Lacul Mihailesti

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de gabi1 »

Lasă-l dracu' de idealism, nu ți-a trecut încă??. În țara asta se schimbă doar mobila, curvele rămân.
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

vali.v
Mesaje: 427
Membru din: Dum Mai 03, 2009 19:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de vali.v »

Duminică pe la ora 18 erau doua bărci pe lac si băgau de zor plase.
Oare tot pt refacerea faunei pisicicole?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de Dan Mitranescu »

vali.v scrie:Duminică pe la ora 18 erau doua bărci pe lac si băgau de zor plase.
Oare tot pt refacerea faunei pisicicole?
In fiecare zi se baga plase.
Ochiul plasei, adancimea la care se baga si materialul din care este facuta fac diferenta intre un pescuit care rade tot si unul selectiv, pe specii si marime.
Important este ce se prinde si asta se vede la pescaria de pe coltul barajului.
Eu acolo am vazut diferenta.
Carasul nu mai are 100g cum era odata si este de la 500g in sus.
Fitofagul predomina.
Crapi sui ( ai baltii ) nu vezi. Este numai din cel furajat.
Rar salau, stiuca sau somn.

Plus ca personal am luat in 6 ore de concurs de spinning 3 somni de aprox. 22kg , 18kg, si 11kg ( plus ceva salau si stiuca, dar fara sa dau prea mult dupa speciile astea ) , pesti pe care in alte dati ii prindeam poate unul la trei zile de pescuit !
Si in toata perioada asta ( 6 ore ), daca nu am vazut sarind 100 crapi , pai nu am mai vazut niciunul.
Fişiere ataşate
cr1.jpg
cr1.jpg (192.71 KiB) Vizualizat de 2583 ori
cr.jpg
cr.jpg (191.03 KiB) Vizualizat de 2583 ori

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de Dan Mitranescu »

gabi1 scrie:Lasă-l dracu' de idealism, nu ți-a trecut încă??. În țara asta se schimbă doar mobila, curvele rămân.
Nu am fost niciodata la ele :) , dar cunosc foarte bine materialul.
Inca nu am simtit sa fie cazul ...
Poate nu am fost prea atent. :)

Avatar utilizator
vioril
Mesaje: 627
Membru din: Vin Aug 06, 2010 13:18
Puncte: 0
Localitate: mihailesti

Re: Lacul Mihailesti

Mesaj de vioril »

Buna seara tuturor !

Am revenit si eu dupa ceva timp pe aici , nu de alta dar tot suna telefonul si mereu aceeasi intrebare : Vio , se pescuieste pe Mihailesti ?

Sper sa fie suficiente info ce le am :

- ieri am vorbit cu un domn de la administratia lacului (m-am oprit la pescaria de la intrarea in Mihailesti) si : NU ESTE PERMIS PESCUITUL PE MIHAILESTI. NICI PE LAC , NICI LA DRAGANESCU PE OALA . Toti care vin si se aseaza la pescuit sunt goniti de paza si Jandarmerie (sper ca nu si cu amenda ) .
- se poate pescui contra cost ( habar nu am taxele ) doar la Posta pe o fosta balastiera ce comunica cu Argesul si la stationar si la spining, nu este permis pescuitul din barca.

In rest am inteles ca este ZONA DE PROTECTIE , adica de la Draganescu(coada barajului) pana la barajul de la Crivina , parca .Pe toata aceasta zona au drept de control si paza impreuna cu jandarmeria .

Cam aste sunt INFO care le am .

fire intinse ! ! !

P.S. - incepe sa manance la Dunare - apa e crescuta cu 1-1,5m fata de acum doua saptamani
- mananca la Olt
catch & release DOAR DACA E CAZUL

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”