Lacul din PARCUL IOR

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de Albert »

E somn american. In cativa ani o sa-l stiti toti.
Tare curios sunt cum vor rezolva producatorii de nada problema lui. Caci n-aveti idee ce face mizeria cand acapareaza o batla. Si le acapareaza incet-incet pe toate. Sa va vad atunci cu fishmealuri si alte avioane la 40,50 lei kilu cum hraniti hoardele de somnici.Nu va dati seama cat pot manca mizeriile☺

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de dancalinescu »

Ce fishmealuri etc man?
Sa vezi ce baga ei pufuleti, covrigei, popcorn, gogosi cu branza si ce mai arunca lumea la ei prin IOR..

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de Albert »

dancalinescu scrie:Ce fishmealuri etc man?
Sa vezi ce baga ei pufuleti, covrigei, popcorn, gogosi cu branza si ce mai arunca lumea la ei prin IOR..
N-ai prins ideea. Problema e sa gasesti ce NU mananca. Ce pot sa-ti spun e ca boilesul de orice fel e mancat de mizerii cu mare drag si spor...

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de dancalinescu »

@Albert. Daca dai la boiliesuri tari, au cum sa le manance?
La cele solubile e mai usor ca se descompun si devin mici..

Avatar utilizator
tai_pan28
Mesaje: 238
Membru din: Dum Iul 08, 2012 13:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de tai_pan28 »

Cred ca problema principala aici este ca acest tip de somn mananca icrele celorlalti pesti afectand astfel in mod direct ecosistemul lacului in care au fost introdusi si nu la ce tip de boilesuri trag sau nu. Daca s-a inmultit in exces ar trebui vazute care sunt optiunile pentru a reduce si tine sub control populatia de somn pitic in asa fel incat numarul lor sa nu mai fie o amenintare pentru ecosistem. Dar traim in Romania unde marea majoriate este preocupata de efect si nu de cauza.
Adrian
Friends Carp Team

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de nit_matias »

Si in perisul vechi incepusera sa fie bancuri cu somn pitic, dar a introdus vreo 20 buc de somn pe la 7-10 kg si intr-un an a disparut. Solutii exista, problema majora este ca nu se implica persoane competente.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Mihai Manea
Mesaje: 280
Membru din: Vin Feb 13, 2015 7:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de Mihai Manea »

După plecarea celor de la Bgs,majoritatea prindeau somn african,pe care îl păstrau, după îndepărtarea țepilor,am înțeles,ca este și foarte gustos.De la an la an,au început sa se prindă novaci mari și foarte mari,apoi cteno,crap și cel mai mișto carași intre 1,5-2 kg.
Părerea mea,au procedat foarte bine cei de la primărie, cu interzicerea pescuitului,deoarece începuse insula trandafirilor,sa devina insula,bețivilor,drogaților,majoritatea se pisau pe la pomi,nu strângeau gunoiul,scandal cu cei care se plimbau cu bărcuțele,etc.
Si ca o gluma:))Când o da drumul,măcar sa fie ceva civilizat,un panou care sa specifice,insula trandafirilor,este pentru pescuit,nu pentru părinți cu copii mici,uitându-se se la putele pescarilor când se pisa la pomi.
Nume utilizator schimbat din Juni77

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de bogdan5 »

Mihai Manea scrie:După plecarea celor de la Bgs,majoritatea prindeau somn african,pe care îl păstrau, după îndepărtarea țepilor,am înțeles,ca este și foarte gustos
Da-i ma dracului de scarbosi, cine stie cati chinezi au mancat cu valize cu tot!
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de dancalinescu »

Eu sunt curios unde se va pescui dupa ce dau drumul. Zvonurile ziceau ca ar da drumul la pescuit pe ambele maluri, nu doar insula pescarilor. Acum stau si pun problema urmatoare : Ce o sa faca cu hidrobicicletele? Daca lansezi si dai cu plumbul in cap cuiva, e mort...

Mihai Manea
Mesaje: 280
Membru din: Vin Feb 13, 2015 7:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul din PARCUL IOR

Mesaj de Mihai Manea »

Unde se inchiriaza barcute,exista un afis preventiv,cu apropierea de insula trandafirilor,intr un parc nimeni nu o sa respecte acel afis si nici nu trebuie sa i dai cu plumbu,momitor in cap.Am vz si cativa dastia,care vanau lebede(barcute),la60 m,de mal,vezi doamne le agatau firele.Dar cei nesimtiti,erau aia care treceau cu barcutele,la 5m de mal si iti sunau toti senzorii si daca le spuneai cu frumosul,iti dadeau peste nas cu replica:Ce vrei domne,noi am platit,ma plimb pe unde vreau,tu platesti pentru pescuit.
Nume utilizator schimbat din Juni77

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”