CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de RSC »

< ...exista o "forta" politica care pune presiune ca si pescuitul sa intre in....>

Nutzii?! :D
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de andrei vladeanu »

Cu scuzele de rigoare, deranjez si eu cu o umila problema legata de acest topic.


Linistea domneste asupra banilor

Din procesul verbal al Congresului AGVPS 2013 am aflat ca aceasta asociatie a incasat cu ocazia CM de la Corbu aproximativ 25.000 de euro si ca banii s-au cheltuit cu “organizarea si desfasurarea”. Florin Carstocea de la Rig Service, societea care a organizat practic Campionatul Mondial din 2012, a declarat ca nu a primit sprijin financiar de la AGVPS.

Prin 2009, regretatul Cornel Rosioru a incercat sa acopere o “gaura” de 2500 de euro din bugetul APCR, asociatie pe care o conducea si care se ocupa de destinele competitiei de crap. A platit cu functia si s-a retras definitiv din viata publica pescareasca, ca sa zic asa, dupa un oprobiu, aproape general, care a durat ani de zile.

Cativa ani mai tarziu, in 2012, AGVPS deleaga Rig Service in locul Asociatiei Pescarilor de Crap din Romania (APCR) sa se ocupe de Campionatul National si sa organizeze “Mondialul” de la Corbu. In ceea ce a privit Campionatul Mondial, Florin Carstocea, seful de la Rig, a declarat in dese randuri ca nu a primit niciun fel de ajutor financiar de la AGVPS pentru evenimentul international pe care l-a pastorit la Corbu.

Totusi, in Congresul Asociatiei Generale a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi (AGVPS) din 2013, al carui proces verbal l-am gasit pe site-ul asociatiei, s-a strecurat si informatia potrivit careia s-ar fi incasat 113.972 lei cu ocazia Campionatului Mondial de Pescuit la Crap. Vreo 25.000 de euro. Desigur, este vorba de taxele pe care delegatiile tarilor participante le-au achitat in contul AGVPS, si pe care, de la bun inceput, Carstocea nu le-a solicitat.

Aflam din acelasi proces verbal al Congresului ca AGVPS a avut si cheltuieli de organizare si desfasurare a “Mondialului”, in valoare de 113.741 lei. Au cheltuit cu vreo 50 de euro mai putin decat au incasat. Iar cei 25.000 de euro s-au dus.

Nu e treaba mea si nici nu imi propun sa aflu pe ce a cheltuit AGVPS acesti bani, in contextul in care, repet, Florin Carstocea a declarat in mai multe randuri ca nu aprimit ajutor financiar de la aceasta asociatie, ci ar trebui sa preocupe institutii abilitate ale statului.

In emisiunea Carp Theatre din aceasta seara l-am invitat pe Val Pangica, la randul sau fost lider APCR, pentru o discutie retrospectiva privind vremurile in care 2500 de euro reprezentau o problema mult mai mare decat 25.000.

Cum a fost organizata competitia crapista nationala incepand din 2004, in ce stadiu se afla si catre ce ne indreptam?

Sunt intrebari si teme de discutie la care va invit, pe cei interesati de fenomen, sa va spuneti parerile pe chatul emisiunii.

CARP THEATRE, joi 27 februarie, ora 20 00, numai la PTVT ONLINE.

Ce vezi, nu ce crezi.
Fişiere ataşate
1947722_832634890085838_322097312_n.jpg
1947722_832634890085838_322097312_n.jpg (43.33 KiB) Vizualizat de 2307 ori
The One Team

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de oanavictor »

diferenta dintre 2009 si 2012 este aceea ca cei 2500 euro disparuti erau banii pescarilor stransi din taxa de participare ,bani care se cuveneau de drept si de fapt lotului national pe cand in 2012 a fost un protocol amiabil intre rig service si agvps .
un lucru este foarte clar si anume ca in 2009 nu a existat nici un sponsor al lotului national in afara de pvtv care a achitat echipamentul de competitie si reprezentare .toti bani si anume 13500 euro au fost constituiti din taxa de participare a cluburilor .
in 2009 au suferit membrii lotului pe cand in 2012 nu a suferit nimeni ,mai mult decat atat agvps a stiut sa vanda drepturile de reprezentare in folosul propriu .......gasind clientul potrivit pentru asta .
nu cred ca suma asta se regaseste in buzunarul lui selaru ,bentu sau mugurel ionescu asa cum sa gasit suma de 2500 euro in chefurile conducatorilor apcr de la vremea respectiva .
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de cornelserbu »

faptul ca rosioru a decedat intre timp nu trbuie sa duca neaparat la denaturarea adevarului...in 2009 el a prezentat un act fals in valoare de 2500 de euro, fals ce a fost descoperit si dat in fapt aici pe forum de mai multi pescari atenti, zic eu.
pus in fata faptului nu a mai avut ce face decat sa recunoasca delapidarea, invocand in cadrul unei sedinte la care participau cel putin 20 de persoane, pierderea sumei din...neatentie.
nimeni nu a crezut motivul (piederea), dar varsta si respectul pe care-l impusese prin ceea ce a facut pentru pescuit au dus la o intelegere tacita a acestei explicatii destul de puerile.
asta s-a intamplat, andrei, in 2009, nu acoperirea unei gauri in bugetul apcr asa cum incerci sa faci lumea sa creada.
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de andrei vladeanu »

diseara, la opt. opt si zece...
The One Team

Avatar utilizator
dani dan
Pescar de competitie
Mesaje: 325
Membru din: Mar Iun 14, 2011 19:55
Puncte: 0
Localitate: Brasov
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de dani dan »

andrei vladeanu scrie:diseara, la opt. opt si zece...
pt ce :?: :?: :?:
sa aud monologul federatiei :( :( :(
Omul cu adevarat bun este doar cel care ar fi putut fi rau si n-a fost. (Nicolae Iorga)

bujie
Mesaje: 927
Membru din: Lun Dec 05, 2011 13:11
Puncte: 0
Localitate: București

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de bujie »

Spunea cineva la un moment dat de selectia echipei Olandei ,poate ca m-a abat de la subiect ,au pescuit in Portugalia pe sectorul B lângă noi ,va jur ca nu situau sa arunce lansata in balta ,cu Spombo erau varza si au dormit aproape NON -stop.....
Campion național 2013
Brăileanu Florin
Buji Baits COMPETITION

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de cornelserbu »

bujie scrie:Spunea cineva la un moment dat de selectia echipei Olandei ,poate ca m-a abat de la subiect ,au pescuit in Portugalia pe sectorul B lângă noi ,va jur ca nu situau sa arunce lansata in balta ,cu Spombo erau varza si au dormit aproape NON -stop.....
da, dar sunt organizati, au regulamente stricte de la care nu se abat niciodata, nu au discutii in privinta regulamentului si...uite asa...
noi in schimb suntem la polul opus...nu avem nimic, dar stim sa pescuim :D
as vrea sa nu-mi spuna acum echipa pvtv ca ce buni am fi noi daca am avea si organizare prntru ca nu-i mai crede nimeni la cat sunt de suparati pe pescari ca nu fac nimic...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de Vali Vesa »

Am auzit ca am fost la un pas de a devein vedeta. Si ca am fost infierat cu manie proletara. Pentru ce? Pentru ca mi-am permis sa comentez o PROPUNERE. Pai asta se si cerea, distribuirea propunerii si comentarea ei. Ceea ce am si facut. Daca Sorin nu dorea asta, trebuia sa scrie: asta e propunerea pe care va rog sa o aplaudati.

Ca oricum nu eu sau noi hotaram ce se va face.

Si alta data cand criticati pe cineva, poate il si sunati sa-i dati posibilitatea sa se apere.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de gabi1 »

Vali Vesa scrie:Am auzit ca am fost la un pas de a devein vedeta. Si ca am fost infierat cu manie proletara. Pentru ce? Pentru ca mi-am permis sa comentez o PROPUNERE. Pai asta se si cerea, distribuirea propunerii si comentarea ei. Ceea ce am si facut. Daca Sorin nu dorea asta, trebuia sa scrie: asta e propunerea pe care va rog sa o aplaudati.

Ca oricum nu eu sau noi hotaram ce se va face.

Si alta data cand criticati pe cineva, poate il si sunati sa-i dati posibilitatea sa se apere.
Daca te bagi in tarate te mananca porcii (o vorba din folclor)...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”