzor , trebuie fie sa aiba o pregatire economica de specialitate , fie sa dea o declaratie pe proprie raspundere ca este in masura sa priceapa documentele contabile ale asociatiei si sa le supervizeze , prin raportul anual facut catre Adunarea Generala . Adica sa fie in stare sa descarce prin raport , activitatea Consiliului Director si a Presedintelui .
Pe scurt , daca e cinstit si nu pricepe nimic , zau ca nu e cazul . Daca este cinstit , dar nu pricepe nimic si isi asuma responsabilitatea penala sa semneze - e riscul lui . Preferabil , ar fi oameni cinstiti , cunoscatori de finante si preferabil cu ASE la baza ( sau curs de contabilitate , chiar si administratori de companie e OK )

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de EX-UL »

Si daca imi dati si mie voie sa fac propuneri , zic si eu

1. Presedinte - Catalin Prichici sau Cezar Bibu
2. Consiliul Director - Andrei Vladeanu si Vali Vesa ( chiar cu un plus aici !! - mi se pare o echipa tare - oameni cu idei si cu energie )
3. Secretar executiv - Costel Stanila
4. Cenzori - Razvan Ulmeanu , Dan Marinita , Claudiu Cozma ( o echipa de 3 cenzori )

Avatar utilizator
Vali Bonto
Mesaje: 336
Membru din: Lun Oct 09, 2006 15:57
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de Vali Bonto »

AV este un candidat ideal pentru Consliul Director...experienta lui va fi mai mult decat benefica.
Dar,la sedinta APCR din decembrie chiar el si-a propus un an de suspendare din orice functie oficiala,lucru pe care toti din sala l-am acceptat... :!:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de EX-UL »

@Vali Bonto

E cam cu dus si intors acceptarea asta . Vladeanu accepta suspendarea pe care culmea el si-o propune ca sa fie pace , atunci in decembrie , iar Victor Oana avind acelasi an de suspendare , isi face Liga de pescuit la crap . Cantarim cu 2 masuri in aceste cazuri , dar ma rog iarasi nu e treaba mea .

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de EX-UL »

Mai sunt nume de pescari care pot accesa functiile astea ale APCR - Sorin Rudeanu , Guguianu , Cornel Iacob , Mircea F ( secretar executiv ! ) , samd . Cred ca avem de unde alege , important este sa stiti , daca si ei vor .

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de andrei vladeanu »

Val Pangica jr scrie:Ma tem ca problema platii unor anumite functii este un pic gresit pusa . La o cotizatie de 900 lei , sa zicem la 10 cluburi - rezulta anual o suma de 9000 lei . Din suma asta se plateste contabillul ( cert ) , ceva chirie la sediu , ceva avocati pentru toate actele de primire si legalizare a documentelor anuale , un consilier financiar pentru vizarea declaratiei 101 , cert este ca nu mai ramine mare lucru .
Daca se doreste indemnizatie la 4-5 persoane , complicam lucrurile si mai mult , introducem dari catre stat legate de salariul de incadrare , samd - si trebuie in mod cert marita cotizatia zdravan . Dar asta zic sa o hotarasca cluburile , dupa aderare ..... , este strict vointa lor liber exprimata .
si eu ma tem ca daca viitoare structura de conducere a APCR o sa aiba ca singura sursa de finantare cotizatiile si taxele membrilor punem problema foarte gresit, nu un pic.
un manager iscusit atrage in primul rand VENITURI PROPRII (sponsorizari, evenimente, concursuri, etc)
cheltuirea corecta a cotizatiilor o pazesc cenzorii.
The One Team

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Propuneri conducere APCR - sedinta din 16 ianuarie 2010

Mesaj de Vladut Mateianu »

Important este ca pe fiecare functie in parte sa existe minimum 2 candidati. Nu doar propusi, ci si care sa doreasca acest lucru !
De aceea, cred ca cel tarziu pana maine trebuie creata aceasta lista, astfel incat presedintii de cluburi prezenti pe 16 sa aiba timp sa se sfatiasca cu colegii de club !!!!!
Deci, ii invit pe reprezentantii cluburilor care vor veni pe 16 sa faca propunerile !

1. CS Senzor
2. CS Senior Crap
3. CS Hook Buzau
4. CS Imperial Oradea
5. CS Carp Fan
6. Carping Club
7. CS Planet Carp
8.CS Ovidius Constanta
9.CS Natural Carp
10.CS Green Lake
11.CS Carp Cluj Society

Ptr asta am deschis insa un topic nou, unde ii rog DOAR pe reprezentantii cluburilor de mai sus sa faca propuneri. Bine, asta cine doreste sa faca propuneri , nu este obligatoriu !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA”