Un colt de rai - Bulzesti

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Bogdan Iosif
Mesaje: 11
Membru din: Mie Sep 23, 2015 22:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Bogdan Iosif »

Salut. O sa merg astazi pentru prima data pe Bulzesti, la o partida de noapte. Ce recomandari imi puteti face? Care ar fi locul cel mai potrivit de pe balta pentru o partida scurta?

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de ovideli »

Bogdan Iosif scrie:Salut. O sa merg astazi pentru prima data pe Bulzesti, la o partida de noapte. Ce recomandari imi puteti face? Care ar fi locul cel mai potrivit de pe balta pentru o partida scurta?
salut, sunt cateva locuri fierbinti dar in malul opus asa cum am mai spus (pe "plaja" ai locurile din dreapta linga cabana mare, sau in padure la casute, primul si ultimul ponton la "insulita"), dar la ultima partida 4-7.05.2016 nu am avut decat o trasatura in prima noapte si alta a doua noapte, iar in ultima noapte au fost patru capturi dar mici sub 10kg, a mers mai bine ziua.
Dar incearca nu se stie niciodata, nu seamana o zi cu alta in pescuit.
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Bogdan Iosif
Mesaje: 11
Membru din: Mie Sep 23, 2015 22:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Bogdan Iosif »

merci ! revin maine cu impresii despre aceasta partida

Avatar utilizator
malavita
Mesaje: 695
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 21:47
Puncte: 0
Localitate: craiova

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de malavita »

Eu unul asi evita partea dinspre dig,adica incepand de la foisorul din marginea plajei si pana la dig.extraordinar de multa agatatura.crengi.pomi si monturi,foarte multe monturi rupte in apa.dar poate iti place stilul asta de pescuit in agatatura.
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut.

Am fost si eu ieri, nu stiu daca ai venit sau nu. Eram pe plaja... de fapt, eram singurul pescar din zona, nu aveai cum sa ma ratezi.
Am pescuit exact in fata, in golf. Fiind singur pe zona, am pus o lanseta in coltul digului, in zona cu copacii in apa.
Azinoapte am avut cateva prezentari, pe lansetele din golf. Am scos 5 pesti, intre 6 si 9 kg. Pe lanseta pusa in agatatura am avut o prezentare, dar n-am reusit sa-l scot. Am intrat cu barca dupa el, dar s-a agatat si nu l-am scos. Recomand sa evitati zona digului, daca nu aveti fire peste 040 pentru ca este plin de fire subtiri, rupte.
Momeala folosita, 2 kg CPK XXL solubile si 1 kg tare. La carlig 2 bile de 16, pe toate lansetele.

Eu am plecat acum 2 ore, pt ca azinoapte s-a pus furtuna si incepuse iar sa ploua.
Recomand balta!

Imagine
Imagine

Bogdan Iosif
Mesaje: 11
Membru din: Mie Sep 23, 2015 22:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Bogdan Iosif »

Salut Alin, salutare tuturor.

Te-am vazut aseara cand am ajuns in jur de ora 7. Eu am stat la prima casuta in dreapta, dupa pensiune. Am pescuit cu 3 lancete (a patra din set e in reparatii) in fata pontonului, la 3-4 m de malul opus. Am nadit un kg de bine tari si groundbait pe momitor. La carlig am pus plastice dipuite si un snowman.
Prima trasatura am avut-o pe la ora 10 si am prins un crap in jur de 2 kg la plastice. Urmatoarea trasatura a fost la 6 dimineaa, la aceleasi plastice, dar fara sa intep. Pe la 8:30 s-a oprit ploaia, am strans si am plecat.

Data viitoare o sa incerc mai mult pe bile solubile.

Ca si impresie despre balta, arata destul de bine, cu toate ca era apa foarte tulbure. Peisajul este superb, administratia este OK.
O sa incerc sa-mi fac un obicei, cam odata pe saptamana sa ma duc o noapte sau poate chiar 24 h.

Toate bune !

Avatar utilizator
Mihai.Popescu
Mesaje: 428
Membru din: Dum Feb 14, 2016 17:54
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Mihai.Popescu »

Bogdan Iosif scrie:Salut Alin, salutare tuturor.

Te-am vazut aseara cand am ajuns in jur de ora 7. Eu am stat la prima casuta in dreapta, dupa pensiune. Am pescuit cu 3 lancete (a patra din set e in reparatii) in fata pontonului, la 3-4 m de malul opus. Am nadit un kg de bine tari si groundbait pe momitor. La carlig am pus plastice dipuite si un snowman.
Prima trasatura am avut-o pe la ora 10 si am prins un crap in jur de 2 kg la plastice. Urmatoarea trasatura a fost la 6 dimineaa, la aceleasi plastice, dar fara sa intep. Pe la 8:30 s-a oprit ploaia, am strans si am plecat.

Data viitoare o sa incerc mai mult pe bile solubile.

Ca si impresie despre balta, arata destul de bine, cu toate ca era apa foarte tulbure. Peisajul este superb, administratia este OK.
O sa incerc sa-mi fac un obicei, cam odata pe saptamana sa ma duc o noapte sau poate chiar 24 h.

Toate bune !

Iti recomand minim 24h/partida, apa este tulbure tot timpul anului!

Fir intins next time!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de Alin Galbenu »

Tulbure da, crescuta nu :D
Imagine

Avatar utilizator
costea
Mesaje: 90
Membru din: Dum Ian 16, 2011 20:27

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de costea »

5 iulie 2016 ziua in care m-am intalnit cu unul din monstrii de la bulzesti
rsz_dscn1292.jpg
rsz_dscn1292.jpg (241.36 KiB) Vizualizat de 2063 ori
Fişiere ataşate
rsz_imag0497.jpg
rsz_imag0497.jpg (128.75 KiB) Vizualizat de 2063 ori
rsz_dscn1293.jpg
rsz_dscn1293.jpg (204.04 KiB) Vizualizat de 2063 ori

Avatar utilizator
costea
Mesaje: 90
Membru din: Dum Ian 16, 2011 20:27

Re: Un colt de rai - Bulzesti

Mesaj de costea »

rsz_dscn1287-1.jpg
rsz_dscn1287-1.jpg (265.25 KiB) Vizualizat de 2059 ori
Fişiere ataşate
rsz_dscn1290.jpg
rsz_dscn1290.jpg (239.04 KiB) Vizualizat de 2059 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”