Lacul din PARCUL IOR

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Neacsu Mircea
Mesaje: 517
Membru din: Joi Mar 24, 2011 19:56

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de Neacsu Mircea »

Poate pescui orcine arat timp cat are abonament nu conteaza sector, localitate,nationalitate se lucreaza intens o sa revin cu detalii
Vice Campion National 2014

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de George-Alexandru »

Abia astept!:)))


In urma cu 3 saptamani am fost cu fata cu hidrobicicleta pe lac,normal ca pedaland eram cu ochii doar doar zaresc un crap sau un banc de crapi.stiu ca sunt pt ca m am nascut in zona parcului si mi am petrecut mult timp pe malul lui.

In final am reusit sa vad in zona insulei salbatice pe un culoar mai lat in bradis,silueta unui crap la 2..3 kg si mare mi a fost mirarea tot in aceea zona sa mai treaca un crap pe sub hidrobicileta...asta ultimul era crap in toata regula 8..poate 10 kg. :D
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de dancalinescu »

Eu am vazut o gramada de novaci la cca 2 m de mal si cateva trilioane de somotei african. :D

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de gor965 »

dancalinescu scrie:..... si cateva trilioane de somotei african. :D
Era bine daca erau somni africani, ca au carnea gustoasa si cresc mari ... din pacate lumea confunda somnul african cu somnul pitic, asta din urma fiind pe cat de mic pe atat de daunator.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de dancalinescu »

Trebuie sa marturisesc ca nu ma pricep la alte specii de peste in afara de crap si caras.
Eu ma refeream mai sus la somoteii aia grosi cat oltenescul si lungi cat palma care merg prin apa grupati cu sutele si mananca tot ce prind...

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de Albert »

E somn american. In cativa ani o sa-l stiti toti.
Tare curios sunt cum vor rezolva producatorii de nada problema lui. Caci n-aveti idee ce face mizeria cand acapareaza o batla. Si le acapareaza incet-incet pe toate. Sa va vad atunci cu fishmealuri si alte avioane la 40,50 lei kilu cum hraniti hoardele de somnici.Nu va dati seama cat pot manca mizeriile☺

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de dancalinescu »

Ce fishmealuri etc man?
Sa vezi ce baga ei pufuleti, covrigei, popcorn, gogosi cu branza si ce mai arunca lumea la ei prin IOR..

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de Albert »

dancalinescu scrie:Ce fishmealuri etc man?
Sa vezi ce baga ei pufuleti, covrigei, popcorn, gogosi cu branza si ce mai arunca lumea la ei prin IOR..
N-ai prins ideea. Problema e sa gasesti ce NU mananca. Ce pot sa-ti spun e ca boilesul de orice fel e mancat de mizerii cu mare drag si spor...

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de dancalinescu »

@Albert. Daca dai la boiliesuri tari, au cum sa le manance?
La cele solubile e mai usor ca se descompun si devin mici..

Avatar utilizator
tai_pan28
Mesaje: 238
Membru din: Dum Iul 08, 2012 13:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de tai_pan28 »

Cred ca problema principala aici este ca acest tip de somn mananca icrele celorlalti pesti afectand astfel in mod direct ecosistemul lacului in care au fost introdusi si nu la ce tip de boilesuri trag sau nu. Daca s-a inmultit in exces ar trebui vazute care sunt optiunile pentru a reduce si tine sub control populatia de somn pitic in asa fel incat numarul lor sa nu mai fie o amenintare pentru ecosistem. Dar traim in Romania unde marea majoriate este preocupata de efect si nu de cauza.
Adrian
Friends Carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”